Çocuklarınız ve Evcil Hayvanlarınız İçin Tehlikeli Olabilecek 6 Bitki

2018-06-12

Çocuklarınız ve Evcil Hayvanlarınız İçin Tehlikeli Olabilecek 6 Bitki

Evinizde bitkilere yer vermek, alanı renklendirmek için kullanabileceğiniz en doğal yol. Bunun yanında evin havasını temizleyen bitkilerden de alandaki hava kalitesini artırmak için yararlanabilirsiniz. Peki, evdeki huzur oranını artıran ve oldukça masum görünen bazı bitkilerin çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız için zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? İşte, o zehirli bitki isimleri:

1. Devetabanı
“Odalara Göre Bitki Seçme Rehberi” yazımızda da önerdiğimiz gibi devetabanı bitkisi, salon ve yemek odasında çok hoş duran ve kolaylıkla yetiştirilebilecek bitkilerden biri. Fakat küçük bir çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa bu bitkiyi evinizde yetiştirme konusunu bir kez daha düşünmelisiniz. Devetabanı yendiğinde çocukların dillerinin, ağızlarının ya da boğazlarının yanmasına ve şişmesine neden olabiliyor. Köpekler ve kedilerde ise şişliklerin yanı sıra spazm gibi ciddi etkiler görülebiliyor.

2. Zambak
Oldukça zarif bir görüntüsü olan bazı zambak türleri de zehirli çiçekler arasında yer alıyor. Zambaklar yendiğinde insanlarda karın ağrısı, bulanık görme, ciltte tahriş, baş ağrısı ve kusma gibi semptomlar gösteriyor. Kediler ve köpekler zambakları yediklerinde ise kusma, halsizlik, iştahsızlık gibi etkilerin yanı sıra uzun dönemde böbrek ve karaciğer yetmezliği de görülebiliyor. Bu arada zambakgillerden olan yelken çiçeğinin de tehlikeli bir bitki olduğunu hatırlatalım.

3. Difenbahya
Difenbahyaya belki evinizde bakıyorsunuz; belki de bir arkadaşınızın ya da akrabanızın evinde gördünüz… Aslında pek çok evde bulunan, yapraklarında yeşilin birkaç tonunu barındıran difenbahya oldukça tehlikeli bitkiler arasında. Yendiğinde çocuklarda ya da evcil hayvanlarda oluşturduğu etkiler arasında ise ağızda, boğazda yanma ve uyuşmanın yanı sıra ağızda şişme de var.

4. Salon Sarmaşığı
Salon, antre ya da balkonlarda yer verilen ve bulunduğu ortamda hoş ve doğal bir etki oluşturan salon sarmaşığına evde yer verirken dikkatli olmalısınız. Çünkü zehirli çiçek türleri arasında yer alan salon sarmaşığı; insanlarda ağız, dil ve dudak şişmesi ile kusma, deride tahriş ve ishale neden olabiliyor. Kedi ve köpeklerde ise insanlarda olan etkilerin yanı sıra nefes almada zorluk, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm bile görülebiliyor.

5. Paşa Kılıcı
Bakımı oldukça kolay olması nedeniyle evlerde çokça tercih edilen paşa kılıcı bitkisinin zararının diğer bitkilere oranla daha az olduğunu söyleyebiliriz. Yendiğinde insanlarda ağız ağrısı, tükürme isteği ve mide bulantısı oluşturan paşa kılıcı, hayvanlarda ise kusma ve ishale neden olabiliyor.

6. Zakkum
Zakkum da zehirli salon bitkilerinden biri; hatta en tehlikelilerinden... Fazla yendiğinde ölüme bile neden olabiliyor. İnsanlarda kalp atışında düzensizlik, baş dönmesi ve titreme gibi etkilere neden olan zakkum, evcil hayvanlarda ise bunlara ek olarak kusmaya yol açabiliyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.