Şehrin ve Yapıların Üzerimizde Nasıl Bir Etkisi Var?

2017-12-27

Şehrin ve Yapıların Üzerimizde Nasıl Bir Etkisi Var?

Bizi yansıtan dekorasyona sahip bir evde yaşamak psikolojimizi olumlu olarak etkiliyor. Bunun yanı sıra ev dekorasyonunda kullanılan renklerin de psikoloji üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilere sahip oldukları bir gerçek. Peki, şehrin ve yapıların insanlar üzerinde nasıl bir etkisi var hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı, Londra’da düzenlenen Bilinçli Şehirler Konferansı’nın yanı sıra çeşitli dergi ve üniversitelerin yaptığı araştırmaların sonucunda verildi.

Nöro-mimari Nedir?

Bilinçli Şehirler Konferansı’nda üzerinde durulan bir konu olan nöro-mimari, mimarinin insan beyni, yani psikolojisi, üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu araştıran bir yaklaşım. Nöro-mimari hem şehir yapılarını hem de şehrin planlamasını inceler.

Doğanın Olumlu Bir Etkisi Var

Yemyeşil bir manzaraya baktığınızı düşünün, elinizde sımsıcak çayınız ya da kahveniz… İçiniz huzurla doldu, değil mi? Ağaç sayısı bakımından zengin olan şehirlerde ya da bol peyzajlı projelerde yaşayan insanların stres katsayısının düşük olduğu Bilinçli Şehirler Konferansı’nda açıklandı. Bunun yanında, ister dağ ister deniz olsun, hiç fark etmez; evinden doğa manzarası izleyebilenlerin huzur oranı yüksek oluyor.

Karmaşıklığı Seviyoruz

Bilinçli Şehirler Konferansı’nda paylaşılan verilere göre, yaşadığı yerin dış mimarisi daha karışık ya da sıra dışı bir yapıya sahip olanlar daha mutlu oluyor. Sıradan bir mimari ise insanların psikolojisi üzerinde, karmaşık yapılarda olduğu gibi, olumlu bir etki oluşturmuyor.

Peki, iç tasarımda karmaşıklık nasıl bir etki oluşturuyor? İç tasarımda karmaşılığın söz sahibi olduğu mekanların daha fazla akılda kalıcı olduğu ve daha fazla güven duygusu oluşturduğu da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve ABD Ruh Sağlığı Enstitüsü’nün yaptığı çalışmada yer alan bilgilerden. Diğer bir deyişle, bir ortamda ne kadar çok eşya varsa, orada bizden bir şey saklanmadığını düşünüp kendimizi daha rahat hissediyoruz.

İletişim Kurabildiğimiz Alanlar Bizi Rahat Hissettiriyor

İletişimin olmadığı alanlar, insanların kendilerini rahatsız hissedip sosyal stresin tetiklenmesine yol açıyor. Örneğin; mahalle kültürünün olduğu alanda yaşayan insanların, bir rezidansta yaşayıp sabah birbirlerine “Günaydın.” bile demeyen insanlardan çok daha mutlu olduğu biliniyor.

Bunun yanında; bulunulan alanın tavan yüksekliği, duvar renkleri ya da tasarımında yoğunlukla kullanılan renkler de iletişimin kalitesinde etkili oluyor. Örneğin bir toplantıda olduğunuzu düşünelim. Toplantı odası yüksek tavanlı olduğunda yeni fikirler geliştirme konusunda daha başarılı, alçak tavanlı olduğunda ise daha detay odaklı olabiliyorsunuz. Aynı zamanda mavinin hayal gücü, kırmızının da detayları hatırlatma konusunda yardımcı olduğu Science Dergisi tarafından yayımlanan bir makalede yer aldı.

Yön Duygusu Önemli

Evet, yapıların dış tasarımlarında karmaşıklığı seviyoruz ama söz konusu yollar ve yön bulma olduğunda sadelikten yanayız. Karıştırılabilen, yön algısını kolaylıkla yanıltabilen karmaşık yollar kendimizi güvende hissetmemizin önüne geçiyor ve bu da olumsuz bir etkiye neden oluyor. Bu durum, şehir yollarında olduğu kadar binaların iç tasarımlarında da geçerli oluyor. Yani ister şehrin sokaklarında ister ilk kez girdiğiniz bir yapıda olun; yönünüzü kaybetmekten çekindiğiniz bir yer psikolojinizi olumsuz olarak etkiliyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.