Sağlığınızı Koruyun: Sık Değiştirmeniz Gereken Ev Eşyaları Nelerdir?

2020-07-22

Sağlığınızı Koruyun: Sık Değiştirmeniz Gereken Ev Eşyaları Nelerdir?

Yaşam alanlarımızda bulunan ve günlük olarak kullandığımız çoğu eşyanın bir kullanma süresi olduğunu unutuyoruz. Zamanında ve periyodik olarak değiştirilmeyen bu eşyalar da sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Düzenli olarak temizlik yapılsa da mikroplar ve bakteriler değiştirilmeyen eşyalar üzerinde yaşamaya devam edebiliyor. Özellikle mutfak ya da banyo gibi alanlar, mikrop ve bakterilerin üremesi açısından da elverişli olabiliyor.

Bu nedenle yaşam alanlarında daha sağlıklı koşullar oluşturmak için bazı eşyaların sık sık değiştirilmesi gerekiyor. Gelin, sağlıklı yaşam için evde sık değiştirilmesi gereken eşyalara beraber göz atalım.

Diş Fırçaları

Mantar, bakteri ve mikropların en kolay üreyebildikleri yerlerin başında diş fırçaları gelir. Bu nedenle diş fırçanızı kullandıktan sonra bol su ile temizleyip sonrasında da kurumasını sağlamanız gerekir. Ayrıca diş fırçaları uzun süre kullanıldıkları zaman etkilerini kaybederler. Dolayısıyla düzenli aralıklarla diş fırçalarınızı yenilemeniz sağlığınız açısından oldukça yararlıdır.

Havlular

Havlular üzerlerinde mikrop ve bakteri taşıyabilecek ev eşyaları arasındadır. Sürekli şekilde kullanıldıkları ve nemli halde kaldıkları için banyo havlularında bol miktarda mikrop ve bakteri bulunabilir.

Bu nedenle havlularınızı kullandıktan sonra iyice kuruttuğunuzdan emin olmalısınız ve uzun süre kullanmayıp değiştirmelisiniz.

Banyo Lifleri

Banyo lifleri; çoğu evde yer alan kişisel temizlik ve bakım ürünlerinden biridir. Ölü derilerden kurtulmaya ve temizlenmeye yardımcı olan banyo lifleri; üzerinde bakterileri, mantarları ve mikropları muhafaza edebilir. Bu nedenle banyo lifleri de sıklıkla değiştirilmesi gereken eşyaların başında gelir.

Yastıklar ve Yastık Kılıfları

Yastıklar değiştirilmesi sürekli şekilde göz ardı edilen eşyalardan. Zararsız gibi görünseler de yastıklar, içlerinde biriktirdikleri bakteriler ve mikroplar ile sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyebilir.

Uzun süre aynı yastıklar kullanıldığında; ölü derilerden gelen mikroplar ve bakteriler yastıkların içlerinde üreyebilirler. Dolayısıyla yastık kılıfınızı belirli aralıklarla değiştirmek, yastıkta yaşayan mikroplardan kendinizi korumak için yeterli olmayabilir. Bu yüzden yastıklarınızı da düzenli aralıklarla değiştirmenizde fayda vardır.

Kesme Tahtaları

Kesme tahtaları da evlerimizde sıklıkla kullandığımız eşyaların başında gelir. Yemek yaparken kullandığımız bu tahtaların üzerinde belli bir zaman sonra oyuk ve kesikler oluşur. Bu tür kesik ya da oyuklar da bakteri ve mikropların üremeleri için elverişli ortamlardır.

Bu sebeple kesme tahtalarının belli bir zaman sonunda değiştirilmesi, bakteri ve mikrop üremesini engellemek için oldukça önemlidir.

Biberonlar

Eğer evinizde yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa ev eşyaları ve hijyen konusunda daha da dikkatli olmanız gerekir. Bebeğinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için azami korumayı sağlamalısınız.

Mesela bebeğinizin sürekli şekilde kullandığı bir eşya olan biberonların sık sık değiştirilmesinde fayda vardır. Özellikle biberonun uç kısmı çatlamışsa beklemeden değiştirilmesi gerekir. Ayrıca biberon plastikse mikrop ve bakterileri barındırma riski de artar. Bu sebeple biberonlar da sık değiştirilmesi gereken eşyalar arasındadır.

Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Yaz Aylarında Sağlığınızı Korumak İçin Yapabilecekleriniz içeriğimize geçebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.