2020-03-26

Evinizin Daha Sıcak Olması İçin Radyatörler Nasıl Temizlenir?

Evinizin sıcak olması için pencere ve kapılardan hava girip girmediğini kontrol ettiniz, radyatörünüzün havasını aldınız. Ancak eviniz hala ısınmıyor mu? Belki de petek temizliği zamanı gelmiş olabilir. Radyatörlerinizi her kış düzenli olarak temizleyerek ısınma ile ilgili problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Radyatörlerin içerisinde biriken parçacıklar zamanla peteklerin içerisindeki alanı daraltır. Bu da sıcak suyun kalorifer içerisinde devirdaim yapmasına engel olur ve petekler ısınmaz. Evde kalorifer temizliği yaparak hem ısınma sorununun önüne geçmiş olursunuz hem de doğal gaz faturasından tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca alerjiniz varsa ya da evcil hayvanınızla yaşıyorsanız da petek arası toz temizliği yapmanızda fayda vardır.

Radyatör temizliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabını öğrenerek petek temizleme işlemine başlayabilirsiniz.

Petek İçi Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek içi temizliğine başlamadan önce peteklerin altında ve üstünde bulunan su vanalarını kapatın. Radyatörler soğuduktan sonra şu adımları takip ederek radyatörlerin içini temizleyebilirsiniz:

  • Temizliğe başlamadan önce kirli suyun akabileceği bir leğen ve boru anahtarı alın.
  • Radyatörün alt bölümünde altıgen şeklinde metal bir petek tapası vardır. Tapanın altına yani yere, kirli suyun akacağı leğeni koyun. Peteklerin içerisinde basınç olduğu için tıpayı hızlı bir şekilde açarsanız su fışkırabilir. Bu sebeple boru anahtarı yardımıyla tapayı yavaş yavaş açın.
  • Kirli su boşalana kadar bekleyin.
  • Su gelmemeye başlayınca kombinin basıncını 2 bara kadar yükseltin ve temizliğe başlarken kapattığınız su vanalarını yavaşça açın. Bu işlem, radyatörün içerisinde kalan kirin de akmasını sağlayacaktır.
  • Su berrak şekilde akmaya başlayınca vanaları kapatın ve petek tapasını yine boru anahtarı yardımı ile yerleştirin.
  • Kombinin basıncı düştüyse kullanım kılavuzunda belirtilen değere kadar yükseltin ve petek vanalarını açın.

Bu makinesiz petek temizleme yöntemi sayesinde radyatör içerisinde biriken kirleri temizleyip evinizin ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Petek Dışı Toz Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek dışını temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler; bez, aşındırıcı olmayan bir deterjan, oklava gibi ince bir sopa ve elektrik süpürgesi. Petek temizliği malzemeleriniz hazırsa şunları uygulayabilirsiniz:

  • Elektrik süpürgesi ile radyatörlerin alt ızgaralarını süpürün.
  • Sirke ya da arap sabunu gibi radyatörleri aşındırmayacak bir temizlik malzemesi ile peteklerin dış yüzeyini temizleyin. Paslanmayı önlemek için kurulamaya özen gösterin.
  • Kaloriferin arkası yani duvar bölümünü temizlemek için ince bir sopanın ucuna nemli bir bez bağlayın. Kaloriferin arkasına sokarak duvar bölümünü temizleyin.

Evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz bu radyatör temizliği, kış aylarını sıcacık ve tozlardan uzak şekilde geçirmenize yardımcı olacak.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.