Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Bilinen 13 Yanlış

2016-12-30

Sağlıklı Beslenme Hakkında Doğru Bilinen 13 Yanlış

Çoğumuz sağlıklı beslenme ya da kilo verme konusunda kulaktan dolma bilgilerle hareket edip birçok hata yapıyoruz. Peki, bu yanlışları doğruları ile değiştirerek beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmeye ne dersiniz?

1. Yanlış: Çikolata sağlığa zararlıdır!

Doğrusu: Bir parça bitter çikolata, tatlı isteğini önemli ölçüde azalttığı gibi stresi de büyük ölçüde önler. Yine de diyetlerde fazla kaçırmamakta fayda var.

2Yanlis

2. Yanlış: Sabahları aç karnına limonlu su, yağları eritir.

Doğrusu: Hiçbir besin yalnız başına yağları eritmez. Diyet ve sporunuza ekleyeceğiniz bir bardak ılık limonlu su, ödem atmada fayda sağlayacaktır.

3. Yanlış: Light ürünler sınırsızca tüketilebilir.

Doğrusu: Light ürünler, diğer besinlere göre yağ ya da şeker yönünden daha hafiftir. Ancak bu tarz gıdaları, açlığınızı bastırmak için 1 porsiyonu geçmeyecek kadar tüketmelisiniz. Aksi takdirde yediğiniz her fazladan porsiyon size kilo olarak geri dönecektir.

4. Yanlış: Karbonhidrat zararlıdır.

Doğrusu: Karbonhidrat, diyetlerde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. Dolayısıyla karbonhidrat tüketmediğinizde kendinizi yorgun ve mutsuz hissedersiniz. Ancak pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek seçerek sağlıklı karbonhidratlar tüketebilirsiniz.

5. Yanlış: Akşam yemek yenmemelidir.

Doğrusu: Akşamları yemek yememek, kilo vermenize katkıda bulunsa da bu uzun süre uygulayabileceğiniz bir çözüm değildir. Uyumadan 3 saat önce bir şey yememek en doğrusudur. Ancak en son alacağınız besinin bir bardak yarım yağlı süt ya da bir porsiyon meyveden daha fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

6. Yanlış: Diyet içecekler sağlıklıdır.

Doğrusu: Şeker içermeyen içecekleri diyetinize dahil edebilirsiniz. Ancak içeriklerinde bulunan aspartam, vücuda şekerden daha farklı zararlar verebilir.

7. Yanlış: Kalori sayarak kilo verilebilir.

Doğrusu: Kilo verme konusunda kalori saymak yeterli değildir. Paketlerdeki yağ ve şeker içeriklerini de kontrol etmelisiniz.

8. Yanlış: Günde 6 öğün tüketmek gerekir.

Doğrusu: Herkes için günde 6 öğün yemek yemek doğru sonuçlar doğurmayabilir. Bu, tamamen kişinin metabolizmasına, fizyolojik bir rahatsızlığı olup olmamasına, beslenme alışkanlıkları ve sosyal yaşantısına bağlıdır.

9Yanlis

9. Yanlış: Meyve yemek kilo verdirir.

Doğrusu: İçeriğindeki vitaminler dolayısıyla meyve yemek, diyetlerin olmazsa olmazıdır. Ancak 1 porsiyondan fazla yenen meyve, vücutta şeker depolanmasına yol açar.

10. Yanlış: Aç karnına spor yaparak daha çok yağ yakılabilir.

Doğrusu: Aç karnına yapılan egzersizler, kasların yapılanmasına değil; zedelenmesine neden olur. Egzersiz öncesinde karbonhidrat içeren bir besin tüketmeli ve sporu en az 1 saat sonra yapmalısınız.

11. Yanlış: Su içerek zayıflanır.

Doğrusu: Su içmek, kilo verme konusunda yalnız başına etkili değildir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteini, yağı, minerali, karbonhidratı ve vitaminleri dengeli olarak almalısınız.

12. Yanlış: Zayıflama ilaçları kullanarak kilo verilebilir.

Doğrusu: Zayıflama ilaçları da yalnız başına kilo vermeye çözüm olmadığı gibi pek çoğunun ciddi yan etkileri vardır. Bu tür ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

13

13. Yanlış: Protein diyetleri sağlıklıdır.

Doğrusu: Protein ağırlıklı diyetler kısa vadede hızlı kilo vermeyi sağlayabilir. Ancak doğru beslenme, her gıdanın bir arada tüketildiği bir beslenmedir. Ayrıca protein ağırlıklı beslenme, uzun vadede vücuttaki kolesterol ve ürik asit miktarını arttırır ve gut hastalığına neden olabilir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.