Evde Kullanabileceğiniz Doğal Temizlik Maddeleri Nelerdir?

2020-07-20

Evde Kullanabileceğiniz Doğal Temizlik Maddeleri Nelerdir?

Temizlik sayesinde evimizde daha keyifli ve huzurlu şekilde zaman geçirebiliyoruz. Ancak ev temizliği yaparken kullandığımız bazı temizlik ürünleri vücudumuzda alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor, sağlığımızı olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

Ayrıca kimyasal içerikli temizlik malzemeleri, taşıdıkları toksik maddeler nedeniyle sağlığımızın yanı sıra yaşadığımız çevreye ve doğaya da zarar veriyor. Bu sebeple kullanabileceğiniz bazı doğal temizlik maddeleri sayesinde hem sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz hem de çevrenizi.

Bu yazımızda size evde kullanabileceğiniz doğal temizlik ürünlerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım, ama öncelikle kimyasal içerikli ürünlerden biraz bahsedelim.

Kimyasal İçerikli Ürünlerden Kaçının

Alerjik bir durumunuz varsa, temizlik ürünlerini seçerken oldukça özenli olmalısınız. Amonyak, formaldehit, sodyum lauril sülfat ve sodyum hipoklorit bazlı kimyasal temizlik ürünleri, alerjisi olan insanları kötü şekilde etkileyebilir.

Yumuşatıcılar, deterjanlar, fırın ve yüzey temizleyicileri ya da mobilya cilası gibi çeşitli temizlik ürünlerinde bulunabilen bu kimyasallara dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca bu tür kimyasalların bulunduğu temizlik ürünleri yerine doğal temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz. Gelin, bu malzemeleri beraber inceleyelim.

Temizlik İçin Kullanılabilecek Doğal Malzemeler

Sirke: En etkili doğal temizlik maddelerinin birisidir. Asidik yapısı sayesinde yağ çıkarabilir, kokuyu giderebilir ve birçok lekeyi yok edebilir.

Limon: Bazı ticari temizlik ürünlerinin içerisinde de limon yer alır. Güçlü asidik yapısı sayesinde yağ ve lekeleri çıkarabilir. Ayrıca küf ve çoğu ev bakterisine karşı da oldukça etkilidir.

Kabartma tozu: Pişirme sodası ile kabartma tozunu karıştırarak bir ovma malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Fırınları ya da mutfak ve banyo gibi yerleri bu ovma malzemesi ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca kabartma tozu oldukça iyi bir koku gidericidir.

Nişasta: Bu doğal maddeyi, pencereleri temizlemek ve cilalama yapmak için kullanabilirsiniz. Nişasta iyi bir emicidir ve su ile karıştırarak yağ lekelerini çıkarmakta yardım alabilirsiniz. Ayrıca nişasta ile halılarınızı, camlarınızı ve çatal-kaşık takımlarınızı da temizleyebilirsiniz.

Siz de evlerinizde bu ürünleri tezgah, tencere, tava ve klozet temizliği için kullanabilirsiniz. Bu karışımların çoğuyla küvet temizliği ya da zemin temizliği de yapabilirsiniz.

Ayrıca ev temizliği için en çok kullanılan ürünlerden biri de çamaşır suları. Eğer “Çamaşır suyu yerine hangi doğal ev yapımı karışım kullanılabilir?” diye düşünüyorsanız oksijenli suyu tercih edebilirsiniz.

Banyo, mutfak, zemin temizliği, çamaşırlar… Çamaşır suyunu kullandığınız her alanda ya da yüzeyde oksijenli su kullanabilirsiniz. Banyo ve mutfak gibi yerlerin zemin temizliğini yapabilir, çamaşırlarınız üzerinde kullanabilirsiniz.

Doğal temizlik ürünleri ile hem sağlığınızı hem doğayı hem de koruyabilir ve kendinize daha ekolojik bir yaşam kurabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.