2021 Akıllı Ev Trendleri ile Geleceği Yakalayın

2020-12-10

2021 Akıllı Ev Trendleri ile Geleceği Yakalayın

Aydınlatma, ısınma, güvenlik, multimedya kullanımı gibi ev sahiplerinin düzenlediği fonksiyonların otomatik olarak ayarlandığı veya uzaktan kontrol edilebildiği yapılar akıllı ev sistemleri olarak adlandırılıyor. Bir zamanların bilim kurgu eserlerine konu olan bu otomasyon sistemleri sağladığı yararlar nedeni ile günümüzde yaygın olarak tercih ediliyor.

Son yılların eseri gibi görünse de akıllı ev sistemleri, zamanla gelişen yapılar. Öyle ki bu sistemlerin ilk adımı olarak şu tarihi olayı kabul edenler var: Bir merkezden kontrol etme fikrini gerçekleştiren uzaktan kumandanın 1898 yılında Nikola Tesla tarafından tanıtılması. Peki günümüzde yani 2021’de akıllı ev sistemlerinde ne gibi yenilikler bizi bekliyor? Gelin, bizi bekleyen değişimlere birlikte bakalım, enerji tasarrufu, güvenlik ve konfor sağlayan yeni ev otomasyonu sistemlerinden haberdar olalım.

Gelişmiş Sağlık Teknolojileri

Kendi kendini temizleme, oturma sıcaklığını ayarlama, müzik çalma gibi özelliklere sahip akıllı klozetler uzun süredir var. Şimdi ise bir sağlık asistanı gibi görev gören klozet sistemleri bizi bekliyor. Wellness Toilet adı verilen bu sistem, kullanıcının cildini ve atıkları analiz ederek sağlık ile ilgili öneriler sunacak. Akıllı evlerde görebileceğiniz ve önleyici hekimlik görevi gören sağlık teknolojileri hakkında bilgi almak için ¨Geleceğin Sağlık Asistanı Akıllı Evlerde Sağlık Teknolojileri¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı evlerle entegre şekilde kullanılacak diğer sağlık trendlerinden birisi de sensörlü giysiler sayesinde kalp atış hızı, tansiyon ve vücut sıcaklığı gibi ölçümleri yapmak olacak. Bu veriler sayesinde kullanıcıya bilgi verileceği gibi ev sıcaklığını otomatik olarak düşürme gibi fonksiyonlar da yer alacak. Covid-19 Pandemisi ile birlikte dikkat çekici hale gelen bir teknoloji ise kapıya gelen kişinin ateşinin ölçülüp ev sahibine haber verilmesi olacak.

Fonksiyonel Robotlar

Robot süpürgeler artık çoğumuzun denediği ev aletlerinden biri haline geldi. Akıllı evlerde kullanılacak cihazlar ise bir alanı temizlemek gibi sınırlı fonksiyona sahip robotların çok daha ötesine geçeceğe benziyor. 2021 yılında kullanımı beklenen ev robotlarından bazıları, camların kenarlarını algılayıp camları silebilecek, akar, mikrop ve bakterileri yüksek bir oranda ortadan kaldıran robotlar çarşaf ve yatak altlarını sterilize edebilecek ya da yemek yapmanın en sıkıcı taraflarından olan malzeme temizliğini de bu robotlar yapabilecek.

Kullanıcı Mahremiyeti

Teknolojik cihazların kullanımı söz konusu olduğu zaman tereddüt edilen en önemli konulardan birisi de veri güvenliği oluyor. 2021 yılında akıllı evlerde veri toplamanın minimuma indirilmesi ve kullanıcı mahremiyetinin korunması konusuna eğilinmesi bekleniyor.

Sağlıklı ve Konforlu Geleceğe Adım Atın

2021 yılında ev içi bağlantının hızlandırılması ile home office çalışma stilinin desteklenmesi, temassız cihazların artması ve kamera ya da kayıt alan hoparlör gibi cihazların kullanıcı gizliliğini korumasına yönelik farklı gelişmelerin olması da bekleniyor.

Hayatı kolaylaştıran ve çevre dostu bir kullanımı sağlayan akıllı ev teknolojilerinden faydalanmak için Cer İstanbul projeleri ile tanışabilirsiniz. Akıllı ve sağlıklı evler konsepti ile hayata geçen Cer İstanbul, yaşam alanınızda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm özellikleri size sunuyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.