2017-11-22

Türkiye’nin Evleriyle Ünlü Olan Noktaları

Ülkemizin toprakları yüzyıllar boyunca çok önemli medeniyetlere ve devletlere ev sahipliği yapmış. Tarihi gelişimden en çok etkilenen yapılardan biri olan evlerde geçmişin izlerini görebiliriz. İşte, gerek tarihi gerekse coğrafi koşullardan etkilenerek yapılmış, Türkiye’nin en meşhur evlerinin bulunduğu noktalar:

Safranbolu

Hititler, Frigler, Selçuklular gibi uygarlıkların egemenliğinin ardından 14. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olan Safranbolu, günümüzde Karabük’ün bir ilçesi durumunda. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Safranbolu evleri, ilçenin turizm açısından gelişmesine büyük katkıda bulunmuş. Osmanlı mimarisi ile inşa edilen, genellikle iki ya da üç katlı olan Safranbolu evlerinin en önemli özelliklerinden biri ise beyaz olmaları.

Odunpazarı

Eskişehir’de yerleşimin olduğu en eski yer olarak bilinen Odunpazarı’nda da tarihi evler dikkat çekiyor. Gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından dış cepheleri farklı renklere boyanan bu evler, ilçenin sokaklarının rengarenk ve hoş görünmesini sağlıyor. İki ya da üç katlı olan Odunpazarı evlerinin çoğunda yerleşim var. Buna artı olarak bazı yapılar kafe ve restoran olarak kullanılıyor.

Cumalıkızık

Osmanlı’nın kurulduğu dönemlerde ilk yerleşim noktalarından biri olarak bilinen Cumalıkızık Köyü, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Osmanlı Dönemi’nden 270 evin bulunduğu bu köyün 180 evinde yerleşim var. Restorasyon çalışmalarının günümüzde de devam ettiği Cumalıkızık’ta da evler mavi, sarı gibi farklı renklerde boyanmış. Cumalıkızık evlerinin en önemli özelliklerinden biri, pencerelerin oldukça yukarıda yer alması. Bu sayede sokaktan geçen insanların evin içerisini görmesi engellenmiş.

Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan Şirince’yi fotoğraflarda gördüğünüz anda tanımanız mümkün. Ağaçlarla bezeli bu köyde, geleneksel Osmanlı mimarisi ile inşa edilen evler, günümüzde de son derece bakımlı bir şekilde ziyaretçileriyle buluşuyor. Şirince’deki evler, Odunpazarı ve Cumalıkızık’ta olduğu gibi renkli değil; beyaza boyanmış durumda.

Mardin

Ülkemizde taş mimarinin en güzel örneklerinin bulunduğu illerden biri olan Mardin’de ahşap, sadece kapı ve camlarda kullanılmış. Coğrafi nedenlerden dolayı inşa edilen taş evler kışın sıcak, yazın ise serin bir ortam oluşturuyor. Mazıdağı’nın yamaçlarına inşa edilen bu evler, sıkışık bir şekilde inşa edilmiş ve genellikle avluya sahip.

*Kapak görselinde Safranbolu evlerine yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.