Tiyatro Sevenlere Özel: Dünyanın En Görkemli Antik Tiyatroları

2019-06-22

Tiyatro Sevenlere Özel: Dünyanın En Görkemli Antik Tiyatroları

Yüzyıllardır ayakta duran ve geçmişte yaşamış medeniyetlerin yansımaları olan antik eserler oldukça dikkat çekiciler. Antik eserler arasında en çok bilinen ve mimari olarak dikkat çeken yapılardan biri ise hiç kuşku yok ki antik tiyatrolar. Peki, dünyada hâla kullanılan yani yıllara meydan okuyan antik tiyatroları merak ediyor musunuz? İşte, yüzyıllar önce inşa edilen ve günümüzde hâlâ görevlerini layıkıyla yerine getiren antik tiyatrolar:

Herodes Atticus Odeonu - Atina, Yunanistan
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Atina Akropolisi’nin güneybatısında bulunan bir tiyatro Herodes Atticus Odeonu. MS 161 yılında inşa edilen bu özel yapı, 1950 yılında restore edilmiş. 1950’li yıllarda yani restorasyonun ardından, bu mimari eser çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamış ve günümüzde de sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor. Herodes Atticus Odeonu’nda Diana Ross, Foo Fighters gibi dünyanın bilinen isim ve gruplarının da sahneye çıkmış olduğunu belirtelim.

Amman Roma Tiyatrosu - Amman, Ürdün
Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan ve M.S. 138 yılında inşa edilmeye başlanan Amman Roma Tiyatrosu, ülkenin en çok turist çeken noktalarından biri. 6.000 koltuk kapasiteli bu antik tiyatroda Al-Balad Müzik Festivali, Amman Uluslararası Kitap Fuarı ve Amman Maratonu Ödül Töreni gerçekleştiriliyor.

Taormina Antik Tiyatrosu - Messina, İtalya
Sicilya’da bulunan bir kasaba olan Taormina’da MÖ 3. yüzyılda inşa edilmiş bu antik tiyatro, muhteşem manzarası ile konuklarını karşılıyor. Akdeniz’in kıyısında yer alan Taormina Antik Tiyatrosu’nda Uluslararası Film Festivali gerçekleştiriliyor, dans etkinlikleri yapılıyor, tiyatro oyunları sergileniyor. Yani yüzyıllar sonra bile bu görkemli yapı, işlevini yerine getiriyor.

Merida Roma Tiyatrosu - Merida, İspanya
MÖ 15. ve 16. yüzyıllarda inşa edilen Merida Roma Tiyatrosu, adını yer aldığı şehirden alıyor. Şehrin en dikkat çekici mimari eserlerinden biri olan Merida Roma Tiyatrosu, 6.000 koltuk kapasitesi ile 1933 yılından beri şehrin tiyatro festivaline ev sahipliği yapıyor.


Kaynak

Side Antik Tiyatrosu - Antalya, Türkiye
MÖ 8. yüzyılda inşa edilen Side Antik Tiyatrosu ülkemizin en önemli antik tiyatrolarından biri olarak kabul ediliyor. Müzik etkinliklerine ev sahipliği yapması ise bu özel yapıyı diğer tiyatrolardan ayıran en önemli özellik.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.