Şimdi Arınma Zamanı: Dijital Detoks İpuçları

2020-04-10

Şimdi Arınma Zamanı: Dijital Detoks İpuçları

Sabah uyandığınız zaman ilk olarak ne yapıyorsunuz? Pencereyi açıp gökyüzüne mi bakıyorsunuz; yoksa saatin kaç, hava durumunun nasıl olduğunu, dün gece dünyada neler yaşandığını öğrenmek için telefonunuza mı bakıyorsunuz? Eğer siz de önce dijital cihazınıza günaydın diyenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Teknoloji bağımlılığına doğru atılan adımlara kısa bir yenileyici ara vermenin etkili yolunu sizinle paylaşmak istiyoruz: Dijital detoks.

Dijital Detoksun Faydaları Nelerdir?

Öncelikle ¨Neden dijital detoks yapmalıyım?¨ sorusunun cevabını kendinize sormanızda fayda var. Bu sorunun cevabına ulaşmak için gün içinde dijital cihazları ne amaçla kullandığınıza göz atın.

Sevdiğiniz müzikleri dinlemek, sağlık durumunuzu kayıt altına almak ya da iş maillerinizi kontrol etmenin dışında neler yapıyorsunuz? Sosyal medyada gezinirken ne kadar süre geçtiğini fark etmiyor, oradaki yorumlar nedeniyle stres yaşıyor ya da bir kitabı okurken devamlı telefona bakma ihtiyacı hissediyorsanız sizin de biraz mola vermeye ihtiyacınız olabilir. Dijital arınma sayesinde kendinizde şu farklılıkları görebilirsiniz:

● Dijital detoks sayesinde bir konu üzerine daha uzun süre odaklanmaya başlayabilirsiniz.
● Hayatınızı hiçbir şekilde etkilemese de sizi strese sokan haberlerden uzak durabilirsiniz.
● Sevdiğiniz şeyleri yapabilecek zaman bulabilirsiniz.

Dijital Detoks Nasıl Yapılır?

Dijital detoks yapmak için tüm elektronik cihazları kullanmaktan vazgeçmenize gerek yok. Zihninizi yormadan dijital dünyanın sağladığı kolaylıklardan yararlanmak için uygulayabileceğiniz bazı pratikler vardır. İşte, zihninizi rahatlatmayı sağlacak dijital detoks önerileri:

● Ne dersiniz; bir aktörün ev satın alma haberini görmenize pek de gerek olmayabilir. Dünyanın her yerinden gelen haber bildirimlerini kapatmak, sık sık telefon ya da dijital saatinize bakmamanıza yardımcı olabilir.
● Yatak odasını teknolojiden arındırabilirsiniz. Örneğin analog bir saat kullanarak alarm kurabilir, ses sistemini ise salona taşıyabilirsiniz. Böylece uyumadan önce son gördüğünüz şey göz yorucu bir ışık olmaz. Gece boyunca reklam maili almayacağınız için de uykunuz bölünmez ve uyku kaliteniz artar.
● Herhangi bir şey seyretmeden sadece masadaki sevdiklerinizle konuşarak yemek yiyebilirsiniz.
● Kullanma ihtiyacınız olmadığı halde telefonunuzun nerede olduğunu merak ediyorsanız bir an durun. Telefona neden ihtiyaç duyduğunuzu sorgulayın. Can sıkıntısı ya da yalnızlığı başka bir şeyle gidermeyi deneyin.
● Bilgisayarda çalışıyorsanız kendinizi sadece bir ekran ile kısıtlayabilirsiniz. Sosyal medya ya da bir konuşma grubuna bakıp tekrar konsantrasyonunuzu toplamak zorunda kalmazsınız. Ekran kısıtlamasını tamamen gerçekleştiremiyorsanız kendinize çalışma süreleri belirleyebilirsiniz. Örneğin bir saat çalıştıktan sonra sosyal medyayı takip edebilirsiniz.
● Ekran kullanım sürenizin belirli bir saati aşmaması için elektronik cihazınızın size uyarıda bulunması ayarını yapabilirsiniz.
● Haftanın tamamında yapmak istemeseniz de bir günlüğüne sosyal medya bildirimlerinin tümünü kapatın.

Günlük dijital detoks uygulamalarının yanı sıra kendinize rutin detoks periyotları da belirleyebilirsiniz. Örneğin iki haftada bir hafta sonunu tüm elektronik cihazlardan uzakta geçirebilirsiniz. Size ulaşmak isteyenlerin arayabileceğini söyleyerek telefon ve dijital saatinizi bir köşeye kaldırabilirsiniz. İki günlük dijital detoks kampının dinlendirici olduğu kadar eğlendirmesi için de önceden kendinize bir program belirleyebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.