Gülümsemek İsteyenlere: Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

2020-06-12

Gülümsemek İsteyenlere: Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?


Bazen nedensiz bir şekilde öyle mutsuz bir ruh haline bürünüyoruz ki içerisinde olduğumuz histen bir an önce kurtulmak istiyoruz. Eğer siz de böyle hissettiğinizde “Mutlu olmak için ne yapmalıyım?” sorusunu kendinize soruyorsanız işte, uygulaması kolay birkaç öneri:

Spor Yapın
Mutlu hissetmek için vücudunuzun “mutluluk hormonu” olarak bilinen endorfin salgılamaya ihtiyacı var! Hem bu hormonun salgılanmasını sağlamak hem de zinde hissetmek için spor yapabilirsiniz. Yapacağınız egzersizler sayesinde vücudunuz endorfin salgılayabilir; stres, mutsuzluk gibi duygulardan kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin
Bağırsaklar “ikinci beyin” olarak adlandırılıyor ve pek çok uzman, sindirim sorunları yaşayanların mutsuz hissedebileceğini belirtiyor. Diğer bir deyişle sindirim sisteminizin sağlık durumu, sizin duygularınızı da etkileyebiliyor.

Bağırsaklarınızın sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmeleri ve bunun hem ruh halinizi hem de bağışıklık sisteminizi olumlu etkileyebilmesi için ise sağlıklı beslenmek şart! Özellikle probiyotik ve prebiyotik açısından zengin besinler tüketerek bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilerin sayısını artırabilir ve bu sayede daha sağlıklı bağırsaklara sahip olabilirsiniz. Tabii eğer sindirim konusunda ciddi sorunlar yaşıyorsanız bu konuda bir uzmana danışmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Kaliteli Uyuyun
Yapılan pek çok araştırmaya göre uyku ile depresyon arasında bir bağlantı var! Yani kaliteli uyku, mutluluğunuz üzerinde de söz sahibi! Düzenli ve kaliteli bir şekilde uyuyarak hem bedeninizi hem de zihninizi daha zinde kılabilirsiniz! Uyumadan en az 6 saat önce kafein alımını bırakmak, akşam yemeklerinde sindirimi zor besinler tercih etmemek kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacak bir uykunun sırlarından sadece birkaçı! Bu arada egzersiz yapmak da kaliteli uyku uyumanızı sağlayan unsurlardan!

Kendinize Zaman Ayırın
Pek çok insan yoğun çalışma temposundan şikâyetçi… Çok çalışarak edindiğimiz başarılar sayesinde kendimizi gerçekleştirme imkânı bulduğumuzu kabul etmek gerekli olsa da “Nasıl mutlu olunur?” sorusunun cevabı, kesinlikle kendinize daha fazla zaman ayırmak! Bu sayede mutsuz olmanıza neden olan durumları aklınızdan bir süre de olsa çıkarabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Doğa ile Buluşun
Doğayla iç içe birkaç saat geçirmek de mutlu olmak için yapılması gerekenler arasında yer alıyor. 1915 yılından beri yayımlanan bilim dergisi PNAS’ta yer alan bir makaleye göre doğada yapılan 90 dakikalık bir yürüyüş zihni dinlendiriyor, mutsuzluk gibi duyguların zihninizden uzaklaşmasına yardımcı oluyor, hatta sorunlara karşı yepyeni bakış açıları geliştirmenizi sağlıyor.

Kalabalık şehir hayatında doğayla buluşmak için pek çoğumuz plan yapmak zorunda kalıyoruz. Oysa Ege Yapı projeleri sayesinde doğanın o huzur veren manzarasına camdan bakarak bile ulaşabilirsiniz! Ayrıntılı bilgi almak için Ege Yapı web sitesini ziyaret edebilir ve projelerimizi inceleyebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.