Türkiye'nin Rafting Noktalarını Öğrenmenin Tam Zamanı

2020-04-07

Türkiye'nin Rafting Noktalarını Öğrenmenin Tam Zamanı

Şehir hayatının monotonluğundan uzaklaşıp biraz adrenalin ile canlanmaya ne dersiniz? Yepyeni bir deneyimle adrenalininizi yükseltmek için keyifli bir önerimiz var: Rafting.

Gelin, “Rafting nerede yapılır?” ve “En iyi rafting rotaları hangileri?” sorularının cevaplarına birlikte bakalım. Türkiye’deki en iyi rafting yerleri ile baharın coşkusunu hiç olmadığı kadar hissedin.

1. En Hızlı Rafting İçin: Çoruh Nehri

Çoruh Nehri, 169 km uzunluğundaki parkuru ve yüksek debisi ile adrenalin tutkunlarına özel bir rafting noktası. Çoruh Nehri’nde rafting yapabileceğiniz dört ayrı parkur var. Bunlar; Bayburt-İspir, İspir-Çamlıkaya, Çamlıkaya-Tekkale ve Tekkale-Artvin parkurları.

Aklınızda olsun; Bayburt-İspir yani en uzun rafting parkurunu konaklamadan tamamlamanız mümkün değil. 106 km’lik bu uzun rafting rotasını tamamlamak için kamp yapabilir ya da bölgede bulunan tesisleri tercih edebilirsiniz. Bu çılgın rotayı tamamladıktan sonra kendinize Çoruh’un lezzetli balıkları ile ziyafet de çekebilirsiniz.

2. En Popüler Rafting Rotası: Köprülü Kanyon

Antalya denildiği zaman aklınıza önce plajları geliyorsa bir de Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı görmenizi tavsiye ederiz. Köprülü Kanyon rafting başta olmak üzere birçok doğa sporuna ev sahipliği yapıyor.

Antalya merkeze yaklaşık 80 km uzaklıkta olan Köprülü Kanyon’da 14 km’lik bir rafting parkuru bulunuyor. Rehberli olarak düzenlenen rafting parkurlarına katılabilir ve yaklaşık 2.5 saat süren muhteşem bir maceraya atılabilirsiniz. Bizden söylemesi: Antalya’da rafting deneyimini yaşadıktan sonra milli parka 20 km mesafede bulunan Selge Antik Kenti’ni gezmeden dönmeyin.

3. Rafting ve Doğa Yürüyüşü İçin: Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, ilk defa rafting yapacaklara hitap eden bir parkur. Rize’deki Fırtına Vadisi’nden geçen Fırtına Deresi’nde en kolayı 2.5 km, en zoru ise 23 km uzunluğunda olan dört rafting parkuru var. Fırtına Deresi rafting parkurları, Karadeniz’in doğal güzelliğini tatmak ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir adres.

4. Turistik Rafting Noktası: Dalaman Çayı

Dalaman Çayı, Muğla’da yer alıyor. Muğla, yerli ve yabancı turistlerin gözde noktası olduğu için Dalaman Çayı da su sporları için büyük rağbet görüyor. Dalaman Çayı’nda zorluk derecesine göre iki rafting parkuru bulunuyor.

5. İstanbulluların ve Ankaralıların Rafting Adresi: Melen Çayı

Ankara’ya ve İstanbul’a yakın rafting yerleri arasında Melen Çayı başı çekiyor. Çünkü İstanbul ve Ankara’ya yaklaşık 2.5 saatlik mesafede bulunan çay, ik şehrin neredeyse ortasında yer alıyor. 13 km uzunluğundaki Melen Çayı’nda rafting ise yaklaşık 1.5 saatte tamamlanıyor. Yani Melen Çayı’nda rafting yapmak için hafta sonundan bir gün ayırmanız yeterli.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.