Doğa ile Uyumlu Tasarım Trendi: Zen Stili Ev Dekorasyonu

2020-07-16

Doğa ile Uyumlu Tasarım Trendi: Zen Stili Ev Dekorasyonu

Bir yaşam felsefesi olan zen; tabiatla uyum içerisinde olmayı, içsel denge ve uyumu yakalamayı amaçlayan bir öğretidir. Mutluluğu arayan kişilerin evlerinde hygge stilini uygulamaları gibi meditatif ve doğal bir ortam için de zen stili ev dekorasyonu tercih edilir. Siz de evinize adım attığınız an, dışarıda yaşadığınız stresten uzaklaşmak için zen stili dekorasyonun inceliklerine göz atabilirsiniz.

Zen Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Zen dekorasyonda; doğal materyallerin kullanımı, gün ışığından faydalanma ve olabildiğince minimalist eşya seçimi ön plana çıkar. Sade tasarım çizgilerine sahip eşyalar tercih edilerek meditatif bir ortam oluşturulur. Tabiatın sade formuna yaklaşarak iç mekanda huzuru yakalamak için şu dekorasyon öğeleri uygulanabilir:

1. Zen Stili Dekorasyonda Renk Kullanımı

Zen esintisini evinize taşımak için bej, krem, açık kahve gibi renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Boyanmış mobilyalar yerine bambu, ham ahşap ve taş gibi malzemelerden yapılmış, yani doğanın rengini yansıtan eşyalar tercih edebilirsiniz.

Zen tasarıma biraz enerji katmak için bambu salon takımının arasına turuncu lake bir sehpa, yatak odasına da lacivert bir minder yerleştirebilirsiniz. Yer döşemesinde ahşap, duvarda ise krem gibi nötr bir renk tercih edebilirsiniz.

2. Zen Dekorasyonda Mobilya Tercihi

Enerjiyi serbest bırakmayı amaçlayan zen felsefesine uygun bir dekorasyon için sadeliğe önem vermek gerekir. Eşyalar bir su akışı gibi olmalıdır. Yani eşya karmaşasının, büyük mobilyaların ve aksesuarların olmadığı bir tasarım uygulanabilir. Bu doğal görünümü ve akışı sağlamak için öncelikle kilim, halı gibi tüm yer kaplamalarını kaldırabilirsiniz.

Salonda alçak bir masa etrafına minderler yerleştirebilirsiniz. Eviniz bahçeye açılıyorsa kalın perde kullanmayarak doğal ışığı içeri alabilirsiniz. Özellikle yatak odasında doğal ışığın içeri girmesi önemlidir. Yatağınızı pencereye en yakın yere koyabilirsiniz. Zen felsefesine uygun bir yaşam alanı oluşturmak için şehrin içinde ama doğayla bir bütün olan Çamlıyaka Konakları Konut Projesine de göz atabilirsiniz.

3. Zen Tasarımda Depolama Seçenekleri

Ekran, ses sistemi ya da oyun ekipmanları, meditasyon yapılabilecek sadelikte bir salon için uygun bir görünüm olmayabilir. Elbette zen stilini uygulamanız, bu zevklerinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece odalardaki eşya kalabalığının görünmemesi için dolap ve depolama seçeneklerini iyi değerlendirebilirsiniz. Antrede ve mutfakta da sadeliği korumak için sepet ya da kutular yerine kapaklı dolaplar kullanabilirsiniz.

4. Zen Dekorda Huzur Veren Materyallerin Kullanımı

Aksesuarlara yer verilmese de evinizde huzur bulmanıza yardımcı olacak bazı unsurları kullanabilirsiniz. Salon ya da yatak odasında beyaz bir buhurdanlık ile esansiyel yağ kullanabilir, tütsü yakabilir ya da kimyasal içermeyen bir mum ile yumuşak bir aydınlatma elde edebilirsiniz. Bunların yanı sıra doğal renklere sahip bir saksıda küçük boyutlarda bir bitki yetiştirebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.