Sonbahara Hazırlanın: Bağışıklığınızı Güçlendiren Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

2021-01-31

Sonbahara Hazırlanın: Bağışıklığınızı Güçlendiren Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ya da diğer adıyla koronavirüs dolayısıyla bir süredir spor salonlarına gidemiyoruz ya da sağlık gerekçeleri dolayısıyla gitmemeyi tercih ediyoruz. Bu durum da fiziksel aktivitelerimizin kısıtlanmasına ve daha az hareket etmemize neden oluyor.

Ancak spor salonlarına gitmesek de evde egzersiz yapmak mümkün. Evde yapacağımız spor hareketleri ile bağışıklığımızı güçlendirebiliriz, kalp ve damar sağlığımıza olumlu katkılar sağlayabiliriz.

Ayrıca spor yaparken vücudumuz endorfin salgılar ve bu da bizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır. Bu yazımızda sizlere spor salonuna gitmeye gerek olmadan evde yapılabilecek egzersizlerden bahsedeceğiz ve kapıdaki sonbahara hazırlanmanızı sağlayacağız. Haydi gelin beraber inceleyelim.

Yarım Çömelme (Half Squat)

Evde egzersiz yapmak isteyenler için önereceğimiz ilk hareket yarım çömelme ya da half squat. Bacaklardaki birçok kas grubunu çalıştıran bu hareket, tüm spor dallarındaki temel hareketlerden biridir. Kasların gelişimi açısından hayli yararlı olan bu egzersizi düzenli şekilde yaparak dizlerinizi de güçlendirebilirsiniz ve bu bölgeye binen yükü azaltabilirsiniz.

Bu hareketi yapmak için öncelikle sırtınız dik şekilde sandalyeye oturur gibi çömelin. Daha sonra içinizden 10'a kadar sayın ve doğrulun. Bu şekilde setler halinde devam edebilirsiniz.

Superman Hareketi

Superman's exercise olarak da isimlendirilen Superman hareketi, sırt bölgeniz için yapabileceğiniz en etkili hareketlerden. Duruş bozukluğu olanlara da önerilen bu hareket, bağışıklığınızı güçlendirecek ve sırt kaslarını geliştirecek tarzda bir egzersizdir.

Öncelikle yere yüz üstü uzanın. Ayaklarınız geride, kollarınız öne doğru olacak şekilde gergin bir biçimde pozisyonunuzu alın. Daha sonra karın bölgeniz yerden ayrılmayacak bir biçimde derin bir nefes alın ve kollarınızla bacaklarınızı aynı anda yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyonda birkaç saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönerek hareketi tekrarlayın.

Köprü Duruşu

Köprü duruşu; bacak, basen ve kalça bölgesini aynı anda çalıştıran etkili bir duruş egzersizidir. Bu duruş ile basen bölgenizi çalıştırabilir, kalça bölgenizi şekillendirebilir ve karın bölgenizi de güçlendirebilirsiniz.

Köprü hareketine başlarken yere sırt üstü uzanmanız gerekmektedir. Daha sonra ayak tabanlarınız yerde ve kalça hizasında, dizleriniz de kırık bir biçimde pozisyon almalısınız. Devamında ise elleriniz ve kollarınız yan tarafta kalacak şekilde belinizi yavaşça yukarı kaldırıp, indirebilirsiniz.

Duvar İtme Hareketi

Duvar itme hareketi evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz spor hareketlerden biri. Bu hareket ile vücudunuzun birçok bölümünü çalıştırabilirsiniz ve bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca bu hareket ayak ağrılarına da iyi gelmektedir.

Bu hareketi yapmak için bir duvarı karşınıza alın ve 2 elinizi de duvara koyun. Ancak ellerinizin omuz genişliğinde açık olmasına dikkat edin. Devamında bir ayağınızı diğer ayağınızın önüne yerleştirin. Ön taraftaki ayağınız duvardan yaklaşık 30 cm uzaklıkta bulunsun.

Pozisyonunuzu aldıktan sonra ön dizinizi duvara doğru eğin ve duvarı itin. Tekrarlar halinde yaptıktan sonra bacağınızı değiştirebilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Gülümsemek İsteyenlere: Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir? içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.