Daha İyi Uyumaya Ne Dersiniz? Uykusuzluğa Doğal Çözümler

2019-02-12

Daha İyi Uyumaya Ne Dersiniz? Uykusuzluğa Doğal Çözümler

Uykunuzu iyi alamadığınız günlerde yataktan kalkmak da günü dinç bir şekilde geçirmek de oldukça zor. Üstelik eğer uyku probleminiz sürekli ise bu, bağışıklık sisteminizin zayıflamasından diyabete kadar pek çok sağlık sorununa da neden olabiliyor. Peki, uykusuzluğa ne iyi gelir? Şimdi, daha kolay bir şekilde uyumanıza yardımcı olacak doğal çözümleri sıralamaya başlayalım.

Yeme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin Akşam yemeğini yedikten en az 2 saat sonra yatağa girmeli ve akşam yemeklerinizde büyük porsiyonlar, ağır besinler tüketmemelisiniz. Aksi durumda mideniz bu besinleri hazmetmekte zorlanacak ve bu durum uykusuzluğa neden olacaktır. Ayrıca yedikleriniz kadar içtiklerinize de dikkat etmelisiniz. Uyumadan en az 3 saat önce uykuya dalmayı zorlaştıracak kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekleri tüketmemelisiniz. Dilerseniz uyumadan önce melisa, ıhlamur, nane, papatya çayı gibi sinir sisteminizi rahatlatan ve uyumanızı kolaylaştıracak bitki çaylarını içebilirsiniz.

Yatak Odanızın Koşullarını Uyku İçin Elverişli Hale Getirin
Uyku kaliteniz, yatak odanızın uykuya ne kadar elverişli olduğu ile doğru orantılıdır. Yatağınızın sertlik oranı, odanızın sıcaklığı gibi unsurlar, uykusuzluk problemi nedenlerinden olabilir. Bu nedenle odanızın sıcaklığının ideal derecede olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer yatağınızdan kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorsanız da ortopedik bir yatak alabilirsiniz. Bunların yanı sıra uyurken bol giyecekler giymenizde ve nevresimlerinizin her daim temiz olduğuna emin olmanızda da fayda var.

Odanızdaki ışık seviyesi de uyku kalitenizi etkileyen unsurlardan biridir. Odaya gelen ışık, uyku düzenini sağlayan melatonin hormonunun yeterli düzeyde salgılanmasını önler ve bu nedenle uyku kaliteniz düşebilir. Kaliteli bir uyku için odanızın ışık almamasına dikkat etmelisiniz.

Vücudunuzu ve Zihninizi Uykuya Hazırlayın
Hem vücudunuzu hem de bilincinizi uykuya hazırlamak uykuya kolay bir şekilde dalmanızı kolaylaştırır. Peki, kendinizi uykuya nasıl hazırlayabilirsiniz?

Yatak odanızın dışında bir yerde uyumamaya özen göstermek, kendinizi uykuya hazırlamak için yapmanız gereken ilk şey. Bu sayede yatağınıza yattığınızda bilinciniz uyumanız gerektiği sinyalini alacaktır. Ayrıca ilk zamanlar biraz zor olsa da her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya özen göstermelisiniz. Kişiden kişiye değişebilse de ideal uyku süresinin 7 saat olarak kabul edildiğini hatırlatalım.

Yatmadan önce meditasyon yapmak ya da ılık bir duş almak da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatarak daha kolay bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Tabii uykudan önce ağır sporlar yapmamanız gerektiğini de belirtelim. Bu, uykunuzu kaçırabilir.

Uyumadan hemen önce yatakta telefon aracılığıyla sosyal medyaya göz atmak, çoğu kişinin yaptığı bir şey olsa da aslında bu alışkanlık, duygusal ve hormonal olarak sizi etkileyerek uykuya dalmanızı güçleştirir. Ayrıca radyasyon yayan cihazlar beyninizdeki uyanıklık merkezlerini uyarır. Bu nedenle uyumadan belli bir süre önce televizyon, telefon gibi radyasyon yayan cihazlardan uzak durmalısınız.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.