2017-09-11

Evdeki Hangi Eşya ve Bölüm Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Yeni temizlenmiş, mis gibi kokuların yayıldığı evinizde koltuğa oturduğunuz o an, temizlik sırasında oluşan yorgunluk birden yok oluyor. Temizlik ve düzen hem hijyen hem de daha huzurlu bir yaşam için oldukça önemli. Haftada en az bir kez genel ev temizliği yaptığınızı tahmin edebiliyoruz. Fakat bu genel temizliğin yanında, bazı eşya ve bölümlerin zaman zaman özel olarak temizlenmesi gerekiyor. Peki, evin bölümlerini ve eşyalarını içeren bu özel ev temizliği ne sıklıkta yapılmalı?

Ev Eşyaları

Evinizde bulunan farklı eşyaları belirli aralıklarla temizlemek, evinizin genel temizliği açısından büyük önem taşıyor. Peki, hangi eşya hangi sıklıkta temizlenmeli?

 

- Küçük Ev Eşyaları
Tost makinesi, mutfak robotu, mikrodalga fırın gibi küçük ev aletleri, size mutfakta zaman kazandıran eşyalardır ama belirli aralıklarla onlara da zaman ayırmanız gerekiyor.
Bu eşyaları kullandıkça temizleyebilirsiniz. Eğer kullanım sıklığınız sürekli değilse küçük ev aletlerinin temizleme sıklığını en az; dış bölüm için haftada bir, iç bölüm için de ayda bir olarak düzenlemenizde yarar var.
- Buzdolabı
Mutfağınızın en önemli eşyalarından olan buzdolabının dış kısmını ayda bir temizleyebilirsiniz. İç kısmını derinlemesine temizlemek için ise buzdolabı temizleme sıklığı en az 6 ayda bir olmalıdır.
- Avizeler
Avizeler gözden kaçabilecek dekorasyon ürünleri oldukları için uzun süre temizlenemeyebiliyorlar. Daha sonra temizlemek için kolları sıvadığınızda ise bir toz kütlesi ile karşılaşabiliyorsunuz. Avizeleri iki haftada bir, toz almak için üretilen özel sopalarla temizleyebilirsiniz.
- Yatak Örtüleri
Eğer yaşadığınız evin temizliğine önem veriyorsanız yatak örtülerinin temizliğine de çok önem veriyorsunuz demektir. Yatak örtülerini ılık suda yıkamak hem temizlenmelerine hem de sıcak suyla temas halinde meydana gelebilecek küçülme, renk dağılması gibi durumlarla karşılaşmanızı engelleyebilir.
Yatak örtüleri ne sıklıkla yıkanmalı sorusunun cevabı ise net: Haftada bir kez.
- Yastıklar
Evinize yastık alırken yıkanabilir olmasına dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü yatak örtülerinin temizliği kadar yastıkların temizliği de oldukça önemli. Yastıkları 3 ayda bir çamaşır makinenizde yıkayarak temizleyebilirsiniz. Yastıkların etiketleri, çamaşır makinesi derecesini ayarlamanızda size yardımcı olacaktır.
- Perdeler
Perdeler ne sıklıkta yıkanmalı?” diye soruyorsanız cevabın 2 ayda bir olduğunu söyleyebiliriz. Bazı perdelerin ütüye ihtiyacı olmuyor. Bu tarz perdeleri çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra direkt olarak asabilirsiniz.
- Halılar
Süpürmek temizliğin en önemli işlemlerinden biri olsa da uzun dönemde yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle halıların da belli dönemlerde yıkanması gerekiyor. “Halılar ne sıklıkta yıkanmalı?” sorusunun cevabı ise “6 ayda bir.”

Evin Bölümleri

Eşyalar gibi evin bazı bölümlerinin de belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Peki, evin hangi bölümleri ne sıklıkla temizlenmeli?

 

- Mutfak Dolapları
Mutfak dolaplarının dış kısımları haftada bir, iç kısımları ise ayda bir temizlenmelidir. Mutfak dolaplarını silmek için bulaşık deterjanı, sirke ve suyla oluşturduğunuz karışımı kullanabilirsiniz. Dolapları sildikten sonra kuru bir bezle de nemini almalısınız.
- Lavabo
Banyolar, hijyenik olabilmeleri açısından, temizliğine önem verilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Lavaboları temizlemek için uygun olan aralık ise haftada bir. Bu arada lavabonun musluk bölümünü iyice temizlemeyi unutmamalısınız. Kirli ellerimizle tuttuğumuz musluk başları bakterilerin en çok yaşadıkları yerlerden biri.
Lavabonuzu çamaşır suyu ve banyo yüzeyleri için özel üretilen deterjanlarla temizleyebilirsiniz. Eğer daha organik bir temizlik ürünü arayışındaysanız 1 litrelik suyun içerisine koyacağınız yarım su bardağı sirke de size temizlik konusunda yardımcı olabilir.
- Merdivenler
Eğer evinizde merdiven bulunuyorsa merdivenleri her hafta süpürmeniz gerekiyor. Merdiven tutacakları da mikrofiber bezlerle silinmesi gereken yerler. Çünkü pek çok kirli el değdiğinden bu kısımlar, mikropların yaşam alanları haline gelebiliyor.
- Camlar
Siz evinizin içinin ne kadar temiz olduğunu biliyorsunuz. Camlar ise evinizin temizliğini, evin dışından da belli ederler. Tertemiz pencereler için camlar ne sıklıkta silinmeli sorusunun cevabı ise bulunduğunuz yerin mevsimsel koşulları ya da evinizin bölgesine göre değişiklik gösterebiliyor. Normal şartlar altında camlar 2 ayda bir silinmelidir. Eğer pırıl pırıl camlara kavuşmak istiyorsanız cam temizliğinin püf noktaları yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.