Hayata Pozitif Bakmanızı Sağlayacak 4 Mutluluk Akımı

2020-04-05

Hayata Pozitif Bakmanızı Sağlayacak 4 Mutluluk Akımı

Her an mutluluğu tatmak istesek de yaşam yoğunluğu içerisinde bazen geri planda kalabiliyor. Geri planda kalmasının bir sebebi de mutlu hissetmek için başarılı olmak, hayalimizdeki şeyi elde etmek ya da takdir edilmek gibi beklentiler içerisinde olmamız. Peki ya mutlu olmak, bir mum ışığında sohbet etmekte ya da hayata bakış açımızda gizliyse?

Bir ömür huzurlu hissetmeyi öğütleyen dünyadaki mutluluk akımlarına göz atalım:

1. Dengeli Yaşam Sanatı: Lagom

Hayatın hızla aktığı bir çağda yaşıyoruz ve bu durum zaman zaman stresli hissetmemize neden oluyor. Bu stresli yaşam döngüsünü kırmak için Lagom felsefesi bize şunu tavsiye ediyor: Çok az değil, çok fazla değil; tam kararında.

İsveç kökenli Lagom, “ne çok az ne çok fazla” diyerek hayatta denge kurmanın ve öncelikleri belirlemenin mutluluğa götüreceğini söyleyen bir akım. Bunu gerçekleştirmek için de işlerimizi beş dakikalığına bile olsa bırakıp arkadaşlarımızla konuşmamızı, dengeli hedefler belirlememizi, küçük egzersizler yapmamızı öğütlüyor. Çalışırken tazeleyici bir mola vermek için “Masa Başında Çalışanlar İçin Gerçekten Yapması Kolay Egzersiz Hareketleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Danimarka’nın Mutluluk Sırrı: Hygge

Dünya çapında yoğun ilgi gören mutluluk akımlarından birisi de Hygge. Danimarka kökenli bu mutluluk felsefesini uygulamak için belirli kuralları uygulamak değil, huzur duyulacak anları yakalamak yeterli. Örneğin yumuşak battaniyelere sarılıp uzanmak ya da mum ışığında dostlarla birlikte kavhe içmenin tadını çıkarmak...

Sıcak bir atmosfer oluşturup hayatın tadını çıkarmayı öğütleyen hygge, ev içi yaşamın mutlulukla ilişkisine de önem veriyor. Bu yüzden dekorasyonda hygge etkisi de kendini gösteriyor. Hyggenin huzurlu havasını ev ortamına nasıl katacağınızı öğrenmek için “Yaşam Felsefesinin Ev Dekorasyonu ile Buluşması: Hygee Stili” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Japon Yaşam Felsefesi: İkigai

İkigai akımı, yaşam enerjisi duymak için bir hedefe sahip olmanın önemine vurgu yapıyor. Bu yaşam hedefini bulmak için de insanların kendilerine önce şu soruları sormalarını tavsiye ediyor:

 1. Neye karşı tutku duyuyorsun?
 2. Dünyanın neye ihtiyacı var ve senin görevin ne?
 3. Hangi meslekte iyisin?
 4. Sana para kazandıracak şey ne?

Bu dört sorunun kesişiminin insana, hayata devam etmek için bir hedef vereceğini belirtiyor. Japon mutluluk akımı İkigai’nin 10 tane de mutluluk öğüdü var:

 • Emekli olmayın, kendinize meydan okumaya devam edin.
 • İşleri ağırdan alın, aciliyet durumlarını geride bırakın.
 • Midenizin tamamını doldurmayın, sadece %80’ini doldurun.
 • Çevrenizde iyi arkadaşlar bulundurun.
 • Etrafınızdaki iyi insanlara gülümseyin.
 • Günlük egzersizler yapın.
 • Açık havada vakit geçirin.
 • Gününüzü aydınlatan şeylere teşekkür edin.
 • Yaşadığınız anın değerini bilin.
 • Sevdiğiniz insanlarla çevrili olun ve sevdiğiniz işi yapın.

4. Kusurlu Olanın Güzelliği: Wabi - Sabi

Wabi - Sabi de Japon kültürü kökenli bir mutluluk akımı. Wabi - Sabi mutluluk akımı, insanın kendi kusurlarını kabul ettiği zaman huzuru tadacağını belirtir. Doğa ile iç içe olmayı ve mütevazı yaşamı tavsiye eder. Bu yüzden de Wabi - Sabi akımı sadece ahşaptan yapılmış mobilyaların kullanılmasını ve minimalist dekorasyonu önerir.

Evinizi Wabi - Sabi mutluluk akımına göre nasıl dekore edeceğinizi öğrenmek için “Sade ve Şık: Minimalist Dekorasyon” yazımızdaki dekorasyon önerilerine göz atabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.