Deniz Kıyısında Yaşayanların Çok İyi Bildiği 4 Şey

2018-03-06

Deniz Kıyısında Yaşayanların Çok İyi Bildiği 4 Şey

Denizi tek kelimeyle anlatmanızı istesek eminiz ki çoğunuz “huzur” dersiniz. Çünkü ister yaz olsun ister kış, denizin mis gibi kokusu, yaz mevsiminin pozitif enerjisini vücudunuza anında yayar. Dalga sesleriyse adeta sorunlarınızdan uzaklaşmanızı sağlayan bir süper kahramandır. Deniz kenarında içilen çayın ve kahvenin tadı, mavinin sunduğu huzurla birleşince daha lezzetli gelir. Denizi olan şehirlerde yaşayan insanların yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı şanslı olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Peki, ya deniz manzarasının keyfine evinde bile ulaşabilen insanlar ne hissediyor? Şimdi, deniz kıyısında oturanların çok iyi bildiği 4 maddeyi sizinle paylaşıyoruz.

1. Stres Seviyesinin Minimum Olduğu Bir Hayat
“Şehrin ve Yapıların Üzerimizde Nasıl Bir Etkisi Var?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi doğanın insanlar üzerinde olumlu bir etkisi var. Doğa, insanın stres seviyesini düşürüyor ve dolayısıyla daha mutlu olmasını sağlıyor. Yani tabiatın bize sunduğu güzelliklerden biri olan denizin kıyısında yaşayan ve uyandıklarında denizle buluşan insanlar, stressiz yaşamayı çok iyi biliyorlar. Tabii bunda denizin o muhteşem kokusunun da payı büyük. Ayrıca denizin içerisindeki iyot sayesinde deniz kıyısında nefes alış-verişinizde bile sinüzit, astım gibi solunum ile ilgili sağlık sorunlarınız da azalabiliyor.

Kavagi village, Istanbul,Turkey.

2. Her Gün Hafta Sonu Tadında

Denizin kıyısında yaşayan insanlar “Hafta sonu gelse de yoğun iş temposundan fırsat bulup biraz kafa dinlesek.” cümlesini daha az kuruyorlar. Çünkü denizle her zaman bir arada olmak, daima hafta sonunun o dinlendirici etkisini sunuyor. Bu nedenle deniz kıyısında yaşayanlar için denizle buluştukları her zaman, yani haftanın her günü, hafta sonu tadında.

Panoramic view of Galata tower in Istanbul, Turkey

3. Ay ve Güneş’in En Güzel Olduğu Vakitler

Deniz kıyısına uzakta yaşayanların güneşin batışı ya da doğuşunu izlemek için belirli bir gün, belirli bir saat kararlaştırmaları gerekebilir ama deniz kıyısında yaşayanlar için durum böyle değil. Deniz kıyısında yaşayanlar bu konuda daha esnek davranabiliyor. Hatta çaylarını, kahvelerini alıp evlerinin camlarından baktıklarında güneşin doğuşunu ya da batışını izleyebiliyorlar. Tabii bu güzel manzara ayrıcalığını sadece güneş ile sınırlandırmayalım. Deniz kıyısında yaşayanlar akşamları güzelleştiren Ay ile de daha güzel bir şekilde buluşabiliyorlar. Örneğin; ay ışığı denize düştüğünde denize yakın insanlar bu güzelliğe de şahit olabiliyorlar.

Passenger Ferry in the Bosphorus at sunset, Istanbul, Turkey

4. Aslında Yalnızlık Diye Bir Şey Yok

İçeceğinizi yanınıza koymuşsunuz, kitabınızı okuyorsunuz, evde kimse yok. Dolayısıyla siz de yalnız olduğunuzu düşünüyorsunuz. Fakat evi deniz kıyısında olanlar bu durumda bile yalnız hissetmiyorlar. Martıların sesleri, denizden geçen vapurlar, dalgaların kıyıya vurması mükemmel bir bariyer bu hissin oluşmaması için. Yani deniz kıyısında yaşayanlar huzuru size farklı şekillerde tanımlayabiliyorlar.

Fishermen's boats in a small colorful harbor in Istanbul city, Turkey

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.