2017-10-18

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev dekorasyonu denildiğinde çoğu insanın aklına mobilyalar, küçük dekorasyon ürünleri, ev içerisinde kullanılan renkler hatta belki perdeler geliyor. Oysaki işlevselliğiyle daha ön planda olan halılar, evin havasını değiştirebilecek kadar etkililer ve ev dekorasyonunda büyük paya sahipler. Bu nedenle halı seçimi yaparken, mobilya seçiminde de olduğu gibi ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Peki, halı seçerken sadece oluşturmak istediğiniz dekorasyon tarzını mı göz önünde bulundurmalısınız? Tabii ki hayır! O halde, halı seçerken nelere dikkat edilmeli birlikte bakalım.

Halının Kalitesi Kullanılan İplik Çeşidinden ve Sıklığından Sorulur

Halıda kullanılan iplik çeşidi, halınızın ne kadar kolay temizlenebilir olmasından  halınızı ne kadar uzun süre kullanabileceğinize kadar pek çok konuda etkili. İplik çeşidinin yanı sıra, ipliklerin ne sıklıkla dokunduğu, bilinen adıyla hav sıklığı da oldukça önemlidir. Halının bir bölümünü katlayıp zeminini kolay bir şekilde görmüyorsanız, halı sık bir şekilde dokunmuş demektir. Peki, halıda kullanılan ipliğe göre en kullanışlı halı çeşidi hangisidir, halı çeşitlerinin özellikleri nelerdir?

Yün Halılar

Doğal bir iplik çeşidi olan yünden yapıldıkları için yün halılar, fiyat olarak diğer halılardan daha pahalıdır. Aşınmaya karşı dayanıklı olduklarından, salon gibi sirkülasyonu fazla alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Ateşe karşı dirençlidirler. Lekeye karşı diğer halı türlerine göre daha dirençsiz olan bu halı çeşidinin temizliğine ayrı bir özen göstermek gerekir. Buna ek olarak yünlenme sorunu oluşturabilirler ve bu sorun halının fırçalanması, vakumlanması ya da yıkatılmasıyla aşılabilir. Ayrıca alerjik bünyeleri olumsuz etkileme riski taşırlar.

Akrilik Halılar

Uzun ömürlü halı türlerinden bir diğeri de akrilik halılardır. Bu halı çeşidi yumuşaklık ve konfor bakımından yün halıya benzer. Fiyat olarak yün halılardan daha ucuz olan akrilik halılar en çok tercih edilen halı çeşitlerinden biridir. Az leke tutan akrilik halılarda da yünlenme sorunu görülebilir. Aşınmaya karşı dayanıklı olduğu için akrilik halılar, salon halıları olarak çokça tercih edilir ve en kullanışlı halı çeşidi olarak kabul edilir.

Polyester Halılar

Uzun ömürlü halı çeşitlerinden bir diğeri olan polyester halıların tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında su bazlı lekeleri tutmamaları, suya karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmaları, farklı renk çeşitlerini canlı bir şekilde yansıtabilmeleri yer alır. Fiyat olarak yün ve akrilik halılardan daha uygunlardır.

Polyamid (Naylon) Halılar

Yıpranmaya karşı dayanaklı olan polyamid halılar, leke tutmazlar ve kolay bir şekilde temizlenirler. Parlak yapıları bulunur ve polyamid, halı üretiminde oldukça çok kullanılan elyaflar arasında yer alır.

Polipropilen Halılar

En ucuz iplik çeşidiyle üretildiklerinden polipropilen halılar oldukça ucuzdur. Leke tutmazlar, kolayca temizlenebilirler. Bunun yanında çabuk iz tutarlar, üzerine yerleştirilen mobilyaların ayak izlerini belli ederler. Isıya karşı dayanıksızdırlar. Kısa ömürlü olduklarından tercih edilmemelidirler.

Doğru Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Halı seçmek için acele etmemelisiniz. Öncelikle evinizdeki bütün mobilyaları almalı, perdelerinizi seçmeli, duvar renginize karar vermeli ve halı seçimini en sona bırakmalısınız. Evinizi yerleştirdikten sonra her odanın ölçüsünü doğru bir şekilde almalısınız. Böylece evinize en uygun halı seçimini yapabilirsiniz.

Halı seçimi sırasında en çok sorulan sorulardan biri “Halı boyutu nasıl olmalı?”dır. Eğer evinizin kalabalık görünmesini istemiyorsanız halının boyutunu, halı mobilyaların altına gelecek şekilde tercih edebilirsiniz. Eğer eşyalarınızda açık gri, bej, beyaz gibi açık renkler tercih ettiyseniz halıda desenli ve koyu renklerin yoğunluklu olduğu bir model seçebilirsiniz. Odanız küçükse ve odayı geniş göstermek için bir yol arıyorsanız halı rengi seçerken açık renklerden yardım alabileceğinizi unutmamalısınız.

Halı seçimi odadan odaya göre farklılık gösterir. Eğer salon gibi pek çok kişi tarafından kullanılan, kalabalık bir alan için halı alacaksanız kire, aşınmaya, güneş ışınlarına dayanıklı olan bir halı seçmelisiniz. Koltuğa göre halı seçimi yaparken koltuğun ya da yastık kılıflarının tonlarını içeren halı renklerini tercih edebilirsiniz.

Çocuk odası ve bebek odası halısı için aranması gereken ilk özellik, antibakteriyel ve yumuşak olmasıdır. Eğer çocuğunuzun alerjisi varsa alerji yapabilecek iplik çeşitlerini de tercih etmemelisiniz. Kendi yatak odanız için de antibakteriyel halıları kullanabilirsiniz.

Mutfak halıları için tercihinizi, lekeye karşı dirençli olanlardan yana yapmalısınız . Koyu renkli, altı kaymaz halılar mutfak için tercih edilebilirler.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.