2017-10-18

Eviniz Gerçekten Isınıyor Mu? Evinizi Isıtmanızı Sağlayacak 5 İpucu

Kış kapıda ve kendini şimdiden hissettirmeye başladı. Ev ısıtma sistemlerini en düşük derecede olsa bile açtık ya da açmayı düşünüyoruz. Peki, evi ısıtırken alabileceğiniz maksimum verimi aldığınızdan emin misiniz? Evinizi daha çok ısıtmanıza yardımcı olacak ipuçları sayesinde hem kış mevsiminin soğuğundan daha az etkilenebilir hem de gelecek fatura tutarlarınızı aza indirerek tasarruf edebilirsiniz. İşte, evi ısıtmanın pratik yolları:

Radyatörlerinizi Kontrol Edin

Radyatörleriniz ne kadar iyi çalışırsa sıcaklık evinize o kadar iyi yayılır. Kombinizi açarak radyatörlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer kalorifer peteği olarak da bilinen radyatörün alt kısmı sıcak, üst kısmı soğuksa bu, radyatörde hava olduğu anlamına gelir. Peteklerden yeterli verimi almanızı engelleyen bu durumu, radyatörün havasını alarak çözebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise kombinizi kapatarak radyatör vanasını yavaşça çevirmek ve su çıkana kadar radyatördeki havanın boşalmasına izin vermek. Eğer radyatörün üst kısmı ısınıyor, alt kısmı ısınmıyorsa peteklerinizi uzmanlardan yardım alarak temizletmelisiniz.

Radyatörlerin Önünü Açın, Arkasını Kapatın

Evi ısıtma yöntemleri söz konusuysa amacınız, ısıyı alana sağlıklı bir şekilde dağıtmak ve o ısıyı korumak olmalı. Peteklerin önünü kapatan ve ısıyı çeken eşyalarınızın yerini değiştirmek ve radyatörlerin önünü açık bırakmak ısının odaya daha iyi yayılmasını sağlayacaktır. Ayrıca radyatörlerin arkasına alüminyum bir fon koyarak duvarın ısıyı çekmesini engellemek de evi ısıtmanın püf noktaları arasında yer alır. Bu sayede ısıyı odaya kazandırmış olursunuz.

Kapı ve Pencerelere Yalıtım Yapın

Isı yalıtımı konusunda zayıf olan pencere ve kapılar, hem evdeki sıcaklığın kaybolmasına hem de dışarıdan soğuk hava girmesine neden olurlar. Eğer kapı ve pencerelerinizin yalıtımı iyi değilse, kapı ve pencere bantlarıyla yalıtımı sağlayıp sıcaklığın evinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Zeminlerinizi Açık Bırakmayın

Evinizde halı kullanırken tüm zeminleri kapatmamayı tercih etmiş olabilirsiniz; fakat bu durum kış aylarında evinizin daha az ısınmasına neden olabilir. Açık olan zeminlerin üzerine halı ya da kilim örterek zeminden gelen soğukluğu daha az hissedebilirsiniz.

Güneşten Yararlanın

Odalarınız güneş alıyorsa güzel haber; evi ısıtmak için öneriler arasında doğal ısı kaynağımız güneş de var! Yalıtımı yapılmış pencereleriniz varsa kullanabileceğiniz bu yöntemde yapmanız gereken tek şey, perdeleri açıp gün ışığının içeriye girmesine izin vermek. Peki, güneş battıktan sonra evi ısıtmak için ne yapmalı? Akşam ve gece saatlerinde kalın perdelerden yardım alabilirsiniz. Kalın perdeler sayesinde soğuk havanın evinize girmesini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.