Stresle Başa Çıkmanın Yeni Sırrı: PYT Nedir?

2020-11-18

Stresle Başa Çıkmanın Yeni Sırrı: PYT Nedir?

Biraz kuzeye doğru ilerlemeye ve sakinleşmeye ne dersiniz? Evet, herkesin hatta her toplumun iyi hissetmek için yaptığı farklı şeyler var. Fakat özellikle kuzey ülkelerinin bu konuda bulduğu çözümler oldukça etkili oluyor. Örneğin Danimarkalılar, günlük hayatın artık ayrılmaz bir parçası haline gelen stresle başa çıkmak için “pyt” kelimesini kullanıyor.

Üstelik 2018 yılında Danimarka Kütüphaneler Birliğinin düzenlediği yarışmada Danimarkalıların en sevdiği kelime olarak “pyt” seçilmiş. Peki, pyt kelimesi tam olarak neyi ifade ediyor? Beraber keşfedelim.

Yaşamaya Devam: Pyt Nedir?

Pyt, can sıkıcı olaylar yaşansa bile kontrolünüz dışında gelişen durumları kabul etmeyi anlatan bir kelimedir. Bu kelime aslında şunu anlatır: Senden bağımsız gelişen ve değiştiremeyeceğin konuları çok fazla düşünüp stres unsuru haline getirme!

Yani pyt, sadece Danimarkalıların kültürel kodlarına hitap eden bir kelime değil. Tüm dünyadaki insanların hayatlarında uygulayabileceği bir anlam taşıyor. Örneğin iş hayatında ya da günlük hayatta karşılaştığınız canınızı sıkan durumlarda “pyt” diyerek bu kelimenin etkisini ölçmeye ve kişisel stres yönetimine başlayabilirsiniz.

Şimdi, pyt ile hayatınızda nelerin üstesinden gelebileceğinize göz atalım.

Başkalarını Suçlama Eğiliminin Üstesinden Gelin

Şimdi, bir süre sakince düşünün. Diğer insanların davranışlarını nasıl yorumluyorsunuz? Bir işi yarım bıraktığınızda ya da hayalinizdeki bir şeyi gerçekleştiremediğinizde suçlama eğilimine giriyor musunuz? Örneğin randevunuza yetişemediğinizde önünüzde yavaş giden bir aracı suçlayıp modunuzu düşürüyor musunuz? İşte, böyle durumlarda pyt, sizin dışınızda oluşan eylemlerin sizi rahatsız etme durumunu azalttığından daha rahat ve stressiz düşünmenizi sağlıyor.

Mükemmeliyetçilikten Uzaklaşın

Hayatı yüksek tempoda yaşadığımız dönemlerde rahat bir nefes alıp düşünmeye bile vaktimiz olmuyor. Bu nedenle gittikçe daha fazla sakinleşmeye; film izleyerek, spora yönelerek ya da yoga yaparak rahatlamaya çalışıyoruz. Tabii bunların yanı sıra “pyt” diyerek de kendinizi sakinleştirmeye çalışabilirsiniz. Pyt, sevdiğimiz bir eşyayı kaybettiğinizde ya da iş yerinde bazı şeyler yolunda gitmediğinde sizi yatıştırmaya yardım eder. Böylelikle hayatta her şeyin mükemmel olmayacağını hatırlatarak mükemmeliyetçiliğin verdiği yükten sizi kurtarmış olur.

Ek olarak pyt ile ilgili buraya ufak bir not düşmek istiyoruz. İnsan psikolojisini mümkün olduğunca rahatlatan bir kelime olsa da pyt asla sorumluluktan kaçma davranışını savunmaz. Eğer bir olayın sorumlusu gerçekten sizseniz bu duruma çözüm bulmanızı ve sonuçlarını değerlendirmenizi tavsiye eder. Aynı şekilde haksızlığa uğradığınızda da “pyt” demenizi istemez. Unutmayın; bu kelime sadece sizin dışınızda gelişen olaylar için kendinizi suçlamanızı ve psikolojik yük almanızı önlemek içindir.

Gördüğünüz gibi Danimarkalılar mutluluğa ve huzurlu bir yaşama çok fazla kafa yoruyor.  Hatta bu nedenle pyt kelimesinin yanında Hygge adında çok güzel bir felsefeleri de var. Hygge felsefesinin yaşam alanlarına ve mutluluğa etkisini merak ediyorsanız “Yaşam Felsefesinin Ev Dekorasyonu ile Buluşması Hygge Stili” yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.