Masa Başında Çalışanlar İçin Gerçekten Yapması Kolay Egzersiz Hareketleri

2017-03-01

Masa Başında Çalışanlar İçin Gerçekten Yapması Kolay Egzersiz Hareketleri

Ofis çalışanlarının en büyük sıkıntılarından biri, tüm gün masa başında hareketsiz kalmaktır. Bu hareketsizlik; boyun, bel ve sırt ağrıları başta olmak üzere çeşitli fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Ufak tefek ağrılar zamanla ciddi kas problemlerine, kamburluğa, yürüyüş bozukluklarına yol açabilir.

Elbette bu sorunları önlemek için spor yapmak lazım ama tüm gün masa başında çalışırken spor yapmaya zaman ayırmak da mümkün değil. Fakat her gün birkaç dakikanızı ayırarak yapacağınız masa başında egzersiz hareketleri ile kas sisteminizi çalıştırabilir, yaşam kalitenizi düşüren ağrıların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Masa Başında Yapabileceğiniz Omuz ve Sırt Egzersizleri

Çoğu zaman masa başında çalışırken kendinizi kamburlaşmış ve öne eğilmiş şekilde bulursunuz. Sırtınız dümdüz olacak şekilde oturuyor olmalısınız. Bilgisayar ekranınız uzaktaysa eğilmek zorunda hissetmeyecek mesafeye getirin. Boynunuz da düz durmalı. Bilgisayarınıza bakmak için eğilmemeli ya da kafanızı yukarıya kaldırmamalısınız.

Kolayca yapabileceğiniz sırt hareketleri ve boyun egzersizleri:

● Başınızı yavaşça öne, arkaya, sağa ve sola eğin. Birkaç kere bu hareketi tekrarlayın.
● Omuzlarınızı yukarıya kaldırıp bırakın. 10 kez tekrarlayın.
● Omuzlarınızı öne ve arkaya yuvarlayarak hareket ettirin.
● Ellerinizi arkada birleştirip gerinin. Daha sonra kollarınızı öne uzatıp ellerinizi birleştirin ve olabildiğince esnemeye çalışın.
● Kollarınızı havaya kaldırıp ellerinizi birleştirin. Daha sonra sağa ve sola doğru kollarınız havada esneyin.

El ve bacak hareketleri:

● Ellerinizi bir cismi sıkar gibi açıp kapatın.
● Bileklerinizi içeriye ve dışarıya dairesel hareketlerle döndürün.
● Ellerinizi parmaklarınız yukarıya bakacak şekilde göğsünüzde birleştirin ve birbirlerine doğru ittirin. Daha sonra aynı hareketi parmaklarınız aşağıya bakacak şekilde yapın.
● Bir elinizi yumruk yapın, diğer avucunuzun içine doğru bastırın. Her iki eliniz için bu hareketi üçer saniye yapın.
● Ayak bileklerinizi de sağa-sola ve yukarıya-aşağıya doğru döndürün.
● Dik bir şekilde oturup teker teker sağ ve sol bacağınızı yere paralel olacak şekilde kaldırıp bırakın. Üç set halinde onar kez tekrarlayın.

1

Bel ve karın egzersizleri:

● Ellerinizi göğsünüzde birleştirin, yüzünüzü olabildiğince dizlerinize yakınlaştıracak şekilde eğilin, daha sonra oturma pozisyonuna gelin. Bu bir nevi oturarak mekik çekme hareketi. Sırt boşluğunuzu doldurmak için yastık kullanabilirsiniz. Hareketi birkaç kez tekrarlayın.
● Sandalyede dik bir şekilde oturun. Ellerinizi belinize koyun, oturma düzeninizi bozmadan sağa ve sola doğru esneyerek dönün.

Ofiste yapılacak egzersizleri, basit çizimlerle şu görselde de görebilirsiniz:

Ofis çalışanlarının motivasyonunu arttıran 5 şeyden hangilerine katılıyorsunuz?

2

Çalıştığınız için sağlığınızdan olmamak, biraz da sağlığınızı korumak için çalışmanızla mümkün. Unutmayın; sağlığınız her şeyden daha önemli.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.