Masabaşında Çalışanların Gözde Sporu: Pilates

2018-11-17

Masabaşında Çalışanların Gözde Sporu: Pilates

Siz de sıklıkla sırt, bel ve boyun ağrıları çekiyor musunuz? Çağımızda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan vücut ağrılarınızın nedeni bilgisayar başında uzun süre zaman geçirmek ve masabaşında çalışmak olabilir! Ağrılarınızdan kurtulmak, daha dinç, güçlü ve fit bir vücuda kavuşmak için ise düzenli bir şekilde spor yapmak şart. Masabaşında çalışanlar için pek çok uzmanın önerisi ise pilates! Pilates egzersizleri sayesinde şikâyetlerinizden kurtulmanız mümkün!

Pilates Nedir?
Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilen ve adını da geliştiricisinden alan pilates, aslında bir fizyoterapi temelli bir spor. Bu spor vücuttaki pek çok kası çalıştıran hareketleri bulunsa da özellikle omurgayı ve omurgaya destek olan kasları güçlendirmesi ile ön planda. Kendi vücut ağırlığınız doğrultusunda yapılan pilates sayesinde, vücudunuzdaki değişimi kısa sürede görebilir ve sorunlarınız yavaş yavaş yok olduğunu fark edebilirsiniz.

Vücudunuza Nasıl Katkı Sağlar?
Masabaşında çalışmak; uzun süre oturmak, kaslarınızı hareket ettirmemek, bunun yanında hareketsizlikten kaynaklı olarak özellikle sırt ve karın kaslarınızın güçsüzleşmesi demek! Kaslarınız güçsüzleştiğinde ise kas ve iskelet rahatsızlıklarının baş göstermesi işten bile değil. İşte tam da bu nedenle; kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, masabaşında çalışanlarda daha çok görülüyor. Duruş bozukluğu, omurga eğriliği, bel ve boyun düzleşmesinin yanı sıra eklemlerde kireçlenme gibi sorunlar, pilates yaparak en aza indirgenebiliyor. Masabaşında hareketsiz bir şekilde çalışmanın neden olduğu bel, boyun ve sırt ağrılarının, sporda yapılan özel hareketler sayesinde kısa sürede yok olduğundan bahsetmeye bile gerek yok! Yani güçlü kaslar, sağlıklı bir omurganın yanı sıra hem zihinsel hem de bedensel olarak dinç hissetmeniz mümkün!

Her Yerde Pilates Yapabilirsiniz
Bu sporun en güzel yanlarından biri de her yerde yapabilmenize imkân vermesi. Bir stüdyoda eğitmenlerden ders alabilir ya da evinizde pilates minderinizi serip pilates çemberi, pilates topu gibi yardımcılarla kendiniz de bu sporu yapabilirsiniz. Fakat bir spor salonunda ya da açık havada spor yapmanın tadı bir başka, kabul edelim! Kordon İstanbul ve Batışehir’de bulunan yoga ve pilates alanları sayesinde açık havada spor yapmanın keyfini çıkarabilir, hava soğuk olduğunda ya da dilediğinizde ise sporunuzu evde ya da fitness salonunda yapabilirsiniz. Eğer pilatesi kendiniz yapacaksanız ve daha önce hiç yapmadıysanız doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz. Ardından dijital platformlardaki dersleri uygulayabilirsiniz.

Masabaşında Çalışırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Masabaşında çalışanlar için pilates oldukça önemli evet ama çalışırken bazı noktalara da dikkat ederek fiziksel sağlığınızı koruyabilirsiniz.
● Bel boşluğunuzu yok etmeyecek şekilde oturmalı, çok öne eğilmemeli ya da çok geriye yaslanmamalısınız. Dilerseniz bunun için bir bel minderinden yardım alabilirsiniz.
● Bilgisayar ekranı gözünüzün hizasında, çalışma masanız ise göğüs kafesiniz ile karnınız arasında olmalı.
● Molalarınızda masabaşında çalışanlar için egzersizler yaparak kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

 
Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.