Spor Salonuna Gerek Yok: Evde Spor Yapmanızı Sağlayacak 5 Egzersiz Önerisi

2020-03-17

Spor Salonuna Gerek Yok: Evde Spor Yapmanızı Sağlayacak 5 Egzersiz Önerisi

Bazı insanlar spor salonuna düzenli olarak gidebilecek disipline ve imkana sahip olabiliyor, ancak bazılarımız spor salonlarına gidebilecek düzene sahip olamıyor. Ayrıca bazen salgın hastalık ya da doğal afet gibi nedenlerden ötürü evlerimizde daha fazla zaman geçirmemiz de gerekebiliyor.

Bu tür zamanlarda yaşantımız durağanlaşabiliyor. O yüzden evde egzersiz ve spor yapmak oldukça önemli bir hal alıyor. Hayat enerjimizi ve motivasyonumuzu yükseltmenin yolu, düzenli şekilde yapılan egzersiz hareketlerinden geçiyor.

Bu yazımızda size kolay evde egzersiz önerileri sunacağız ve kendinizi daha dingin, daha güçlü hissetmenizi sağlayacağız. Hazırsanız başlayalım ve spor yaparken endorfin salgılayalım.

● Burpee

Burpee ya da burpees hareketi; çömelme, şınav ve dikey sıçramayı birbiri ardına yapmayı içeren bir hareket. Vücudun tüm bölgelerini çalıştıran bu hareket, kısa sürede efor sarf etmek için oldukça uygun.

İsmini ABD’li psikolog Royal H. Burpee'den alan egzersiz; çeviklik ve koordinasyonu geliştiren bir hareket. Harekete ayakta düz vaziyette durarak başlayın, sonra squat yaparak yere doğru çömelin.

Arkasından ellerinizi önünüze alacak şekilde zemine yerleştirin ve ayaklarınızı zıplatarak plank pozisyonuna gelen. Sonrasında zıplayarak ilk pozisyonunuza geri dönün. Bunu setler halinde tekrarlayın.

● Plank

Plank; evde spor yapmak denince mutlaka akla gelen modern egzersiz hareketlerinden biri ve son yıllarda oldukça popüler. Vücut ağırlığınızla gerçekleştirebileceğiniz bu egzersiz, esasen bir duruş hareketi ve oldukça etkili. Hareketin ortaya çıkışı pilates ve yoga gibi sporlara dayanır.

Vücudunuzu; ayak parmak uçlarınız ve dirsekleriniz üzerinde kaldırarak plank pozisyonu alabilirsiniz. Ardından bu pozisyonda bir süre sabit kalmalısınız. Bu hareketi yaparken vücudunuzun pozisyonunu bozmamalı ve aynı zamanda karın kaslarınızı sıkmalısınız.

● Ski Jumps

Ski jumps hareketi, kalça ve bacak bölgelerini çalıştıran etkili bir egzersiz. Bu harekete dizlerinizi hafifçe kırarak başlayın. Göğsünüzün dik, sırtınızın ise düz olduğundan emin olun.

Ardından iki ayağınızla beraber sola doğru yavaşça zıplayın. Ağırlığınızı parmak ucuna değil, topuğunuza verecek şekilde yere inin. Daha sonra aynı hareketi sağ tarafa doğru zıplayarak yapın ve tekrar edin.

● Do Crunches

Do crunches ya da mekik çekmek;hemen her egzersiz programı içinde kendine yer bulan, spor tarihindeki en eski egzersizlerinden biri. Evde egzersiz yapmak isteyen herkes için değerini koruyan bu hareket, özellikle karın kaslarınızı çalıştırabileceğiniz ve hemen her ortamda rahatlıkla yapabileceğiniz bir uygulama.

Öncelikle sırt üstü uzanın, dizlerinizi kırın ve ayak tabalarınızı yere sabitleyin. Arkasından çenenizi hafifçe yukarı kaldırın ve daha sonra vücudunuzun üst kısmını dizlerinize çekin. Gövdenizi yukarı doğru çekerken ayaklarınızın yerde sabit olmasına dikkat edin.

● Kneeling Push-Up

Diz üstü şınav olarak bilinen kneeling push-up egzersizi; arka kolunuzu, göğsünüzü ve omzunuzu çalıştıran oldukça yararlı bir hareket. Spor programlarında kendisine her zaman yer bulan bu egzersizi, klasik şınav pozisyonu aldıktan sonra dizlerinizi yere indirdikten sonra göğsünüzü kollarınızla yukarı itip aşağı doğru bırakarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bu egzersizi yaparken dizinizin, bacaklarınızın ve kalçanızın sabit olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca kafanızın da omurganız ile paralel olmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.