Kendi Doktorunuz Olun: Doğa ile İç İçe Yaşamanın Sağlığa 3 Yararı

2020-06-10

Kendi Doktorunuz Olun: Doğa ile İç İçe Yaşamanın Sağlığa 3 Yararı

Doğanın rahatlatıcı bir etkisi olduğunu hemen herkes düşünüyordur. Fakat bu durum aslında basit bir düşünceden çok daha fazlası! University of Minnesota ve Colorado State University başta olmak üzere pek çok köklü eğitim kurumunun yayımladığı makalelere göre doğanın insan psikolojisine etkileri oldukça net! Haydi gelin şimdi, doğayla iç içe yaşamak insan sağlığına nasıl etki ediyor bakalım.

1. Daha Az Stres, Daha Çok Rahatlama
Stres, ne yazık ki pek çok insanın hissettiği bir duygu ve bunun iş, sosyal yaşam gibi farklı nedenleri olabiliyor. Kendinizi kaygılı ve mutsuz hissettiğinizde yapmanız gereken şeylerden biri ise kesinlikle doğayla buluşmak! Çünkü doğada zaman geçirmek, hatta mümkünse egzersiz ya da yürüyüş yapmak, stres seviyesini azaltıyor. Yani doğaya ne kadar yakınsanız olumsuz duygular, yerlerini o kadar olumlu duygulara bırakıyor!

Bazen düşüncelerinizi susturamaz ve zihninizi dinlendirmeye, belki de farklı konular üzerinde odaklanmaya çalışırsınız. Spor, meditasyon ya da bir hobi ile ilgilenmek, odak noktanızı değiştirmek konusunda size yardımcı olabilir. Peki, kendinizi doğaya bıraktığınızda odak noktanızın değişmesine yani bir nevi sizi mutsuz eden düşüncelerden zihninizi arındırma ihtiyacını karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Doğa ile buluşmak bir bakıma meditatif bir eylem. Beyninizi dinlendirmek, sizi strese sokan düşüncelerden arındırmak ve sinir sistemi aktivasyonunun azalıp daha rahat hissetmenizi sağlamak, doğanın insanlar üzerindeki etkileri arasında kabul ediliyor.

2. Daha Sağlıklı Bedenler
Colorado State University’nin internet sitesinde yer alan makaleye göre doğal alanlar ve manzaralar sadece psikolojik değil, stresin neden olabileceği fizyolojik etkileri de azaltabiliyor. Yapılan araştırmalara göre güzel manzaralar gören hastaların sağlık durumu iyileşiyor.

3. Birlik Duygusu
Yapılan çalışmalar, doğa manzaralarının insanların beyninde empati ve sevgi alanlarında olumlu hareketlenmeler sağladığını gösteriyor. “Birlik duygusu” olarak adlandırabileceğimiz bu durum hem doğanın bir parçası olduğumuzu anlamamızı hem de kendimizle daha sağlıklı bir ilişki kurmamızı sağlıyor.

Ege Yapı Projeleri ile Eviniz Doğada
Doğada vakit geçirmenin insan sağlığı üzerindeki birkaç olumlu etkisinden bahsettik, fakat şehirde yaşayanların doğa ile buluşmasının pek de kolay olmadığının farkındayız. Peki, yaşam alanınızın doğa ile iç içe olmasına ne dersiniz?

Yedikule’de bulunan, tarih ve doğayla buluşmanızı sağlayan Cer İstanbul, Çekmeköy’de ormanın yanı başında bir hayat kurmanıza imkân veren ÇamlıYaka Konakları ya da Cendere Vadisi’nin kıyısındaki Kordon İstanbul! Projelerimizi inceledikten sonra doğayla iç içe bir hayat kurmanızı sağlayacak hayalinizdeki eve ulaşmanız mümkün!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.