Evin Havasını Temiz Tutmak İçin 5 İpucu

2019-03-22

Evin Havasını Temiz Tutmak İçin 5 İpucu

Kirli hava, astım ve alerjik reaksiyonlar dâhil olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Üstelik Environmental Protection Agency’nin açıklamasına göre, bilinenin aksine, çoğu zaman evlerimizdeki hava dış alanlardan daha kirli olabiliyor. Peki, evin içindeki hava nasıl temizlenir ve evin havasını temiz tutmanızı sağlayan yöntemler nelerdir?

1. Camları Açın
Ev, iş yeri gibi kapalı alanlarda açık havaya oranla hava kirliliğinin daha fazla olduğundan bahsetmiştik. Camları açmak ise evinizdeki hava kalitesini yükseltmenin en kolay yöntemlerinden biri. Bu sayede evde hava sirkülasyonu sağlayabilir ve evinizdeki nem oranını azaltabilirsiniz. Nem oranını azaltmak, evdeki havanın daha kaliteli olmasını sağlayabilir ve alerjiye neden olan toz akarlarının oranlarının düşmesine yardımcı olabilir.

2. Klimanızdan Yardım Alın
Yaz aylarını serin, kış aylarını ise sıcak geçirmemize yardımcı olan klimalardan evinizin havasını temizlemek için de yardım alabilirsiniz. Bazı klima modellerinde bulunan hava temizleme modu sayesinde evin havası tazelenir ve bu sayede temiz hava solumanız mümkün olur. Tabii ki klimanızın bunu sağlayabilmesi için filtrelerini düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini hatırlatalım.

3. Evinizde Bitkilere Yer Verin
Bitkiler, evinizin havasını temizlemek konusunda yararlanabileceğiniz en doğal ve tasarruflu yardımcılardan. Nem oranını düzenleyen, havadaki toksinleri temizleyen ve soluduğunuz oksijen miktarını artıran bitkileri öğrenmek için “NASA Bu Bitkileri Çok Seviyor: Evin Havasını Temizleyen Çiçekler” yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Doğal Temizleyiciler Kullanın
Evinizi dip bucak temizledikten sonra bir “oh” çekip kendinizi bir koltuğa atıyor ve temizleyici ürünlerin yaydığı kokuyu evinizin temizlendiğine dair bir kanıt olarak mı görüyorsunuz? Üzgünüz ama kimyasal temizlik ürünleri nedeniyle evinizdeki hava kalitesinin düştüğünü söylemek durumundayız. Çünkü temizleyici ürünlerin çoğunun içeriğindeki kimyasal maddeler uçucu olduklarından havaya karışıyorlar. Bunun çözümü ise doğal temizleyici ürünler kullanmak. Örneğin evinizin pek çok alanında su, sirke gibi doğal ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Temizleyicileri esans yağlar ile hazırlamak ise evinizin hem güzel kokmasına hem de evinizde oluşan toz akarlarının ve diğer bakterilerin oranının azalmasına yardımcı olabilir. Çay ağacı, kekik, greyfurt, karanfil, tarçın gibi esans yağları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Dilerseniz “Evde Kendiniz Yapabileceğiniz 4 Oda Parfümü” yazımız sayesinde de evinizin doğal bir şekilde güzel kokmasını sağlayabilir ve aynı zamanda hava kalitesini yükseltebilirsiniz.

5. Evcil Hayvanlarınızın Temizliğine Özen Gösterin
Evinizin hava kalitesini düşüren ve toz alerjisine neden olabilen toz akarları deri döküntülerinden beslenirler. Evcil hayvanlarınızın deri döküntüleri ise toz akarlarının hızlı bir şekilde üremesine neden olabilir. Bu nedenle kedi, köpek gibi evcil hayvanlarınızın tüylerini sıklıkla fırçalamalı, gerekli ise banyo yaptırmalısınız. Bunun yanı sıra elbette ev temizliğine de önem vermelisiniz. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, ev temizliği yaparken hangi noktalara önem vermeniz gerektiğine “Evcil Hayvan Sahipleri Dikkat! Temizlik Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.