Kat Mülkiyeti Nedir? Ev Sahipliği ve Ortak Alanların Yönetimi Hakkında Kapsamlı Rehber

2024-01-04

Kat Mülkiyeti Nedir? Ev Sahipliği ve Ortak Alanların Yönetimi Hakkında Kapsamlı Rehber

Tapu, bir gayrimenkulun size ait olduğunu kanıtlamanızı sağlayan belgedir. Fakat söz konusu taşınmazda ne gibi haklara sahip olduğunuzu tapunun niteliği belirler. İşte, bu nedenle ev sahibi olmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, tapunun türüdür. Tam da bu noktada karşımıza çıkan terimlerden biri kat mülkiyetidir. Gelin, şimdi kat mülkiyeti ile ilgili detaylara daha yakından göz atalım.

Kat Mülkiyeti Ne Demek?

Bir taşınmaz; daire, ofis, iş yeri, depo ya da mağaza olarak kullanılabilir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre ise kat mülkiyetli tapu, inşası tamamlanmış bir taşınmazın hangi amaçla kullanılacağını belirten belgedir.

Kat mülkiyeti sayesinde bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı doğar. Diğer bir deyişle kat mülkiyetli tapuya sahip her bağımsız alan; kiralanabilir, satılabilir ya da miras bırakılabilir.

Kat İrtifakı Ne Demek?

Kat mülkiyetinin diğer ayrıntılarına geçmeden önce bu terimle sıklıkla karıştırılan kat irtifakına da kısaca değinelim. Peki, nedir bu kat irtifakı?

Kat irtifaklı tapu, bir binanın inşası sürerken alınan ve mülk sahiplerinin paylarını arsa payı doğrultusunda bölen tapu çeşididir.

Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Her ne kadar ikisi de bir tapu çeşidi olsalar da kat irtifakı ve kat mülkiyetinin birbirinden ayrılmasını sağlayan temel bazı noktalar vardır:

  • Bahsettiğimiz gibi kat irtifakı, binanın yapım aşamasında verilen bir belgedir. Kat mülkiyeti ise binanın inşası tamamlandığında verilir.
  • Kat mülkiyetinin alınabilmesi için binanın, projesine uygun bir şekilde inşa edilip iskanının alınması gerekir. Kat irtifakı ise binanın inşa aşamasında verildiği için iskan aranmaz.
  • Kat irtifakı, bir arsa üzerinden pay dağılımı gerçekleştirir. Kat mülkiyeti ise o arsa üzerinde sahip olduğunuz alanı açık bir şekilde belirtir. Örneğin taşınmazın daire, dükkan, depo gibi cinsi, sahip olunan bağımsız alanın kaç metrekare olduğu, kaçıncı katta yer aldığı gibi tüm detaylar kat mülkiyetli tapu üzerinde yer alır.
  • Kat mülkiyeti bir alanın hem onaylanan projeye uygun bir şekilde inşa edildiğini hem de sahip olunan alanı net bir şekilde belirttiğinden taşınmazla ilgili satış ya da kredi talebi gibi konularda daha olumlu sonuçlar alınabilir.

Kat Mülkiyeti Nasıl Alınır?

Bitmiş bir proje özelinde daha avantajlı bir noktada olan kat mülkiyeti nasıl kurulur? Kat irtifakını kat mülkiyetine çevirmek mümkün mü?

Öncelikle ikinci soruya yanıt verelim: Evet; kat irtifaklı tapu, kat mülkiyetine çevrilebilir. Bunun için gerçekleştirilmesi gereken kriterler ve hayata geçirilmesi gereken adımlar ise şu şekilde:

  • Kat mülkiyetinin alınabilmesi için binanın inşasının tamamlanması ve iskanın alınmış olması aranan ilk şarttır.
  • Binanın bir bölümüne (örneğin bir daireye) kat mülkiyeti alınması söz konusu değildir. Bu belge tüm binaya verilir. Bu sebeple kat mülkiyeti almak için tüm hak sahiplerinin onayının alınması şarttır. Bu süreçte oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta mahkemeye gidilip yaşanan anlaşmazlık çözülebilir.
  • Binadaki tüm gayrimenkul sahiplerinin ortak kararı sonrasında dilekçe yazılarak belediyeye başvuru yapılır, yapı kullanım izni alınır.
  • Son olarak gerekli ödemeler yapılarak kat mülkiyetine geçiş sağlanabilir. Ödenecek tutar Büyükşehir İlçe Bürosu tarafından belirlenir ve yapının bulunduğu bölgeye, metrekareye göre değişiklik gösterebilir.

Kat mülkiyeti hakkında bilmeniz gerekenleri sizinle paylaştık. Son olarak küçük bir uyarıda bulunmak isteriz: Kat mülkiyeti her ne kadar binanın iskanının alındığını ispatlasa da iskan sonrasında yapıda projeye uygun olmayan bazı değişiklikler yapılmış olabilir. Bu durum ise öncelikle güvenliğinizi tehdit edebilir. Bu sebeple binanın projeye uygunluğunu kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca güvenilir, bilindik gayrimenkul şirketleri ile çalışmak da bu aşamada oldukça önemli. Ege Yapı, projeleri ile hayal ettiğiniz yaşam alanını, yönetmeliklere uygun ve güvenli bir şekilde size sunmaya hazır!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.