Geçen Yıllar Onu Daha da Önemli Kıldı: Yedikule

2018-03-06

Geçen Yıllar Onu Daha da Önemli Kıldı: Yedikule

Tarihi Yarımadanın güneybatısında kalan ve ismini surlarda yer alan yedi kuleden alan Yedikule semti, tarih boyunca önemli bir nokta olmuştur. Şimdi, her geçen gün daha önemli bir çekim merkezi haline gelen Yedikule’yi özel kılan unsurlardan bazılarına değinelim.

Bizans Dönemi’nde Yedikule

Yedikule surları, İstanbul surları olarak da bilinmekte ve Orta Çağ’da Bizans’ın kullandığı en önemli savunma hattı olarak kabul edilmektedir. Bizans zamanında surlara inşa edilmiş dört kuleye İstanbul’un fethinden sonra, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle de üç kule eklenmiş. Bizans zamanında surların üzerine görkemli kapılar da inşa edilmiş. Bu kapıların en önemlilerinden biri olan Altın Kapı’nın 4. ya da 5. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Zafer üzerine inşa edilen Altın Kapı’da, seferinden zaferle dönen imparatorlar coşkulu bir şekilde karşılanırlarmış.

The Yedikule Fortress in Istanbul, Turkey. Yedikule fortress, or Castle of Seven Towers, is the famous fortress built by Sultan Mehmed II in 1458.

Osmanlı Döneminde Yedikule

Bildiğiniz üzere İstanbul, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Yedikule’nin adını almasını sağlayan üç kulenin inşası ise bu fetihten birkaç yıl sonrasında gerçekleştirilmiştir. “Yedikule Zindanları” olarak da bilinen bu kulelerde, Osmanlı’nın hüküm sürdüğü zamanlarda, devletin önemli evrakı saklanmış ve hazineden sorumlu olan Hazine-i Hümayun da burada görev yapmıştır. Osmanlı döneminde Yedikule sınırları içerisine, günümüze kadar korunan, pek çok cami ve çeşme yapılmıştır.

The Yedikule Fortress in Istanbul, Turkey. Yedikule fortress, or Castle of Seven Towers, is the famous fortress built by Sultan Mehmed II in 1458.

Günümüzde Yedikule

İstanbul’un açık hava müzelerinden biri olan Yedikule, ihtişamlı bir yaşamın en görkemli tanıklarından biridir. İstanbul’un muhteşem manzarasını, tarihin içinde sunan Yedikule’de bulunan Altın Kapı ve Yedikule Hisarı, 20. yüzyılın ikinci yarısında Cahide Tamer tarafından restore edilmiştir. Eski Rum evleri, hisarı, surları, gazhanesi ve etkileyici tarihi dokusuyla Yedikule, 1985 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de girmiştir. Çevresinde pek çok müze ve tarihi eserin bulunduğu Yedikule; Marmaray, Avrasya Tüneli, metro, İDO gibi pek çok ulaşım seçeneğine sahiptir ve bu sayede değerine değer katmıştır.

Yedikule Fortress is a section Walls of Constantinople.  It was used as a treasury, archive, and state prison. Voyage en Morée, à Constantinople, en Albanie, et dans plusieurs autres parties de l'Empire Othoman, pendant les années 1798, 1799, 1800 et 1801 by Francois Pouqueville

Paha Biçilmez Bir Eserde, Tarih ile Buluşmaya Hazır mısınız?

Yedikule’de anlatmaya çalıştığımız bazı özellikler dışında pek çok önemli yapı da bulunuyor. Burada yüzlerce hatta binlerce yıllık bir tarih yatıyor. Yedikule’deki tarihin, zamansız ve modern dokunuşlarla insanlarla çekici bir şekilde buluşturulması da bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi Yarımada içerisinde zamana ve insana saygı ilkesiyle az katlı, paha biçilmez bir yaşam projesi CER İSTANBUL çok yakında satışa çıkıyor. Ege Yapı - Emlak Konut iş birliği ile şehre kazandırılacak, çok özel bir yaşam projesi olarak tasarlanan CER İSTANBUL da işte tam bu amaca hizmet ediyor!

CER İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için www.ceristanbul.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.