İş Hayatının Yeni Normali: 2021 Home Office Yılı mı Olacak?

2020-05-10

İş Hayatının Yeni Normali: 2021 Home Office Yılı mı Olacak?

İş hayatının statik kabulleri kısa sürede değişiverdi. Neredeyse tek seçenek olduğu düşünülen ofiste çalışmaya alternatif bir yöntem olduğu kabul edildi: Home office çalışmak... Kovid-19 yani koronavirüsten korunmak için evden çalışmaya geçildi. Herkesin kendisini izole ettiği bu dönemde home office çalışmanın artıları ve eksileri deneyimlendi. Kimi çalışanlar için home office; esnek çalışma ve şehrin yoruculuğundan kurtulma olarak görülürken kimisi için de sosyal hayatın aksaması anlamına geldi.

Home ofis çalışmayı tecrübe eden tüm çalışanların aklına ise ortak bir soru oluştu: ¨Ofise dönülecek mi, yoksa home office kalıcı bir çalışma şekli mi olacak?¨ Kovid-19 pandemi süreci ile tüm dünyanın uzaktan çalışmaya başlamasının çalışma stilinde meydana getireceği değişimlere birlikte bakalım. 2021’de kahve molanızı ofis mutfağında mı yoksa evin mutfağında mı vereceğiniz hakkında öngörü edinelim.

Home Office Çalışma Kalıcı Olacak mı?

2019 yılı sonlarında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, hem sosyal hayata hem iş hayatına yansıdı. Özellikle sosyal mesafelenme ve hijyen kurallarına uyma amacıyla birçok şirket uzaktan çalışmayı tercih etti. Uzaktan çalışma süreci ile birlikte öncelikle koordinasyon sürecinin aksayacağı düşünüldü. Ancak sanılanın aksine verimlilik korundu hatta daha da arttı. İş verenlerin ofis giderlerinde de düşüş oldu. Bu durum pandemi sonrası da işverenlerin önemli bir kısmının remote (uzaktan) çalışma düzenini devam ettireceğinin bir işareti olabilir.

Home office ya da ofiste çalışmanın bir diğer versiyonu ise dönüşümlü olarak çalışma. Haftanın belirli günlerini ofiste diğer günleri ise remote (uzaktan) çalışmak da konuşulan seçenekler arasında. Bu şekilde hem işveren ve çalışan bağı kurulabilecek hem de çalışan verimliliği korunabilecek.

Çalışanlar Home Ofisten Memnun mu?

Home ofis çalışmanın dezavantajı olarak dile getirilen en büyük konu sosyal hayatın zayıflaması oldu. Hatta yapılan bir araştırmaya* göre remote çalışmanın en büyük zorluklarından birisinin yalnızlık olduğu ortaya kondu. Motivasyonu korumada güçlük çekmek ise %7 gibi küçük bir grubu etkiledi.

Aynı araştırmanın sonuçlarına göre home ofis çalışmanın en büyük avantajı ise esnek iş programına sahip olmak. Bu avantajı istediğin yerden çalışabilmek ve işe gidip gelmek zorunda olmama konuları takip etti. Pandemi sonrası yani yeni normal olarak adlandırılan koşullarda ofis ve esnek çalışma günlerinin birleşmesi ile dezavantajlar ortadan kalkabilir. Bu da home office seçeneğinin bazı markalar için kalıcı olacağı ve ortak çalışma alanını dönüşümlü kullanmanın trend haline geleceğine işaret ediyor.

*Kaynak

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.