Dünyayı Kurtarmaya Evinizden Başlayın: Enerji Tasarrufu Önerileri

2020-06-14

Dünyayı Kurtarmaya Evinizden Başlayın: Enerji Tasarrufu Önerileri


Enerji tüketimine dikkat etmemek hem gelen faturalar nedeniyle bütçenize hem de enerji kaynaklarına ve doğaya zarar verebiliyor. Peki, çözüm ne? Çözüm, evinizde enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak, uygulaması oldukça kolay olan birkaç öneriyi hayata geçirmek! O halde şimdi, enerji tasarrufu nasıl yapılır, anlatmaya başlayalım.

Yüksek Verimli Ürünleri Tercih Edin
Beyaz eşya ve pek çok ev aletinde belirtilen enerji sınıfları, ürünün enerji verimliliği konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Elektrik ve bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi ürünlerde su tasarrufu yapabilmek için yüksek enerji sınıflarını tercih etmeniz gerekiyor.

Enerji sınıflarında verimlilik, alfabede ilerledikçe azalıyor. Örneğin aynı özelliklere sahip A enerji sınıfı bir buzdolabı, B sınıfı bir buzdolabından daha az enerji tüketiyor. Ayrıca harflerin yanına gelen artı (+) işareti de ürünün enerji verimliliğinde ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Sadece A enerji sınıfının yanına gelebilen artı işareti ne kadar çoksa o kadar fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Dolayısıyla eğer yeni beyaz eşya ya da elektrikli ev aleti alacaksanız enerji sınıflarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Beyaz Eşyanızı Kapasiteleri Doğrultusunda Çalıştırın
Her beyaz eşyanın bir kapasitesi bulunuyor ve ürünün ne kadar kapasiteye sahip olduğu etiketinde ya da kullanım kılavuzunda belirtiliyor. Bu kapasiteyi aştığınız durumda ise makineniz fazla efor sarf edebiliyor ve enerji tüketimi de artabiliyor. Bunun yanı sıra kapasite dolmadan çalıştırılan beyaz eşyada da gereksiz yere enerji tüketimi olduğunu belirtebiliriz. Bu nedenle beyaz eşyanızı kapasitesine uygun bir şekilde çalıştırmak enerji tasarrufu yapmanın yolları arasında yer alıyor.

Daha Az Su Kullanmanızı Sağlayacak Çözümler Üretin
Peki, su tasarrufu yapmak için dikkat etmeniz gereken noktalar neler? Öncelikle damlatan muslukları onarmak ve gerekliyse bataryaları değiştirmek, yapmanız gereken ilk şeylerden. Bunun yanı sıra duşta ihtiyaçtan fazla kalmak, diş fırçalarken ve el yıkarken suyun boşa akmasına izin vermemek de kolaylıkla uygulayabileceğiniz tasarruf yöntemlerinden.

Ev temizliği için de su tükettiğimizi düşünürsek bu noktada bazı uygulamalar yapmak şart. Örneğin temizlik kovası yerine su haznesi bulunan ve fazla su tüketimini engelleyen fısfıslı yer sileceklerini tercih edebilirsiniz. Duş almadan önce suyu açıp ısınmasını beklerken akan suyu bir kovaya doldurabilir ve bu su ile ev temizliği yapabilir ya da su, oda sıcaklığına geldiğinde bahçenizdeki bitkileri sulayabilirsiniz.

Yalıtım Yaptırın
Enerji tasarrufu elbette sadece elektrik ve su tasarrufunu içermiyor; doğal gaz tüketimine de dikkat etmek şart! Doğal gaz tasarrufu yapabilmek için ise kombi ve radyatör temizliğinin yanı sıra evinize yalıtım yaptırabilir ya da yeni eve çıkarken yalıtımlı bir binaya taşınabilirsiniz.

Kullanmadığınız Elektrikli Aletlerin Fişlerini Prizden Çekin
Fırını çalıştırdınız, yemeğinizi koydunuz; fakat yemek piştikten sonra sadece fırını kapatmak, elektrikten tasarruf etmek için yeterli olmayabilir. Çünkü çalışmadıkları halde fişleri prize takılı olan elektronik cihazlar da bir miktar enerji tüketirler. Bu nedenle tasarruflu ampul kullanmak, ampulleri boşuna yakmamak gibi önlemlerin yanı sıra kullanmadığınız elektrikli cihazlarınızın fişini prizden çektiğinize emin olmalısınız.

Akıllı Ev Otomasyonu Sistemlerinden Yararlanın
Akıllı ev sistemleri, evinizdeki pek çok elektrikli aleti, internete bağlı mobil cihazlarınızla kontrol etmenize imkân verir. Bu durum da enerji tasarrufu yapabilmenizi sağlayabilir. Örneğin sıcak bir yaz gününde evinize geldiğinizde bir an önce ferahlamak için en düşük dereceye ayarladığınız klimanız fazla enerji tüketebilir. Akıllı ev otomasyonu sayesinde ise klimanızı eve gitmeden önce ideal sıcaklıkta çalıştırabilir ve daha az enerji tüketebilirsiniz. Bu arada Tarihi Yarımada’da, Yedikule’de tarihe saygılı bir şekilde inşa edilen Cer İstanbul’un da son teknoloji akıllı ev sistemleri ile donatıldığını belirtmeden geçmeyelim.

Aldığınız tasarruf önlemleri ile hem bütçenizi hem de doğayı korumanız mümkün!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.