Sınava Hazırlanan Öğrenci Nasıl Motive Edilir?

2019-05-24

Sınava Hazırlanan Öğrenci Nasıl Motive Edilir?

Üniversite sınavına girecek olan çocuğunuz belki de hayatının en stresli dönemini yaşıyor. Aylardır, hatta yıllardır içerisinde olduğu yoğun çalışma temposu, sınava az bir süre kala stresle birleşip onu daha çok yormaya başlıyor. “Acaba sınavı kazanabilecek miyim?” sorusu aklından hiç çıkmıyor, aklına gelen kötü ihtimaller ise özgüven eksikliğine ve motivasyon düşüklüğüne sebep oluyor. İşte, tam da bu süreçte ebeveyn olarak size büyük görev düşüyor! Peki, sınav öncesi motivasyon nasıl sağlanır, bu aşamada çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

Onu Anladığınızı Hissettirin
Hem ergenlik döneminde hem de geleceğine yön vereceğine düşündüğü bu sınavın yükü ile baş etmek zorunda... Durum böyle olunca çocuğunuzun, siz dâhil kimsenin onu anlamadığını düşünmesi anlaşılabilir bir durum. Kendini yalnız hissetmemesi için ise onu anladığınızı göstermelisiniz. Onun sorunlarını dinlemek ve bazı noktalarda yanlış düşündüğünü belirtip öneriler sunmak yapabilecekleriniz arasında. Fakat konuşmalarınız sırasında otoriter bir tavır sergilememelisiniz. Çocuğunuza arkadaş gibi yaklaşmanız oldukça önemli. Eğer çocuğunuza bu dönemde vereceğiniz desteğin yeterli olmayacağını düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almakta da fayda olabilir.

Hayatının Bu Sınava Bağlı Olmadığını Belirtin
Başarı sadece bir sınav ile ölçülebilir mi? Tabii ki hayır! Ama çocuğunuz da pek çok genç gibi, hayattaki başarısını sınavda alacağı sonuçlarla ölçme eğiliminde olabilir. Oysa bu yaklaşım oldukça yanlış. Çocuğunuza sınav sonuçlarının hayat başarısı konusunda tek belirleyici olmadığını anlatmalısınız. Ayrıca çocuğunuz bu sınavda istediği sonucu alamazsa pek çok fırsatı kaçıracağını ya da hayatından bir sene kaybedeceğini düşünebilir. Bu düşüncesi ise onun motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız bazen, kötü olarak gördüğümüz bir şeyin aslında iyi bir sonuca hizmet etmesinin de hayatın güzel sürprizlerinden biri olduğunu söylemelisiniz. Bu yaklaşım, sınavda istediği sonuca ulaşamama ihtimali karşısında onu rahatlatacaktır. Fakat bu noktada çocuğunuza, elinden gelenin en iyisini yapması için çalışması gerektiğini de elbette hatırlatmalısınız.

Birlikte Zaman Geçirin
Özellikle sınava birkaç ay kala öğrencilerin motivasyonları düşebiliyor ve ders çalışma isteği azalabiliyor. Motivasyon düşüklüğünün nedenlerinden biri ise çocuğunuzun kendisine yeteri kadar zaman ayırmaması olabilir. Ona bir sürpriz yapın ve birlikte zaman geçirmek için bir sınav öncesi etkinliği hazırlayın! Belki görmeyi çok istediği şehirlerden birine günübirlik bir gezi, belki de ailece gideceğiniz bir piknik… Bazı zamanlarda sınav düşüncesinden uzaklaşmasını sağlamak, “Sınav motivasyonu için aileler ne yapmalı?” sorusunun cevaplarından biridir.

Eğer Ege Yapı projelerinden birinde yaşıyorsanız çocuğunuz ile zaman geçirmek için planınızı daha önceden yapmanız gerekmez! Çocuğunuzla yürüyüşe çıkarak, hobi kulüplerinde zaman geçirerek ya da spor yaparak sosyal olanaklar sunan alanlarda zaman geçirebilir ve çocuğunuzun kaliteli zaman geçirip motive olmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.