2018-12-12

Evde Çalışmanızı Kolaylaştıracak 4 Fikir

Şehir trafiğinin stresi, yolda kaybedilen zaman, iş yerinin şartları… Tüm bunlar ve daha fazlası, “Evden çalışmak istiyorum.” diyenlerin oranını artırıyor. İş saatlerinde esneklik imkânı, işe gitme zorunluluğu olmadığından zamandan tasarruf etme şansı evden çalışanların elde ettiği avantajlardan. Fakat home ofis çalışan yorumları her şeyin sanıldığı kadar kolay olmadığını gösteriyor. Peki; evden çalışanlar nelere dikkat etmeli, evde çalışmanızı kolaylaştıracak hangi fikirler size yardımcı olabilir?

1. Kendinize Bir Çalışma Alanı Oluşturun
Ev ortamındaki atmosfer, zamanı verimli kullanmanız konusunda sizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle evinizin bir odasını çalışma odası ya da herhangi odanızın bir bölümünü çalışma alanı olarak düzenlemeniz şart. Çalışma alanınızın olması hem psikolojik hem de fiziksel olarak sizi çalışmaya daha yatkın hissettirir. Çalışma ortamı oluşturma aşamasında bazı dekorasyon önerilerine dikkat etmeniz ise verimliliğinizi artıracaktır. “Evde Çalışanlar Dikkat! Daha Verimli Home Ofis Dekorasyonu İçin İpuçları” yazımız, çalışma odası dekorasyonu ya da çalışma alanı oluşturma konusunda size yardımcı olabilir.

2. Kendinize Çalışma Planı Hazırlayın
Evden çalışmaya karar vermeniz konusunda, iş saatlerinde esnek davranabilmenin önemli payı olduğunu tahmin edebiliyoruz. Fakat bu durumun düzensizliğe dönüşme ihtimali oldukça yüksek. Her hafta başında kendinize bir plan oluşturarak ve bu plana sadık kalarak işlerinizi düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Mola saatlerinizi bile belirleyin! Bu sayede son teslim tarihine saatler kala işe başlama ve bu nedenle stres yaşama durumunuzun da önüne geçebilirsiniz.

Hangi saatlerde verimliliğinizin yüksek olduğunu düşünüyorsunuz? Eğer sabah saatlerinde iyi çalışabildiğinizi düşünüyorsanız güne erken başlayarak çalışma masanıza oturabilirsiniz. Günün geç saatlerinde daha çok odaklanabildiğinizi düşünüyorsanız sabahları biraz daha geç kalkmayı ve gece daha geç yatmayı tercih edebilirsiniz. Diğer bir deyişle, istisna bir durum söz konusu değilse, elbette çalışma saatlerine kendiniz karar verebilirsiniz ama önemli olan bir plan oluşturmanız ve programlı bir şekilde çalışma hayatınıza devam etmeniz!

3. Odaklanmanızı Engelleyen Unsurlardan Uzak Durun
Kabul edelim ki home ofis çalışma şartları, tam zamanlı olarak bir ofiste çalışmaktan daha serbest. Fakat bu sizin için bir olumsuzluğa dönüşebilir. Neden mi? Çevrenizde sizin gibi çalışan insanlar yok, teksiniz ve aklınızı pek çok şey çelebilir. Örneğin ofisteyken akıllı telefonunuzda yüklü olan uygulamalara sadece mola saatlerinde bakarken, evde çalışma durumunda daha özgür olduğunuz için akıllı telefon ile daha çok haşır neşir olabilirsiniz. Telefon, televizyon gibi aklınızı çelebilecek cihazlardan uzak durarak işinizi kolaylaştırmanız mümkün!
Evinizde olduğunuz için elbette ki pijamalarınızla çalışabilirsiniz fakat bu psikolojik olarak odaklanmanızı engelleyebilir. Pijama dışında daha rahat giysiler giyerek odaklanmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

4. Sosyalleşmeyi Unutmayın
Home ofis çalışmak yoğun olmayacağınız anlamına gelmez, iş hayatının zorlukları evden çalışırken de devam edebilir. Fakat iş hayatınızın yanında bir sosyal hayatınız olduğunu da unutmamalısınız. Planlı çalışmak, işlerinizi düzenli olarak teslim etmenizin yanı sıra sosyal hayatınıza vakit ayırmanıza da yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızla vakit geçirebilir, sanatsal etkinlikleri takip edebilir ya da ailenize zaman ayırabilirsiniz… Sosyal hayatınıza zaman ayırmak, aklınızı iş dışında başka şeylerle meşgul etmenizi sağlayarak işinize daha iyi odaklanmanız konusunda da size yardımcı olabilir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.