Renklerin Evinize Getireceği Huzur

2017-04-20

Renklerin Evinize Getireceği Huzur

Evler çokça vakit geçirdiğimiz, bizi yansıttıkları kadar enerjimizi de etkileyen alanlar. Evlerimizi daha keyifli ve şık hale getirmek için dekorasyona çok önem verdiğimiz ise bir gerçek. Peki, ev dekorasyonunuzu sizi olumlu etkileyecek şekilde yapmaya ne dersiniz? Renklerin anlamları ve renklerin psikolojik etkileri nelerdir? Evinizi dekore ederken hangi renklerden yardım almalısınız? Ev dekorasyonunda renk seçimi için tercih edebileceğiniz ve evinize huzur getirebilecek seçenekleri sizin için yazdık.

Beyaz

Saflığın ve masumiyetin rengi olan beyaz, ev dekorasyonunda sıkça kullanılan renkler arasında. İnsana huzur ve enerji veren bir renk olan beyazı, dar alanları daha geniş göstermek için kullanabilirsiniz.

Siyah

Siyah
Asaletin ve zarafetin rengi olarak kabul gören siyah, ev dekorasyonu yaparken dikkatli kullanılması gereken bir renk. Öne çıkarmak istediğiniz rengin daha belirgin olması için siyahı kullanabilirsiniz. Odaklanmanıza yardımcı olabilecek bir renk olduğu için çalışma odalarınızda tercih edebilirsiniz. Ancak fazla siyah kullanımı, evinizi daha küçük göstereceği gibi sıkıcı bir hava da oluşturabilir.

Mor

Odaklanmayı arttıran bir diğer renk de mor. Tabii çok koyu tonları olumsuz hislere neden olabilen morun çok açık ve göz alıcı tonları da dikkatinizi dağıtabilir. Farklı düşünmenize olanak sağlayan mor, hayal gücünü ortaya çıkaran renk olarak bilinir. Çalışma odanızda ya da iş yerinizde kullanıma uygundur.

Turuncu

Mutluluğun rengi olarak bilinen turuncu, ev dekorasyonunda kullanılması önerilen renkler arasında. Eve ferah bir hava katacak olan turuncuyu yemek odası dekorasyonunda kullanmak istiyorsanız her zaman yediğiniz porsiyonlardan daha fazlasını tüketmeniz olasıdır. Çünkü turuncu, iştah açıcı renk olarak bilinir.

Kırmızı

Kirmizi
Kırmızı enerjik bir renk olduğu gibi kullanım sıklığına göre sıkıcı bir renge de dönüşebilir. Bu nedenle kullandığınız alanda yoğun bir şekilde kullanmamalısınız. Açlık hissi oluşturduğu için ev dekorasyonunda çok kullanılması önerilmez. Hatta kırmızının bu psikolojik etkisi nedeniyle gıda sektöründeki birçok markanın logo ve iç dekorasyon rengi kırmızıdır.

Yeşil

Güven duygusuna seslenen bir renk olan yeşil, dekorasyon için de oldukça uygundur. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle salon, oturma odası, yatak odası dekorasyonu ve daha fazlasında da kullanabilirsiniz. Ancak yeşilin fazla koyu tonları da bu özelliklerin yok olmasını beraberinde getirebilir.

Mavi

Stresi yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği olan mavinin özellikle açık tonları, ev dekorasyonunda tercih edilebilir. Koyu tonları ise enerjisi düşük bir ortam oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca evlerin daha düzenli gözükmesi için de kullanılabilir, çünkü mavi renk psikolojik olarak temizliğe vurgu yapar.

Sarı

Turuncu gibi sarı da neşe veren bir renktir. Güneşi anımsatan sarı rengi özellikle gün ışığını almayan odalarınızda kullanabilirsiniz. Unutmadan, dekorasyonda yoğun sarı kullanımı dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir.

Gri

Gri
Rahatlatıcı bir özelliği bulunan gri, özellikle dikkat çekici renklerin etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Yani canlı renklerin yanında dengeleyici bir unsur olarak değerlendirilebilir. Ayrıca grinin koyu tonları da mekanda düşük enerjili bir hava oluşturabilmektedir. Bu nedenle koyu grinin kullanıldığı alanlarda halıların, duvarların açık renk olmasına ve dikkat çeken renklerle ortama hareketlilik katmaya özen gösterilmeli.

Oturma alanlarında seçtiğiniz renk kadar yatak odası dekorasyonunda da seçtiğiniz renk önemlidir. Seçilen renk daha huzurlu bir şekilde uyumanızı sağlayabilir. Yatak odası dekorasyon rengi dışında diğer tercihlerinizin de uyku kalitenize etkisinin oldukça büyük olduğunu unutmamalısınız.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.