Haklarınızı Biliyor Musunuz? Ev Sahibi Hakları

2017-11-22

Haklarınızı Biliyor Musunuz? Ev Sahibi Hakları

Belki yatırım yapmak için belki de yeni satın aldığınız eve taşınma kararı verdiğiniz için yaşadığınız evi kiraya vermek istiyorsunuz. Kiraya verdikten sonra ev, tabii ki tamamen kiracınızın olmuyor, sorumluluklarınız devam ediyor ve sahip olduğunuz bazı haklar bulunuyor. Borçlar Hukuku’nda yer alan bu haklar ile hem ev sahibi olarak sizin hem de kiracınızın hakları belirlenmiş durumda. Peki, ev sahibinin hakları nelerdir? Ev sahibinin yasal hakları doğrultusunda neler yapabilir, neler yapamazsınız?

Kira Sözleşmesini Es Geçmemelisiniz

Kira sözleşmesi ya da diğer adıyla kira kontratı, hem sizin hem de kiracınızın haklarını koruyan yasal bir belge. Kiracı adayınız bir arkadaşınız olsa dahi kira sözleşmesini kesinlikle yapmalı ve evinizi bu şekilde kiraya vermelisiniz. Yaptığınız kira sözleşmesinin süresi dolduğunda kira bedelini yükseltebilirsiniz. Kira artışını yaparken yıllık ÜFE oranını yani Üretim Fiyat Endeksi’ni baz almalısınız.

Kiracı Üzerine Düşeni Yapmıyorsa İhtarname Gönderebilirsiniz

Aylık anlaşılan kira bedelinin, aylık faturaların ya da ortak yönetim gideri olarak da bilinen aidatın ödenmesi kiracının yükümlülüğündedir. Kiracınız bu sorumluluklarını ve kira sözleşmesinde yer alan diğer maddeleri belirli bir süre içerisinde yerine getirmiyorsa, ihtarname ile kendisini yasal olarak uyarma hakkına sahip olursunuz. İhtarnameyi dikkate almayan kiracıya ise, istenmeyen bir durum olsa da, evi tahliye etmesi için yasal işlem başlatabiliyorsunuz.

Öznel Giderlerden Sorumlu Değilsiniz

Kiraya verdiğiniz evde, kiracınızın istediği küçük çaplı ve dekorasyon odaklı değişiklikleri karşılamak zorunda değilsiniz. Fakat bir ev sahibi olarak evi yaşamaya elverişli bir şekilde kiralamak, bu durumu korumak ve kullanımdan kaynaklı olmayan giderleri karşılamak durumdasınız. Örneğin binanın çatısında yapılacak bir tadilatın ücretini ev sahibi olarak siz vermelisiniz. Ayrıca kiracı, isteği doğrultusunda evde yapacağı değişiklikler için sizden yazılı izin almak zorunda. İzin vermediğiniz herhangi bir tadilatı yaptığı durumda evi teslim ettiğiniz şekilde alma hakkına sahip olursunuz. Bu yüzden, sözleşmede evi teslim ettiğiniz şeklin açıkça yazılı olması da oldukça önem kazanıyor. Bu durumda kiracınız taşınırken ondan evi eski haline getirmesini isteyebilirsiniz.

Kira Sözleşmesindeki Yıllık Bedeli Talep Edebilirsiniz

Kiracının, kira sözleşmesinin süresi dolmadan, herhangi onay almadan evden çıkması halinde kontrat süresi dahilinde alınması planlanan kira bedellerini isteme hakkına sahip olursunuz. Eğer eviniz için başka bir kiracı bulursa ve gelecek dönemleri onun ödemesini talep ederse kiracınız bu değişiklikten sizi haberdar etmekle yükümlüdür.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.