Çocuklarınız İçin Güvenli Evi Nasıl Oluşturursunuz?

2018-03-08

Çocuklarınız İçin Güvenli Evi Nasıl Oluşturursunuz?

Bebeğinizin hızla büyüyor ve bu süreci hayranlıkla izliyorsunuz. İlk konuşması, ilk emeklemesi, ilk adımı size heyecan veriyor; bunu tahmin edebiliyoruz. Bu süreç aslında bebeğinizin keşfetmeye karşı olan heyecanının da arttığı zamanlar. Gördüğü her şeye ilgiyle yaklaşmasının nedeni de işte bu. O keşfetmek, her şeyi öğrenmek istiyor. Bu dönemde sorduğu sorulara yanıt vermek ve ona dünyayı öğretmekten başka bir görevi daha yerine getirmeniz gerekiyor: Bebek ve çocuk güvenliğini sağlamak. Peki; bebek için güvenlik nasıl sağlanır, evde bebek için alınacak güvenlik önlemleri nelerdir?

Prizleri Kapatın, Kabloları Ulaşılmaz Kılın
Siz hangi bölgenin ne için zararlı olduğunu söyleseniz bile çocuğunuz bunu kendi başına deneyimleyip öğrenmek isteyecektir. Çocuğunuzun dokunabileceği prizleri, priz kapakları ile kapatmalı ve elektrik çarpma tehlikesine karşı önlem almalısınız. Bunun yanında çoklu prizleri, prize bağlı olsa da olmasa da çocuğunuzun erişebileceği yerlerde bulundurmamalısınız.
Bebek için güvenlik önlemleri arasında, tüm kablolu ev eşyalarını çocuğunuz için ulaşılmaz kılmak da yer alıyor. Çünkü çocuğunuz bir eşyanın kablosuna eriştiğinde kabloyu çekebilir ve ev eşyasını üzerine düşürüp yaralanabilir. Evdeki küçük elektrik kablolarını ise korunaklı bir şekilde kapatmalısınız.

Çekmece Kilidi Kullanın
Çocuğunuz hangi dolapta ne olduğunu merak eder ve çekmeceleri açmak ona eğlenceli gelir. Fakat çekmeceleri kapatırken çocuğunuz elini sıkıştırabilir. Daha da önemlisi bu çekmecelerde çocuğunuz için tehlikeli ürünler de olabilir. Mesela mutfak çekmecelerinde yer alan bıçaklar ve tabaklar buna örnek olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun ulaşabileceği her alanda bebek çekmece kilidi kullanmanız oldukça önemli. Hatta banyo ve mutfak gibi bebeğiniz için tehlike oluşturabilecek alanların kapılarını kilitleyebilir ve anahtarları da saklayabilirsiniz.

Balkonu ve Pencereleri Açık Bırakmayın
Evin içi olduğu kadar, dışındaki dünya da bebeğiniz için ilgi çekici. Bu nedenle onu pencere ve balkon kenarında sıklıkla görebilirsiniz. Pencereleri ya da balkon kapısını açık bırakmanız, çocuğunuzun bu alanlardan sarkmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Pencere kapı kilidi alarak bu noktaları çocuğunuzun girişini engelleyecek hale getirmelisiniz.
[caption id="attachment_6357" align="alignleft" width="1254"][/caption]

Eşyalarınızın Sivri Köşelerini Güvenlik Ürünleri ile Kapatın
Biliyorsunuz, çocuklar düşe kalka büyüyorlar. Bu süreçte zarar görmemeleri için mobilyalarınız üzerinde de önlem almanız gerekiyor. Mobilya seçiminde sivri köşeli ürünlere yöneldiyseniz eşyanızın köşelerini koruyucu, yumuşak ürünlerle kapatmalısınız. Böylece çocuğunuzun vücudunun sivri yerlere çarpma olasılığını minimuma indirmiş olursunuz.

Düzenleme Yapın
Küçük biblolar, çerçeveler, ağır cam eşyalar ya da bebeğinizin yutabileceği küçük oyuncaklar... Bu ve bunun gibi tüm ürünleri bebeğinizin ulaşamayacağı yerlere, evin yüksek alanlarına yerleştirmelisiniz. Ayrıca bebeğiniz bitkilerin yapraklarını koparıp ağzına atabilir ve bu ona zarar verebilir. Bu nedenle çiçekleri de onun erişemeyeceği noktalara konumlandırmanın yararı var. Dilerseniz dekorasyon ürünlerini, bitkilerinizi ve televizyon, dolap gibi diğer ev ürünlerini sabitleyebilirsiniz.
Ayrıca çocuklarınızın oyuncaklarının yerde olması hem çocuğunuzun kayıp düşmesine hem de sizin yaralanmanıza neden olabilir. Bundan dolayı, oyundan sonra oyuncakları yerden kaldırmanızda yarar var. Son olarak yerleri hiçbir zaman ıslak bırakmamanız gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü ıslak ya da kaygan zemin, çocuğunuzun düşmesine neden olabilir.
[caption id="attachment_6358" align="alignleft" width="1254"]width="1254" [/caption]

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.