5 Dakikada Rahatlamanızı Sağlayacak Nefes Teknikleri

2020-03-21

5 Dakikada Rahatlamanızı Sağlayacak Nefes Teknikleri

Nefes hayattır ve nefes almaya devam ettiğimiz sürece hayatta her şey mümkündür. Ancak öncelikle doğru nefes almayı öğrenmek gerekir. Doğru nefes almak kendinizi daha dinç ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olur.

Ayrıca iş yaşamınızda yaşadığınız stresten ya da günlük yaşamınız içerisindeki yorgunluktan arınmanın en iyi yollarından biri de nefes egzersizleri yapmak. Vücudunuzu dinleyerek ve farklı nefes teknikleri uygulayarak kendinizi daha enerjik, daha canlı hissedebilirsiniz.

Nefes alıp vermeyi kontrollü bir şekilde gerçekleştirebildiğinizde, vücudunuz optimum düzeyde çalışmaya başlar. Nefes teknikleri aynı zamanda sakinleştirici egzersizler olarak da bilinir.

Nefes egzersizleri ile tansiyonunuzu düzene sokabilir, ferahlayabilirsiniz. Bu yazımızda size kısa sürede rahatlamanızı sağlayacak nefes tekniklerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım ve daha iyi hissedelim.

● Karından Nefes Almak

Karından nefes alma tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken nokta, göğsünüzün değil diyaframınızın şişmesi. Bu nefes tekniğini bir eliniz göğsünüzdeyken diğer elinizi karnınızın üzerine koyarak ve burnunuzdan diyaframınızı şişirip ciğerlerinize girecek kadar derin bir nefes alarak uygulayabilirsiniz.

Bu tekniği tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı düzenlemek için her gün uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu egzersizi stres altında kalabileceğiniz durumlar öncesinde de sakinleşmek için yapabilirsiniz.

● Eşit Nefes Alıp Vermek

Eşit nefes alıp verme egzersizini uygularken yalnızca burnunuzdan solumalısınız. Nefes alırken dörde kadar sayın, ardından nefesinizi verirken yeniden dörde kadar sayın. Bu sayede nefesinize bir direnç eklemiş olacaksınız.

Bu egzersiz ile sinir sisteminizi rahatlatabilir, odaklanmanızı geliştirebilirsiniz. Koyun saymaya benzeyen bu yöntem, uyku problemi yaşayan kişiler için de etkili olabilir.

● Kafatası Parlatan Nefes

Kafatası parlatan nefes, beynin uyanmasına ve vücudun ısınmasına yardımcı olan bir nefes egzersizidir. Bu nefes tekniğini uygulamak için öncelikle uzun ve yavaş bir nefes alın. Sonrasında ise alt karnınızı kullanarak güçlü bir nefes verin.

Bu şekilde nefes alıp verme hızınızı 1-2 saniyeye ayarlayabilir ve toplamda 10 tekrar yapabilirsiniz.

● Dönüşümsel Nefes

Dönüşümlü nefes alma egzersizi huzur veren, denge sağlayan egzersiz türlerinden biri olarak önerilir. Bu egzersizi uygulamak için öncelikle sağ başparmağınız ile sağ burun deliğinizi kapatın ve nefes alın. Nefesinizi verdikten sonra bu defa sol burun deliğinizi kapatın ve uygulamayı tersten tekrar edin. Arka arkaya sol ve sağ burun deliklerinizi kapatarak ve nefes alıp vererek setler halinde devam edin.

Bu nefes tekniği ile nefes alma kanallarınızı temizleyebilir ve burnunuzu açabilirsiniz.

● 4-7-8 x 7 Nefes Egzersizi

Kaygılı ya da korku dolu bir andaysanız rahatlamak için hemen 4-7-8 x 7 nefes egzersizini uygulayabilirsiniz. Bu egzersizi gerçekleştirmek için içinizden 4'e kadar sayarken burnunuzdan nefes alın. Sonra nefesinizi tutun, 7'ye kadar sayın ve 8'e kadar sayarken ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin.

Bu döngüyü tam 7 kez tekrarlayın. Bu nefes tekniğini özellikle endişeli zamanlarınızda uygulayabilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz. Birbirinden farklı özellikte olan bu nefes tekniklerinden ve egzersizlerinden size en uygununu seçerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.