2017-11-22

Enerjinizi Toplayın! Uykuya Rahat Dalmanız İçin İpuçları

Gün boyunca yorulmuş ve yatağınıza girip dinleneceğiniz, uykuya dalacağınız o anı beklemiş olabilirsiniz. Fakat yatağa uzandığınızda bekleyen işleriniz, gün içerisinde yaşadıklarınız, çeşitli kaygılarınız birden aklınıza gelebilir ve bunlar uykunuzu kaçırabilir. Peki, böyle durumlarda uykuya dalmak için ne yapmalı? Uykuya rahat dalmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını, ertesi güne daha enerjik uyanabilmeniz için sıraladık.

Bir Rutin Oluşturun

Uyumak ve uyanmak için saatler belirleyin ve bu saatlere sadık kalın. İlk zamanlarda uyumakta ya da uyanmakta zorlansanız da kısa süre sonra vücudunuz bu rutine alışacak ve uyum sağlayacaktır.

Gün içerisinde uyumayarak gece uykusuna olan ihtiyacınızı azaltmamış ve uykuya daha rahat bir şekilde dalabilirsiniz. Eğer kendinizi çok yorgun hissediyorsanız yaptığınız şekerlemeyi sadece enerji toplamak için yapmalı ve 15 dakikadan uzun uyumamalısınız.

Kendinizi Uykuya Önceden Hazırlayın

Kısa sürede uykuya dalmak için vücudunuzu ve beyninizi uykuya hazırlamalısınız. Bunun için uykudan yaklaşık bir saat önce meditasyon yapabilir, ardından el ve ayak parmaklarınızı dairesel hareketlerle yapacağınız küçük bir masajla rahatlatabilirsiniz. Meditasyon kafanızdaki sorunlardan uzaklaşmanıza, masaj ise sinir sisteminizin gevşemesine yardımcı olacaktır.

Uykudan önce papatya çayı, sıcak süt içerek ya da ılık bir duş alarak vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Uykuya kolay dalmak için akşam saatlerinde kafein almamalı ve şekerli gıdalardan, içeceklerden uzak durmalısınız.

Odanızı Uykuya Hazır Hale Getirin

Odanız için 20-23°C sıcaklık idealdir. Eğer ideal sıcaklığın olduğu bir ortamda uyumazsanız, hem uykuya dalmakta zorlanabilir hem de gece boyunca uykunuzun bölünmesi sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu arada uyumadan önce odanızı havalandırmayı unutmamalısınız.

Işık ve rahatsız edici sesler sizi uyarıp rahatsız edebilir. Bu nedenle ışık ve sesin olmadığı bir ortam oluşturmalısınız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa uyku bandından ve kulak tıkaçlarından yardım alabilirsiniz. Sessiz bir ortam sizi rahatsız edecekse rahatlatıcı müzikler dinleyerek uykuya dalabilirsiniz.

Son olarak yatarken dar değil bol pijamaları tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede hem rahatsızlık duymaz hem de derinizin nefes almasını sağlarsınız.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.