Pratik ve Sağlıklı: Hızla Hazırlayabileceğiniz Kahvaltılık Tarifleri

2019-01-19

Pratik ve Sağlıklı: Hızla Hazırlayabileceğiniz Kahvaltılık Tarifleri

İşe, okula geç kalma endişesiyle ya da birkaç dakika daha fazla uyuyabilmek için kahvaltı yapmayı çoğu zaman pastaneden aldığımız bir poğaçayla ya da sipariş ettiğimiz bir tost ile geçiştiriyoruz. Oysa sağlığımız için kahvaltıya daha çok özen göstermemiz gerekiyor. Uzun süre aç kalmaktan dolayı düşen kan şekeri değerini ideal seviyeye getirmesi, vücudun ve zihnin uyanmasını sağlaması, motivasyonu artırması, enerji vermesi ve elbette ihtiyaç duyduğumuz besin değerlerini sağlayabilmesi, kahvaltının faydaları arasında yer alıyor. O halde kahvaltıyı geçiştirmeyin, pratik tarifler sayesinde güne zinde ve sağlıklı bir şekilde başlayın! İşte, öğrenciler ve çalışanlar için kolay kahvaltılık tarifleri:

Yulafın ve Meyvelerin Zenginliğini Buluşturun
Lif kaynağı olan yulaf sayesinde hem güne enerjik bir şekilde başlamanız hem de sindirim sisteminizi düzenlemeniz mümkün! Pratik kahvaltı tariflerinde sıklıkla yararlanılan yulaf ile damak zevkinize uygun bir tarifi hızlıca hazırlayabilir ve böylece en önemli öğün olarak görülen kahvaltıyı atlamamış olursunuz. Hazırladığınız bu kahvaltılığı dilerseniz evden çıkmadan, dilerseniz de kapaklı bir kavanoza koyarak işte ya da okulda tüketebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
• 3 yemek kaşığı yulaf
• 1 su bardağı süt
• 1 küçük muz (ya da dilediğiniz bir mevsim meyvesi)
• 1 kaşık bal

Yapılışı
Varsa meyvenin kabuğunu soyduktan ya da iyice yıkadıktan sonra dilimleyip kaseye/kavanoza koyun. Üzerine diğer malzemeleri ekleyin. Bu tarifi sabah hazırlayacağınız gibi akşamdan hazırlayıp yulafların daha çok yumuşamasını da sağlayabilirsiniz.

Güne Son Yılların Gözde İçeceği Smoothie ile Başlayın Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sunan, koyu bir kıvama sahip olması sayesinde oldukça doyurucu olan smoothie’ler de kahvaltı yapmak için sıklıkla tüketiliyor. Peki, güne güzel başlamak için hangi smoothie tarifinden yararlanabilirsiniz?

Gerekli Malzemeler
• 1 küçük muz
• 5-6 adet çilek
• 1 dilim ananas
• 1 su bardağı süt ya da yoğurt
• 1 yemek kaşığı yulaf (isteğe göre)

Yapılışı
Meyveleri iyice yıkayıp soyduktan sonra büyük dilimlere ayırın, süt ya da yoğurdu ve dilerseniz yulafı ekleyerek blender’dan geçirin. Smoothie’yi isterseniz hemen tüketebilir, isterseniz de kapaklı bir şişeye koyarak iş yerinde ya da okulda içebilirsiniz.

Yumurtayı Kahvaltınıza Dâhil Edin
Yumurtanın çoğu kişi için kahvaltının vazgeçilmez besinlerinden biri olduğunu biliyoruz; fakat zamansızlık nedeniyle yumurta tüketimi, hafta içi yerine bir hafta sonu ritüeline dönüşüyor. Oysa hafta içi de yumurta tüketebilmeniz için bir yol var! Akşamdan, lif açısından zengin olan tam buğday ekmeğinin arasına peynir, zeytin ezmesi gibi kahvaltılık malzemeleri koyun ve bir buzdolabı poşeti içerisinde buzdolabında saklayın. Sabah kalktığınızda ilk olarak bir yumurtayı haşlanması için ocağa bırakın. Siz hazırlanana kadar yumurta haşlanacaktır. Ardından yumurtayı soyun ve dilimler halinde, geceden hazırladığınız sandviçin arasına koyun. Yumurtalı ekmek sayesinde hafta içi de yumurta tüketmek ve vücudunuzun ihtiyacı olan proteini almak işte bu kadar kolay!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.