Türkiye'deki Göz Alıcı Barok Mimari Örnekleri

2016-12-31

Türkiye'deki Göz Alıcı Barok Mimari Örnekleri

Barok mimari, 16. yüzyıl başlarında İtalya’dan tüm dünyaya yayılmış bir akım. Dünya mimarlık tarihinin en güzel eserlerinin inşa edildiği barok dönem, özellikle soyluların ihtişamlı binalar yaptırmak için büyük bütçeler ayırdığı zamanlardı. Barok döneminin en önemli eserleri İtalya ve Fransa ağırlıklı olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılmış durumda. Bu akımın Türkiye’deki izlerini birçok ünlü yapıda da görmek mümkün.

Türkiye’de Barok Mimari

turkiyede-barok-mimari

Barok mimarinin Türk kültürüyle etkileşiminin başlangıcı, 18. yüzyılın ilk çeyreğinde, Osmanlıların Avrupalılarla kurdukları ilişkilere dayanıyor. Barok mimari ilk başlarda Osmanlı kültürüne “Türk barok üslubu” olarak, Türk mimari kültürüyle sentezlenmiş şekilde girdi. Bu dönem içinde birçok cami ve saray, Türk barok üslubuna göre tasarlandı.

Nuruosmaniye Camii

nuruosmaniyecamii

İlk Türk barok mimarisi örneği, Kapalıçarşı girişinde konumlanmış Nuruosmaniye Camii’dir. Osmanlı mimarisinde bir dönüm noktası olan cami, 1755 yılında inşa edilmiş. Beş sıra halinde 174 barok stil pencereyle aydınlanan cami, kare bir plan üzerinde tasarlanmış. Caminin sahip olduğu kütüphane de Türk barok mimarisinin önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dolmabahçe Sarayı

dolmabahce

Dolmabahçe Caddesi’ne ismini vermiş görkemli saray, 250 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş. Yapımına 1850 yılında başlanan ve bitirilmesi 13 yıl süren Dolmabahçe Sarayı, barok dışında Türk rokokosu ve İngiliz neo klasisizmi gibi mimari akımların da etkilerini taşıyor. Ayrıca Dolmabahçe Saat Kulesi de Türk barok mimarisinin önemli eserlerinden biri olarak görülüyor.

Malta Köşkü

maltakosku

Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan getirilen taşlarla inşa edilen Malta Köşkü, neo barok dönemi yansıtan eserlerden. Özellikle iç mekan tasarımındaki tavan süslemeleri ve altın varaklı aynalarıyla dikkat çeken köşk, Beşiktaş’taki Yıldız Parkı’nda bulunuyor.

Eyüp Sultan Camii

eyup-sultan-cami_968361

Haliç bölgesinde bulunan Eyüp Sultan Camii; 1458 yılında yapımına başlanmış ve 18. yüzyılda barok mimari öğeleri içeren bir restorasyonla tekrar düzenlenmiş görkemli yapılardan biri.

Beylerbeyi Sarayı

beylerbeyi-sarayi-01

Sultan Abdülaziz tarafından dönemin ünlü mimari Sarkis Balyan’a tasarlattırılan Beylerbeyi Sarayı, Türk barok mimarisinin önemli eserlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.