Sağlıklı ve Keyifli Bir Spor: Yüzmenin Faydaları

2019-05-02

Sağlıklı ve Keyifli Bir Spor: Yüzmenin Faydaları

Yaz geliyor! Bu, pek çoğumuzun favorilerinden biri olan yüzme sporunun mevsiminin açılacağı anlamına geliyor. Keyifli ve eğlenceli bir spor olmasının yanında yüzmenin faydaları da oldukça çok. Haydi gelin, yüzmenin yararlarına birlikte bakalım.

Kas ve Kemik Sisteminin Gelişmesini Sağlar Pek çok sporda, vücudun belirli kasları çalışır. Yüzmeyi diğer sporlardan ayıran en önemli özellik ise vücudun neredeyse tüm kaslarını çalıştırmasıdır. Ayrıca kaslar nedeniyle oluşan sırt ve boyun ağrılarına da iyi gelir. Fakat böyle bir sorununuz varsa öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Var olan kasları güçlendirmesinin yanında yüzme, kas yoğunluğunu da artırır. Bu sayede vücut daha formda görünür. Ayrıca skolyoz gibi kemik rahatsızlıklarının ilerlemesini durdurmak için de pilates ya da yüzme doktorlarca da önerilir.

Kalbi ve Akciğerleri Güçlü Kılar Araştırmalara göre yüzme, akciğer hacmini artıran ve doğru nefes alma tekniklerini öğreten bir spor. Akciğerleri daha güçlü kıldığı için astım gibi hastalıklara iyi geldiği de araştırmalarca kanıtlanmış durumda.

Yüzme, stres seviyesine bağlı olmadan kalp atış hızınızın yükselmesini sağlar ve bu sayede kalbiniz daha dirençli hale gelir.

Stresin Azalmasına, Uyku Kalitenizin Artmasına Yardımcı Olur
Yüzmenin vücut gelişimine faydalarından bahsettik. Fakat yüzmenin avantajları sadece bunlarla sınırlı değil. Yüzme aynı zamanda psikolojik olarak da fayda sunan bir spor. Stres seviyesinin düşmesine, kaygı ve depresyonun azalmasına katkı sağlayan yüzme sporu ayrıca uyku kalitenizin de artmasına yardımcı olur.

Kalori Yakmanızı Sağlar
Verilere göre yüzme, en keyifli şekilde yüksek kalori yakmanızı sağlayan sporlardan biridir. Yakılan kalori, yüzme stiline göre farklılık gösterebilir.

● Kelebek: 30 dakikada 450 kalori
● Serbest: 30 dakikada 300 kalori
● Sırtüstü: 30 dakikada 250 kalori
● Kurbağalama: 30 dakikada 200 kalori

Yüzmek İçin Tatile Çıkmanıza Gerek Yok
Yüzmeyi seviyorsanız bunun için tatili beklemenize gerek yok! Eğer Ege Yapı projelerinde yaşıyorsanız size her gün tatil. Açık yüzme havuzları sayesinde güzel havaların tadını çıkarırken kapalı yüzme havuzları sayesinde de yüzmek için yaz mevsimini beklemek zorunda kalmayacaksınız! Her gününüzün tatildeymişsiniz gibi geçmesi için hemen Ege Yapı kampanyalarına göz atabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.