Hafızayı Güçlendirmenin 5 Doğal Yolu

2020-04-06

Hafızayı Güçlendirmenin 5 Doğal Yolu

Yakın zamanda tanıştığınız birinin ismini mi unuttunuz ya da anahtarınızı nereye koyduğunuzu bir türlü hatırlayamıyor musunuz? Herkes gibi siz de zaman zaman hafızanızın zayıfladığını hissediyor olabilirsiniz. Yoğun tempolu bir hayat ya da aşırı sorumluluğun verdiği stres bazen unutkanlığa yol açabilir. Tek yapmanız gereken birkaç doğal hafıza geliştirme yolunu uygulamak.

İşte, zihninizi canlandıracak doğal hafıza güçlendirme teknikleri:

1. İlave Şekerli Gıdalar Tüketmeyin

“Hafızanızı güçlendirmek için şekeri hayatınızdan çıkarın!” demeyeceğiz. Bunun yerine size şekerin aslında beynin ihtiyaç duyduğu bir madde olduğunu söylesek ne dersiniz?

Glikoz yani şeker, beynin fonksiyonunu yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu bir enerji kaynağı. Ancak şekerin, meyve-sebze gibi doğal besinler yoluyla alınması önerilir. İlave şekerli gıdalar ise beyin üzerinde tam tersi bir etki gösterebilir.

Boston Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre* günlük olarak ilave şekerli içecek tüketen insanların kısa süreli hafızalarının daha zayıf olduğu tespit edilmiş. “Daha dün okumuştum, nasıl unuttum!” demek istemiyorsanız size tavsiyemiz; ilave şekerli gıdalardan uzak durun.

2. Beyin Egzersizleri Yapın

Hafızanızı güçlendirmek ve dikkatinizi toplayabilmek için zihin egzersizleri yapabilirsiniz. Devamlılığı sağlamak için hafıza geliştirme egzersizi olarak keyif alabileceğiniz bir etkinlik seçebilirsiniz. Örneğin yeni bir dans veya dil öğrenebilir, beş bin parçalık bir puzzle yapabilir ya da hafızanızı güçlendirmek için yeni bir beceri edinebilirsiniz.

3. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

İyi bir uyku uyumak size dinlenmiş bir vücuttan fazlasını verir: İyi çalışan bir beyin. Düzenli uyku uyumanın yeni bilgiler öğrenme, hafızada tutma ve dikkat toplama üzerinde olumlu etkileri vardır.

“Stres sadece hafızamı etkilemiyor, uykuya dalmamı da zorlaştırıyor.” diyorsanız düzenli uyku uyumanızı kolaylaştıracak ipuçlarını öğrenmek için “Enerjinizi toplayın! Uykuya Rahat Dalmanız İçin İpuçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Yeterince D Vitamini Alın

Hafızayı geliştirme yolları arasında en keyiflisi D vitamini alımı. Hafızayı güçlendiren vitaminlerden olan D vitaminini almak için her gün vücudunuzun güneş almasını sağlamanız yeterli. Güneşi daha az gördüğümüz kış aylarında ise D vitamini kaynağı olan ton balığı gibi yağlı balıklar ve yumurta sarısı gibi gıdalar tüketmeye özen gösterin. Tabii ki güçlü bir hafıza için düzenli olarak D vitamini seviyenizi ölçtürmeyi unutmayın.

5. Günlük Bellek Pratikleri Yapın

Kısa süreli hafızanızı güçlendirmek için gün içerisinde gördüğünüz kişi ya da nesnelerle ilgili detaylara odaklanın. Örneğin bir kişi ile karşılaştığınız zaman ne renk bir kıyafet giydiği, saç renginin ne olduğu gibi detayları hafızanıza not edin. Gün içerisinde bu ayrıntıları hatırlamaya çalışın. Günlük hayatınızın bir parçası haline getirebileceğiniz bu küçük pratik, bir konuya odaklanmanıza ve hafızanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

*Kaynak: https://www.bumc.bu.edu/busm/2017/04/20/daily-consumption-of-sodas-fruit-juices-and-artificially-sweetened-sodas-affect-brain/

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.