Yüzyıllara Meydan Okumak Onlardan Sorulur: Yer Altı Şehirleri

2018-02-07

Yüzyıllara Meydan Okumak Onlardan Sorulur: Yer Altı Şehirleri

İnsanlık var olduğu günden beri durmadan gelişiyor. Her geçen gün yeni bir buluşun hayatımızı etkileyen bir yansıması ile karşılıyoruz. Bu buluşların ihtiyaç doğrultusunda doğduğuna hiç şüphe yok.
Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ihtiyaç doğrultusunda doğmuş pek çok şey var. Fakat bu durumda aklınıza sadece teknolojik gelişmeler gelmesin. Yapılar da ihtiyaçların bir yansıması. Örneğin; Kapadokya’daki yer altı şehirleri, ihtiyaç doğrultusunda doğan yapılara en güzel örnek. Peki, yüzyıllara karşı dimdik ayakta duran yer altı şehirleri ne için yapılmış, hangi yer altı şehirleri ziyaret edilebilir?

Yer Altı Şehirleri Neden Yapıldı?
Milattan önce 7. ve 8. yüzyıllardan bu yana var olduğu düşünülen ve Kapadokya’da bulunan bu yerleşim alanları büyüleyici şehir planlamalarına sahip. Kapadokya coğrafyasına özgü, kolay işlenebilir volkanik tüflü arazideki kayaların yer altına doğru oyulmasıyla inşa edilen bu şehirlerden yazılı olarak ilk kez, Ksenephon’un milattan önce 400’lü yıllarda yazdığı Anabasis isimli kitabında bahsedilmiş.
Geçmişte yaşayan insanların hangi teknolojileri kullanarak yer altı şehirlerini inşa ettikleri bir sır ve bu yapılara neden ihtiyaç duyulduğu hakkında birkaç neden gösteriliyor. Tarihte önemli bir bölge olan Kapadokya’da yaşanan istila girişimlerinin yanı sıra doğal afetler ve vahşi hayvanlardan korunmak için yer altı şehirlerinin inşa edilmiş olabileceği düşünülüyor. Fakat yer altı şehirlerinde bulunan tuzaklar, önlemler ve bu şehirlere giriş noktalarının gizli olması bu yapıların inşa edilme önceliğinin düşmandan korunmak olduğunu gösteriyor.

Yer Altı Şehirlerinde Neler Var?
Yer altında oluşturulan şehirlerde o zamanki insanların ihtiyacı olan pek çok şey bulunuyor. İbadethanelerden mutfaklara, sığınak odalarından erzak odalarına kadar ihtiyaçların karşılanabileceği her şeyin düşünüldüğü yer altı şehirleri tarihin çok ötesinde bir havalandırmaya sahip. Yer altı şehirlerinde bulunan geçilmesi zor, dar koridorlar ise düşmanları yavaşlatmak ya da geçmelerine imkân vermemek için bulunan çözümlerden biri olarak görülüyor. Düşmanlardan korunmak için yapılan bir diğer şey ise dışarıdan açılamayan, tek delikli kapılar. “Taş sürgü kapılar” olarak adlandırılan bu kapılar, bazı odalarda bulunuyor ve dışarıdaki düşmanın alana girişini engelliyor. Kapının üzerinde bulunan delik sayesinde de yer altı şehrinde yaşayan insanlar gelenin düşman olup olmadığını görebiliyor ve kendilerini savunabiliyorlar.

Hangi Yer Altı Şehirleri Ziyarete Açık?
Bu yapılar gizlenme amaçlı yapıldıkları için günümüzde bile yeni yer altı şehirleri keşfedilebiliyor ve hatta Anadolu’nun pek çok şehrinde bu yapıların var olduğu düşünülüyor. Şaşırtıcı yer altı mimarisine şahitlik etmek istiyorsanız Nevşehir’in farklı ilçelerinde, köylerinde ziyarete açık yer altı şehirleri olduğunu belirtelim. Bu yer altı şehirlerinden en ünlüsü ise 8 katlı olan, on binlerce kişinin bir arada yaşayabileceği ve Asurlar döneminden kalma olduğu düşünülen Derinkuyu Yer Altı Şehri. Kaymaklı Yer Altı Şehri ise yine 8 katlı olan ama Hititler döneminden kalma, ziyaret edebileceğiniz başka bir nokta. Bu yer altı şehirlerinin yanı sıra Nevşehir’de bulunan Özkonak, Tatlarin ve Kırşehir’de bulunan Mucur da ziyarete açık tarihi noktalar.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.