Klima Mevsimi Geliyor! Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2018-04-27

Klima Mevsimi Geliyor! Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalar ısınmaya başladıysa klima mevsimi gelmiş demektir. Sıcaklardan kaçıp kapalı alanlara sığındığımız bu dönemlerde klima en büyük yardımcımız oluyor. Peki, klimayı ne kadar doğru kullanıyoruz? Bu yazımızda yaz aylarında klima kullanırken nelere dikkat etmeliyiz konusu üzerinde duracağız. Verdiğimiz öneriler sayesinde serinlerken sağlığınızı koruyabilecek ve bunun yanında enerji tasarrufu da sağlayabileceksiniz.

Odanızın İdeal Sıcaklıkta Olmasını Sağlamalısınız
Dışarısı çok sıcak, siz de klima olan ortama girdiğinizde en düşük sıcaklığı ayarlıyor ve serinlemeye çalışıyorsunuz. Oysa bu, sağlığınız için zararlı. Klimayı ideal sıcaklık derecesinde ayarlarsanız hem tasarruf edebilir hem de hasta olma riskinizi minimuma indirebilirsiniz. İdeal klima sıcaklığı ise 22°C olarak kabul ediliyor.

Klimanızı ideal sıcaklık derecesi ile çalıştırıyorsunuz, ama bu tek başına yeterli değil. Klimanızın üflediği havanın size, evdeki hayvanlarınıza ya da bitkilerinize direkt olarak gelmemesi gerekiyor.

Klima Kullanırken Zarar Görmemek İçin Nelere Dikkat Etmeli?
Sonuçta klima bir elektrikli cihaz ve bu da klima kullanımı sırasında dikkat etmeniz gerekenleri göz ardı ettiğiniz zaman zarar görebileceğiniz anlamına geliyor. Peki, bu konudaki riski en aza indirmek için klima kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

● Klima soğutma modunda çalışırken ortamdaki sıcak hava ile klimanın içerisindeki soğuk havanın karşılaşması nedeniyle ünite içerisinde su damlacıkları oluşabilir. Klimanın su akıtması riskini göz önünde bulundurarak klimanın altına elektronik cihazlarınızı koymamalısınız.
● Klima çalışırken içini bakım gibi herhangi bir nedenden dolayı açmamalısınız.
● Klimaya ıslak elle dokunmamalısınız.
● Elektrik kesintisi gibi durumlarda klimanın sigortasını kapatmalısınız.
● Klima kablolarında herhangi bir hasar olması durumunda klimayı kapatmalı ve ardından yetkili servis ile görüşmelisiniz.
● Gaz kaçağı ya da klimadan alışılmışın dışında ses, koku gelmesi gibi durumlarda klimayı kapatmalı ve odayı havalandırmalısınız.
● Klimaya yanıcı ve patlayıcı maddelerle yaklaşmamalısınız. Bu maddeleri klimanın yakınlarında bulundurmamalısınız.

Klimadan Daha Fazla Verim Alabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?
Klimanızı doğru bir şekilde çalıştırdığınız takdirde alacağınız verimin daha yüksek olmasını sağlayabilir ve böylece klima kullanırken tasarruf edebilirsiniz. Cihazınızdan maksimum verimi alabilmek için klima kullanırken nelere dikkat etmeli, anlatalım.

● Klimanızın hava çıkış noktalarını bez, dantel gibi ürünlerle kapatmamalısınız. Bu durum, klimanıza hava girişini-çıkışını engelleyebilir.
● Klimanızın filtre temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Ayda bir yapacağınız filtre temizliği, filtrede biriken tozları yok etmenizi ve klimaya hava girişinin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar. Diğer yandan bu temizlik, soluduğunuz havanın kalitesi için de oldukça önemlidir.
● Klima bakımını yetkili servisinize yılda bir olacak şekilde yaptırmalısınız.
● Klimanızın odaya monte edilen iç ünitesine ve evinizin dışına monte edilen dış ünitesine direkt olarak güneş gelmesini engellemelisiniz. Aksi takdirde cihazınız sıcaktan etkilenebilir ve verimi düşebilir.
● Klima çalışırken odanın camını ve kapısını açmamalısınız. Bu, alanda istediğiniz sıcaklığa ulaşmanızı zorlaştırır ve fazla enerji tüketmenize neden olur.
● Klimanız enerji tasarrufu moduna sahipse enerji tüketimini minimumda tutmak için bu özellikten yararlanabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.