Klimanız Yoksa Dert Etmeyin: Daha Serin Bir Ev İçin 6 Öneri

2018-05-16

Klimanız Yoksa Dert Etmeyin: Daha Serin Bir Ev İçin 6 Öneri

Kullanım oranı her geçen gün artsa da siz çeşitli nedenlerden dolayı evinizde yaz mevsiminin kahramanları olarak görülen klimaya yer veremiyor olabilirsiniz. Peki, bu durum yaz aylarını serinlemeden geçireceğiniz anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır! Klimasız ev nasıl soğutulur, yazın evi serinletmenin yolları nelerdir anlatalım.

1. Perdeler Yazın En Büyük Yardımcılarınız
Kış mevsiminde evinizi ısıtmak için uygulayabileceğiniz ipuçları arasında güneşten yararlanmak olduğunu söylemiştik. Fakat söz konusu yaz ise ve daha serin bir ortam istiyorsanız güneşten daha az yararlanmanız gerekiyor. Yani oda serinletme yöntemleri arasında sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar perdelerinizi çekmek ve güneşin etkisini en aza indirmek yer alıyor. Güneş battıktan sonra ise hava sıcaklığı daha düşük olacağı için camlarınızı sonuna kadar açabilir ve evinizi daha serin kılabilirsiniz.

2. Olabildiğince Az Yemek ve Ütü Yapın
Hava sıcak, bir de üzerine soba yaktığınızı düşünün… Düşüncesi bile dayanılmaz, değil mi? Etkisi, verdiğimiz bu örnekteki kadar yüksek olmasa da yemek yapmak da ortamdaki hava sıcaklığını artırıyor. Bu nedenle evde olabildiğince az yemek yapmalısınız. Örneğin; yemeğinizi birkaç gün yiyebilecek kadar çok yaparsanız her gün yemek yapmak ve dolayısıyla evinizin sıcaklığını istemeden yükseltmek durumunda kalmazsınız. Bu arada gündüz hava sıcaklığı daha fazla olacağından yemeklerinizi akşam saatlerinde yapmalısınız. Yemek yaparken mutfaktaki pencereleri açmak da evde oluşan sıcaklığın dışarı çıkmasını sağlayacaktır.

Ütü yapmak da ortam sıcaklığının artmasına neden oluyor. Ütü yapmanız gerekiyorsa bu işi akşam saatlerine bırakmalı ve pencereye yakın bir noktada ütü yapmalısınız.

3. Tercihinizi LED Ampullerden Yana Kullanın
Akşam saatlerinde evinizin ışığını açmanız gerekiyor, ama klasik ampuller de odanın sıcaklığının artmasına neden olabiliyor. Hem daha uzun ömürlü olan hem de enerji tasarrufu yapmanızı sağlayan LED ampullerin ısınma ve dolayısıyla ortamı ısıtma oranları ise daha düşük. Bu nedenle ev ısısını azaltma yöntemleri arasında LED ampulleri tercih etmek de yer alıyor.

4. Isı Yansıtıcı Filmlerden Yardım Alın
Eğer perdelerinizi kapatmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorsanız pencerelerinizi ısı yansıtıcı filmlerle kaplayabilir ve güneş ışığının evinize olan etkisini en aza indirebilirsiniz. Bu filmleri internetten sipariş edebilir ve yapışkanlı yapıları sayesinde kolaylıkla camlarınıza yapıştırabilirsiniz.

5. Nem Giderici Cihaz Kullanın
Klima olmadan serinleme fikri imkânsız geliyorsa o halde size yaz aylarında çok kullanılan şu cümleyi hatırlatalım: Hava aslında sıcak değil de nem çok! Evinizdeki nem, var olan sıcaklığı daha yüksek hissetmenize neden oluyor. Bu nedenle var olan nemi yok etmeniz ve evinizi daha serin kılmanız gerekiyor. Evinizdeki nemden kurtulmak için belirli aralıklarla nem giderici cihazları kullanabilirsiniz.

6. Kendinizi Serinletmenin Yollarını Bulun
Eğer vücut sıcaklığınız yüksekse evde uyguladığınız yöntemlerin işe yaramadığını düşünebilirsiniz. Bu nedenle vücut sıcaklığınızı da düşürmelisiniz. Örneğin gün içerisinde duş alabilir, serinletici içecekler içebilirsiniz. Eğer evinizde klima yoksa bir vantilatör alabilir ve ortamın daha serin olmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.