Kışa Hazırlık İpuçları: Dondurucuya Neler Konulabilir?

2021-01-13

Kışa Hazırlık İpuçları: Dondurucuya Neler Konulabilir?

Kış mevsimi neredeyse geldi ve yaz dönemine ait sebzeler ve meyveler yavaş yavaş tezgahlardan çekiliyor. Bu nedenle de kışa hazırlık yapmak ve bazı tatları stoklamak gerekiyor. Her sebze ve meyve kendi mevsiminde daha güzel ve daha yararlı olsa da derin dondurucu sayesinde bu yiyecekler pratik şekillerde saklanabiliyor.

Ayrıca yoğun şekilde çalışan insanlar için de derin dondurucuda saklanan yiyecekler hayatı kolaylaştırabiliyor ve bu yiyecekler istenildiği zaman kullanılabiliyor. Peki, derin dondurucuda saklanabilen yiyecekler neler?

Bu yazımızda kışa hazırlık ipuçları vereceğiz ve dondurucuda saklanabilen yiyeceklerden bahsedeceğiz. “Kış için dondurucuya neler konulur?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Haydi gelin, beraber inceleyelim.

Barbunya

Barbunya; zeytinyağlısından salatasına her haliyle çok güzel ve doyurucu bir besin. Bu nedenle kışa hazırlık yaparken dondurucunuzda saklayabileceğiniz yiyeceklerin de başında geliyor. Ayrıca barbunya, bitki bazlı mükemmel bir protein kaynağı. İçerisinde çeşitli mineraller, vitaminler, lifler, antioksidanlar taşıyor.

Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Barbunyalarınızı ayıklayın ve yıkayın. Daha sonra bir tencerede su kaynatın. Ayıkladığınız barbunyaları kaynayan suya bırakın ve barbunyalar koyu bir renk alana kadar pişirin.

Suyun yüzeyinde köpükler çıkmaya başladığında barbunyaları tencereden alın. Daha sonra kurumasını beklediğiniz barbunyaları buzdolabı poşetleri içerisine hava almayacak şekilde koyup dondurucuya yerleştirin.

Bezelye

Bezelye; ana yemek olarak da yapılabilen, ama aynı zamanda garnitür olarak diğer yemeklerde de sıkça kullanılan bir besin kaynağıdır. Kalori açısından düşük olan bezelye; A ve C vitaminleri, demir, potasyum ve folik asit açısından oldukça zengindir.

Bezelye Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bezelyeleri ayıkladıktan sonra kaynar suda haşlayın. Daha sonra haşlanmış bezelyeleri buzlu suya atarak şoklayın. Ardından bezelyeleri kurulayın ve buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucunuza yerleştirin.

Taze Fasulye

Taze fasulye hemen herkes tarafından sevilen ve yaygın şekilde tüketilen bir sebze. Bu nedenle de kışa hazırlık yaparken sıkça saklanılan yiyeceklerden. Ayrıca yüksek lif içeriği sebebiyle oldukça sağlıklı. B6, B1, A ve C gibi vitaminler içerdiği için de vücut direncini artıran besinlerden.

Taze Fasulye Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Öncelikle fasulyelerin kılçıklarını ayıklayın ve yıkayın. Ardından fasulyeleri kaynar suyun içine atıp haşlayın. Daha sonra bezelyede olduğu gibi soğuk suya tutarak şoklayabilirsiniz. Fasulyeler soğuduktan sonra ise buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya yerleştirebilirsiniz.

Bamya

Bamya hemen her mevsim tüketilebilen bir sağlık deposudur. Özellikle zeytinyağlı yemeklerden hoşlananlar için hayli çekici olan bamya; içerisinde lif, demir, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri bolca bulundurur. Bu nedenle de kışa hazırlık yaparken dondurucuda bulundurulması gereken bir sebzedir.

Bamya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Öncelikle bamyaları yıkayın ve temizleyin. Daha sonra temizlediğiniz bamyaları limonlu suda bekletin. Ardından yemeklik doğradığınız domatesleri pişirdikten sonra bamyaları üzerine ekleyin ve kavurun. Devamında soğumasını bekleyin ve buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya yerleştirin.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz ancak siz bu verdiğimiz örnekler dışında başka meyve ve sebzeleri de deneyebilirsiniz, hazırlığınızı geliştirebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.