Sokağa Dönüş: Korona Kısıtlamaları Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?

2020-05-16

Sokağa Dönüş: Korona Kısıtlamaları Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Günlük hayatımızın parçası olan hareketlerimize o kadar alışırız ki çoğunu bir refleks gibi yaparız. Merdivenden inerken trabzanları tutar, arkadaşımızı görünce ona sarılır ya da konserde sahneyi görmek için önümüzdeki kişilere doğru biraz daha ilerleriz.

Hiç sorgulamadan yaptığımız bu davranışlar koronavirüs ile birden değişiverdi. Etrafımıza dokunmamaya özen gösterir ve insanlarla aramıza fiziki mesafe koyar olduk. Hatta Kovid-19 ile birlikte eldiven ve maske hayatımızın bir parçası oldu. Tüm bu önlemleri almak için de uzun süre evde kalmaya özen gösterdik. Haftalarla ifade edebileceğimiz bu izolasyon sonucu ise yeni bir soru ile karşı karşıya kaldık: Korona sınırlamaları kaldırıldığında sosyal hayata dönüş nasıl olacak?

Uzmanlar pandemi sonrası yaşam ile ilgili açıklamalarda bulunurken ‘kontrollü sosyal hayat’ kavramını kullanıyor. Peki, kontrollü sosyal hayat ya da yeni normal olarak bahsedilen durum nedir? Gelin, pandemi sonrası sosyal hayatımıza dönüşte bizi nelerin beklediğine ve dikkat etmemiz gerekenlere birlikte bakalım.

Pandemi Sonrası Sosyal Yaşamda Hangi Kurallara Uyulmalı?

Coronavirüs nedeniyle siz de sevdiklerinizden uzun süre ayrı kalmış olabilirsiniz. Birlikte keyifli bir kahve içmek ve onlara doyasıya sarılmak için can attığınızı biliyoruz. Ancak koronavirüs aşısı bulunana kadar bir süre daha sosyal mesafelenmeye önem vermek gerekiyor.

Arkadaşlarınızla açık alanda buluşabilir, görüşmelerinizde aranızda en az bir buçuk metre olmasına özen gösterebilirsiniz. Dışarıda geçirdiğiniz vakitlerde ise hijyen konusuna dikkat edebilirsiniz. Örneğin başkasının el teması olan bardaklar yerine termosunuz ile kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Böylece hem pandemi sürecinde sağlığınızı korumuş hem de sürdürülebilir yaşama destek vermiş olursunuz.

Toplu taşıma kullanıyorsanız işe daha erken gidip mesainizi erken bitirmeyi ya da imkanınız varsa iş saatleri dışında gidip geç çıkmayı tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma kullanmanız gereken durumlarda her zaman eldiven ve tek kullanımlık maske takmaya dikkat edebilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki yeni normallerden birisi de çantanızda el hijyenini sağlayabileceğiniz alkollü bir dezenfektanın bulunması.

Nikah ya da cenaze gibi dostlarınızın yanında olmak istediğiniz günler de olacaktır. Bu gibi zamanlarda onlara sarılma arzusu en doğal istektir. Ancak sarılma gibi fiziki temaslardan bir süre daha uzak kalabilirsiniz. Taziye ya da nikah tebriği için belirli bir tarihi değil, misafirlerin en az olduğu zamanları tercih edebilirsiniz.

Ne Zaman Eski Hayata Dönülecek?

Covid-19 öncesi yaşama ne zaman dönüleceği ile ilgili olarak bilim insanlarının aşı açıklamaları büyük önem taşıyor. Her ne kadar aşının bulunması ve koronaya bağışıklığın oluşması önemli olsa bile eski sosyal yaşama çok uzun süre dönülmemesi de seçenekler arasında.

Pazar, AVM gibi kalabalık yerler yerine e-ticaret ile alışveriş yapmayı tercih edebilir, insanlar ile aramızdaki mesafeye dikkat etmeye devam edebiliriz. Uzmanlar pandemi sonrası sosyal yaşamda edindiğimiz alışkanlıkların artık yeni normal olduğuna sık sık vurgu yapıyor. Eski hayata dönüş fikri yerine yeni alışkanlıklar edinmeyi kabul etmek, psikolojik olarak da rahatlama sağlayabilir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.