Evdeki Malzemelerle Bitki Bakma Rehberi

2017-03-20

Evdeki Malzemelerle Bitki Bakma Rehberi

Evinizde hoş bir görüntü oluşturan bitkiler, aynı zamanda bulundukları ortamdaki havayı da temizlerler. Bu nedenle de evde bitki olması sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Üstelik evde bitki yetiştirmek için yine evde kullandığınız malzemelerden yardım alabilirsiniz. Kimi zaman çöp olarak attığınız, kimi zaman da sadece yemek yaparken kullandığınız malzemelerle ev bitkilerinin bakımı nasıl yapılır, anlatalım.

Kahve Telvesini ve Çay Posasını Çöpe Atmayın

Demlediğiniz çayın posası ya da kahvenin telvesi, bitkileriniz için doğal bir gübre kaynağıdır. Çay ve kahve keyfiniz bitkilerinize şifa olsun isterseniz posayı ya da telveyi çöpe dökmek yerine bitkilerinizin topraklarına karıştırın.

Bitkilerinizi Yumurta Kabukları ile Güçlendirin

Ev bitkilerinin bakımında yumurta kabukları en büyük yardımcınız olacak. Yumurta kabukları; içerdikleri magnezyum, çinko, kalsiyum ve demir sayesinde bitkilerinizi hastalıklardan korur. Yumurta kabuklarını minik parçalara ayırıp bitkilerinizin toprağına yerleştirebilirsiniz.

Kabak Rendesi ile Gelen Asit Dengesi

Açelya, gardenya ve kamelya gibi asit seven bitkilerin toprağına kabak rendesi koyun. Çiçek açarak size teşekkür edecekler.

Güzel Koku ve Temizlik İçin Sirke

Bitkilerinizi arada bir sirkeli suyla sularsanız topraklarının temizlenmesini ve hoş kokmalarını sağlarsınız. Üstelik sirke, bitkileri hastalıklara karşı koruma görevi de üstlenir. İsterseniz sirkeli su karışımını bir sprey şişesine koyup bitkilerinizin toprağına da püskürtebilirsiniz.

Sağlıklı Gelişim İçin Limon Kabuğu

Limon kabuklarını küçük küçük doğrayarak bitkilerinizin topraklarına koyduğunuzda daha hızlı ve sağlıklı gelişmelerini sağlamış olursunuz. Limonun içindeki C vitamini, potasyum ve kalsiyuma bitkilerin de en az bizim kadar ihtiyaçları var.

Böceklenmeye Karşı Sarımsak

Bazen güzeller güzeli çiçeklerinizin etrafında böceklerin dolaştığını görürsünüz. Böyle bir durumda sarımsağı küçük parçalara ayırarak çiçeklerinizin saksısına koyabilirsiniz. Böcekler sarımsak kokusundan köşe bucak kaçarlar.

Bitkilerinizi Yağmur Suyu ile Sulayın

Yağmur yağdığı zaman hemen bir kabı balkonunuza ya da pencerenizin önüne koyun. Bitkilerinizi yağmur suyuyla suladığınızda her zamankinden daha canlı ve sağlıklı göründüklerini fark edeceksiniz.

Evin havasını temizlemekte pek maharetli olan, NASA onaylı bitkiler hangileri biliyor musunuz?

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.