2018-03-16

Bahar Kapıda! Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Kuşlar neşeyle cıvıldamaya, ağaçlar yeşil yapraklarına ve renkli çiçeklerine kavuşmaya başladı. Bu ayların güzel enerjisini evinize taşımak için bahar dekorasyonu yapabilir ve küçük dokunuşlarla evinizi değiştirebilirsiniz. Bu değişim de yenilenmiş hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra baharın sunduğu o yenilenmişlik hissini yaşamanız için yapmanız gereken bir şey daha var: Bahar temizliği! Çünkü bahar; fazlalıklardan arınmak, yeni bir başlangıca “Merhaba” demektir. Peki, bahar temizliği nasıl yapılır?

İlk Adım: Nerede, Ne Yapacağınızı Planlayın
Bütün evinizi temizleyeceksiniz ve bu sizi korkutuyor olabilir. Temizlik için kolları sıvamadan önce evinizin hangi alanında ne yapacağınızı planlamalısınız. Eğer planlama aşamasını doğru yaparsanız bahar temizliğinden korkacak bir şeyiniz kalmaz. Çünkü temizlik sırasında plansız hareket etmek size zaman kaybettirebilir. Temizlik ihtiyaçlarınız, bahar temizliği sırası hakkında da size yol gösterecektir. Bu arada bizce temizliğin ilk adımı olarak tülleri ve perdeleri yıkamalısınız. Ayrıca temizliği yapacağınız hafta halılarınızı da yıkamaya verebilirsiniz. Dilerseniz bahar temizliğini birkaç güne de yaymanız da mümkün.

Öncelikle Mutfağınızı Temizleyin
Evinizin hangi alanında ne yapacağınızı biliyor, ama bahar temizliğine nereden başlanır bilemiyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve oluşturduğunuz o güzel müzik listesini açın. İlk olarak mutfağa giriyorsunuz! Öncelikle mutfak dolaplarındaki tüm eşyayı, oldukları yerden çıkararak işe başlayabilirsiniz. Dolaplarınızın içini, dışını ve üstünü önce nemli, sonra da kuru bir bezle silip tozunu almalısınız. Ardından tüm mutfak eşyasını yerine koyabilirsiniz. Ayrıca buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi mutfakta yer alan beyaz eşyalarınızı çekip bölgeyi temizlemeyi de es geçmemelisiniz.
Küçük ev aletlerinizi bu temizlik sırasında yıkayabilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bu arada buzdolabının içini silmeyi kesinlikle atlamamalısınız. Birikmiş cam kavanozlarınızı geri dönüşüme atabilir ve mutfağınızdaki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.
Dolap, raf ve buzdolabı temizliğinin ardından mutfak camını silebilir, zemini süpürebilir ve silebilirsiniz. Cam silme hakkında yardıma ihtiyacınız varsa “Pırıl Pırıl Camlar: Pencereler Nasıl Temizlenmeli?” yazımızdan yararlanabilirsiniz.
[caption id="attachment_6347" align="alignleft" width="1254"]Woman cleaning kitchen cabinets with sponge and spray cleaner. MORE FROM THIS SERIES IN MY PORTFOLIO [/caption]

Yatak Odalarında Değişiklik Vakti
Bahardan en çok etkilenen alan hiç kuşkusuz yatak odanız oluyor; çünkü bu alanda kullandığınız pek çok kalın eşya, yerini ince ve hafif olanlara bırakıyor. Öncelikle kullandığınız nevresimi çıkarıp yastıkları ve yorganı yıkayarak bahar temizliğine başlamalısınız. Ardından bazanızın altındaki ilkbahar ve yaz mevsimine ait giysilerinizi çıkarabilir ve kışlıklarınızı kaldırabilirsiniz. Bu aşamada “Mevsimi Olmayan Giysiler Dolaptan Nasıl Kaldırılmalı?” yazımız size yardımcı olabilir.
Giysilerinizi dolaba yerleştirmeden önce dolabınızın içini silmeyi unutmamalısınız. Ardından konsol, şifonyer gibi dolapların içini de düzenleyebilirsiniz. Bu arada iç temizliği bitirdikten sonra dolapların dışını da silmeyi unutmamalısınız. Camı sildikten sonra, yeri süpürüp silebilirsiniz. Son olarak yeni nevresimlerinizi sererek yatak odasının temizliğini bitirebilirsiniz.

Sırada Salon Var
Salon ve oturma odası temizliğine, koltuk ve yastık kılıflarını yıkayarak başlayabilirsiniz. Ardından büfe, konsol gibi mobilyalarınızın içlerini ve dışlarını temizleyebilirsiniz. Dolaplarınızın içinde yeni bir düzenleme yapmak istiyorsanız bunun için en doğru zaman! Çünkü ev düzenleme için bahar temizliğinden daha güzel bir zaman olamaz! Mobilyalarınızın tozunu aldıktan sonra camları silebilir, ardından da zemini süpürüp silebilirsiniz.
[caption id="attachment_6349" align="alignleft" width="1254"]Shot of a young woman tidying her househttp://195.154.178.81/DATA/i_collage/pi/shoots/783499.jpg [/caption]

Banyo Temizliğini En Sona Bırakın
Eğer evinizde çalışma odası, yemek odası gibi alanlar varsa yukarıdaki bölümleri temizledikten sonra bu alanlara geçebilirsiniz. Burada izleyeceğiniz adımların, salon temizliğine benzer olduğunu söyleyebiliriz.
Bahar temizliğinde son olarak banyonuzu temizleyebilirsiniz. Öncelikle paspas takımını kirliye atmakla işe başlamalısınız. Ardından duşakabin, lavabo, klozet ve zemini, hijyenik ürünlerle temizlemelisiniz. Banyo dolaplarınızı silmeyi ve gerekliyse düzenlemeyi unutmamalısınız.
[caption id="attachment_6350" align="alignleft" width="1361"]Closeup of unrdcognizable home cleaning products with blue bucket and a mop in front in sharp focus. All products placed on white and poorly lit bathroom floor. [/caption]

Her Şeyi Yerli Yerine Koyduktan Sonra Bahar Temizliği Tamamdır
Son adımda yıkadığınız kılıfları koltuk ve minderlerinize takabilir, tül ve perdeleri asabilirsiniz. Ardından yıkamaya verdiğiniz halılarınız geldiyse halıları da serebilirsiniz. Mis gibi evinizde baharı yaşamak daha güzel olacak!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.