Ev Rutinleri ile Belirsizlik Hissini Yaşamaktan Kurtulun

2020-05-12

Ev Rutinleri ile Belirsizlik Hissini Yaşamaktan Kurtulun


Covid-19 pandemisi insanların en temel ihtiyaçlarından birisini kısıtlamasına neden oldu: Sosyalleşme. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak için gerekmedikçe evden çıkılmadı ve fiziksel temastan kaçınıldı. Tekrar yayılımı önlemek amacıyla da bu önlemlere dikkat edilmeye devam edildi. Bu nedenle koronavirüs önlemlerinden olan sosyal mesafeyi koruma ve hijyene özen gösterme yeni normal olarak kabul edildi.

Kısıtlamaların kalkmasının eski hayata dönüş olmadığını gören insanların yaşadığı belirsizlik duygusu artarak endişeye dönüştü. Siz de koronavirüsün psikolojik etkilerinden korunmak için ilk haftalarda uzun süre en sevdiğiniz diziyi seyretme ya da oyun oynama gibi geçici çözümlere başvurduysanız şimdi daha kalıcı ve psikolojinizi destekleyici bir yol deneyebilirsiniz: Ev içi yeni rutinler oluşturmak.

Pandemide Belirsizlikle Baş Etme Yolları Nelerdir?

Rutinler, değişimle baş etmeye ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye yardımcı olur. İş ya da okul hayatı zaten belirli bir rutine sahip olduğu için tek yapmamız gereken ona uymaktır. Ancak ev, konfor alanı olduğu için rutin oluşturmakta zorluk çekebiliriz. Yaşadığımız belirsizlik ve arafta olma duygusundan kurtulmak için önce duygularımızı kabul etmekle işe başlayabiliriz.

Pandemi nedeni ile uzun süre evde kalmak psikolojik olarak zorlayıcı bir durum. Üzüntü endişe gibi yaşadığınız duyguları yok saymamanız, onları kabullenmeniz önemlidir. Böylece hayatınıza devam etmek için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi bulabilirsiniz. Sonrasında ise belirsizlik ve endişe hislerine karşı ev rutinleri oluşturmak için şu yöntemler denenebilir:

● Uyku Düzeni: Ertesi gün iş ya da okula gitmeyeceğiniz fikri sizi gece daha geç vakitlere kadar uyanık tutabilir. Elbette can sıkıntısı ve umutsuzluk duygusu da bunu destekler. Uyku düzeninin bozulması sabah daha az enerjinizin olmasına ve genel sağlığınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Geceleri endişeden uzak bir uykuya dalmak için meditasyon müzikleri dinleyerek uykuya dalabilirsiniz. Yattığınız odanın çok sıcak olmamasına ve karanlık bir ortam olmasına özen gösterebilirsiniz. Kaliteli uyku ile ilgili ipuçlarına ulaşmak için ¨Enerjinizi Toplayın! Uykuya Rahat Dalmanız İçin İpuçları¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

● Ayna Rutini: Pijama rahatlığından sıyrılın ve dışarıya çıkarken giyinme alışkanlığını ev için de edinin. Rahat ve hoş görünümlü ev kıyafetlerinizi giyerek her sabah kendinizi güne hazırlayabilirsiniz. Evden çıkmadan önce baktığınız ayna artık sizin ev rutininizin bir parçası olsun. Sabahları kendinizi keyifli hissetmiyorsanız önce meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Meditasyon ve nefes çalışmaları endişenizi kontrol altına almanıza yardımcı olur. Bu sayede güne başlayacak isteği kendinizde duyabilirsiniz.

● Hafta Sonu Rutinleri Belirleyin: Hafta içinde çalışma ya da ders nedeni ile bazı sorumluluklara sahibizdir. Ancak hafta sonu yani boş vaktinizde bu rutinlerin olmaması kendinizi mutsuz hissetmenize sebep olabilir. Bunun önüne geçmek adına hafta sonu için de size keyif verecek rutinler belirleyebilir, yeni hobiler edinebilirsiniz. Geniş bir aile kahvaltısı ya da sabah sporu ile güne başlamak da size iyi gelecektir. Tüm bunları yalnız yapmak yerine arkadaşlarınızla dijital ortamda görüşüp bu hobilerinizi bir buluşmaya da çevirebilirsiniz.

● Rutinlerinizi Eve Taşıyın: Spor salonuna gitmek ve filmi salonda seyretmek gibi sevdiğiniz rutinleri bir süredir yapamıyor olabilirsiniz. Ancak size mutluluk veren bu gibi alışkanlıklarınızı evde devam ettirmeniz mümkün. Dijital araçlar yardımı ile film seyredip, online derslere katılarak size zevk veren rutinlerinize evde de devam edebilirsiniz. Tabii ki bunlar fiziksel olarak diğer insanlarla bir arada bulunmayla aynı hissi yaşatmayacaktır. Ancak eski hayata özlem ve yenisine alışma sürecinin sizi psikolojik olarak zorlamaması için dış dünya ve rutinleriniz ile bağınızı koparmamanızda fayda var.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.