Çocuğunuzun Yaşıtlarıyla Zaman Geçirmesi Neden Önemli?

2019-01-15

Çocuğunuzun Yaşıtlarıyla Zaman Geçirmesi Neden Önemli?

Çocuğunuza her baktığınızda ne kadar hızlı büyüdüğünü görüyor ve şaşırıyorsunuz, değil mi? Evet, zaman çok hızlı geçiyor ve çocuğunuzun ihtiyaçları da gün geçtikçe değişiyor, gelişiyor. Mesela yaşıtlarıyla sosyalleşmek de onun için bir ihtiyaç! Örneğin okul çağından önce çocukların yaşıtlarıyla sık sık iletişim kurması ve oyun oynaması; çocuğun kendine olan güveninin artmasına yardımcı oluyor. Eğer çocuğunuz sadece sizinle yani yetişkinlerle zaman geçirip büyürse gelişiminde bazı noktalar eksik kalabiliyor. Şimdi, çocuğun yaşıtlarıyla iletişimi neden önemli onu anlatalım.

Sosyalleşmeyi Öğrenir
Sadece ailesi ve kendinden yaşça büyük kişiler ile iletişim kuran bir çocuğun sosyal olduğunu söyleyemeyiz. Çocuğunuzun evin dışında da bir dünya olduğunu keşfedebilmesi ve başka insanlarla iletişim kurması, kişilik oluşumunda oldukça önemlidir. Aynı gelişim süreçlerinde olan çocuklar, birbirlerini daha yakın hisseder, daha çok şey paylaşır ve dolayısıyla öz güvenleri olumlu bir şekilde etkilenir. Bu arada bu sürecin özellikle okul öncesi dönemde önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Tahmin edebileceğiniz gibi sadece ailesiyle iletişim kurmuş çocuklar ile ailesinin yanı sıra yaşıtlarıyla da bol bol zaman geçiren çocuklar arasında fark olacaktır. Çocuğunuzun okula başladığında yabancılık çekmemesi için bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz.

Öğrenir, Öğretir, Öğrendiklerini Uygular
Tüm insanlar gibi çocuğunuz da her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyor ve öğrendiklerini uyguluyor. Fakat onun, yetişkinlerden daha çok öğrenmeye ve öğrendiklerini uygulamaya ihtiyacı var. Aynı gelişim sürecinde olduğu yaşıtları sayesinde yeni bilgiler edinmesi, arkadaşlarına bildiklerini öğretmesi ve sizden öğrendiklerini pekiştirmesi, çocuğun sağlıklı gelişim süreci için olmazsa olmaz!

Çocukların Kaliteli Zaman Geçirebileceği Alanları Tercih Edin
Çocuğunuzun yaşıtlarıyla zaman geçirmesi kadar nerede ve nasıl zaman geçirdiği de önemlidir. Unutmayın; çocukluk, dünyayı tanıma sürecidir. Bu süreçte çocukları evlerin yanı sıra dış mekânlarda ya da daha kaliteli zaman geçirecekleri alanlarda da bir araya getirmelisiniz. Eğer Ege Yapı projelerinde yaşıyorsanız bu, çocuğunuzun yaşıtlarıyla keyifli zaman geçirebileceği, güvenli bir alanda özgür bir şekilde oyunlar oynayabileceği ya da Çocuk Kulüpleri’nde birbirinden güzel etkinliklere katılabileceği anlamına geliyor! Tüm Ege Yapı projeleri hakkında detaylı bilgiler www.egeyapi.com adresinde.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.